info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب
Rate this post

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب به گونه ای انجام شده که با کمک انواع مختلف دیفیوزر، بلوئر، کلرزن، لوله‌کشی‌های انتقال فاضلاب، انعقاد، ته‌نشینی و زلال سازی، پساب برای استفادهٔ مجدد تصفیه می کنند.

پکیج تصفیه فاضلاب، محفظه ‌ای قابل ‌حمل است که برای تصفیه فاضلاب تولیدی حاصل از مجتمع‌ های کوچک و یا واحدهای صنعتی بزرگ مورد بهره برداری قرار می گیرد.

در واقع پکیج تصفیه فاضلاب یک تصفیه‌ خانه کامل است که واحدهای مختلف آن ابعاد کوچکی دارند و تمامی واحدهایی که در یک تصفیه ‌خانه کامل موجود هستند، همچون مخزن ته‌نشینی، مخزن هوادهی، مخزن تماس کلر و مخزن ذخیره لجن و… در پکیج تصفیه فاضلاب هم وجود دارند.

پکیج‌های تصفیه فاضلاب در واقع نوعی از سیستم‌های تصفیه فاضلاب می‌باشند که کلیهٔ واحدها و تجهیزات موردنیاز در یک پکیج به‌صورت یک جا و پیش‌ساخته وجود دارند.

پکیج‌های تصفیه فاضلاب بر اساس متریال به‌کاررفته در آن‌ها به چهار دستهٔ فلزی، بتنی، کامپوزیتی و پلی اتیلنی تقسیم شده‌اند.

لازم به ذکر است که نوع فلزی پکیج‌های تصفیه فاضلاب به دلیل اینکه هم هزینهٔ راه‌اندازی آن ها پایین‌تر می‌باشد و هم در صورت لزوم قابلیت جابه‌جایی دارد، بیشتر از نوع بتنی مورد استقبال قرار گرفته است.

می‌توان ادعا کرد که پکیج‌ تصفیه فاضلاب برای مکان‌هایی هم چون شهرها، هتل‌ها، کارواش‌ها، رستوران‌ها، کارگاه‌های صنعتی و … کاربرد دارد. به‌صورت معمول این پکیج‌ تصفیه فاضلاب کوچک و برای جمعیت‌های متوسط مناسب هستند. هدف اصلی طراحی پکیج تصفیه فاضلاب ، تولید پساب تصفیه شده برای استفادهٔ مجدد از آب فاضلاب می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب 

ضرورت استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب 

امروزه باتوجه‌ به مسئلهٔ بحران کمبود آب و رشد روزافزون جمعیت یکی از حیاتی‌ترین مسائلی که جوامع مختلف لازم است به آن توجه داشته باشند این است که این بحران کمبود آب را به‌درستی مدیریت کنند و از پساب خروجی آب که بعد از تصفیه، به آبی کاملاً بی‌خطر تبدیل می‌شود، در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و دیگر مصارف بهره ببرند.

چنانچه پکیج تصفیه فاضلاب را بر سر راه فاضلاب خروجی حاصل از مجتمع‌ های بزرگ اداری، تجاری و مسکونی و … نصب کنند، می‌توانند از هدررفتن آب جلوگیری نمایند و مجددا این آب را در چرخهٔ تولید مورد بهره‌ برداری قراردهند. بدین صورت می‌توان از پساب حاصل از منابع تولید فاضلاب حداکثر بهره‌وری را داشت.

چگونه پکیج تصفیه فاضلاب را طراحی می‌کنند؟

برای اینکه یک شرکت فنی و مهندسی موفق بشود پکیج فاضلابی را طراحی کند که فاضلاب ورودی را به آبی بدون آلودگی، بی بو و بی‌رنگ تبدیل کند، باید نکاتی را مدنظر داشته باشد، در گام نخست باید اطلاعات اولیه را جمع‌آوری کند و سپس استاندارد آب خروجی را بسنجد.

برای اینکه یک کارشناس بتواند پکیج فاضلاب را طراحی و ظرفیتش را مشخص کند، چند پارامتر باید برای کارشناس مشخص بشود. نخستین پارامتری که برای مشخص‌کردن ظرفیت سیستم‌های تصفیه فاضلاب به کار می‌رود، مقدار دبی خروجی از منبع تأمین فاضلاب یا به‌عبارت‌دیگر مقدار دبی ورودی به پکیج است.

پارامتر دیگری که باید برای طراحی پکیج فاضلاب مدنظر داشت، میزان آلودگی پساب ورودی می‌باشد. چرا که هرچقدر آلودگی پساب ورودی به پکیج فاضلاب بیشتر باشد به همان میزان فعالیت‌های باکتری‌های هوازی هم بالا می‌رود و خود این موضوع منجر به بالارفتن قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می‌شود.

وقتی‌که یک کارشناس می‌خواهد طراحی پکیج تصفیه فاضلاب را انجام دهد، باید اطلاع داشته باشد که خروجی پکیج تصفیه فاضلاب برای چه کاری قرار است مورداستفاده قرار بگیرد. مثلاً اگر پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب برای مصرف بهداشتی مورد بهره‌برداری قرار می گیرد باید تصفیهٔ فاضلاب خیلی دقیق‌تر و کامل‌تر انجام بشود.

می‌توان با بهره‌گیری از کلرزن ها، ازن ژنراتور و فیلترهای شنی فرایند تصفیهٔ فاضلاب را بهبود بخشید و میزان آلایندگی را به سطح استاندارد موردنظر رساند.

نکات مهم مربوط به طراحی پکیج تصفیه فاضلاب 

  • فرایند گندزدایی از پساب، موقع خروج آن الزامی است و این عمل حتماً باید انجام پذیرد.
  • چنانچه کلیهٔ تجهیزات یک پکیج تصفیه فاضلاب به‌درستی کارکرده باشند، می‌توان ادعا کرد که در مرحلهٔ دوم تصفیه فاضلاب میزان آلودگی فاضلاب بین 90 تا 96 درصد کاهش‌یافته است و همین کاهش آلودگی فاضلاب باعث می‌شود که دفع فاضلاب به منابع طبیعی آب و محیط‌زیست مجاز باشد. اما اگر قصد داشته باشند که از فاضلاب تصفیه شده جهت آبیاری درختان در شهرها استفاده نمایند، لازم است که مرحلهٔ سوم تصفیه که همان تصفیه فاضلاب شیمیایی است را انجام دهند.
  • هنگامی‌که یک کارشناس بخواهد طراحی پکیج تصفیه فاضلاب را انجام دهد باید نوسان ‌های تولید فاضلاب در شهر را در نظر داشته باشد.
  • به طور تقریبی می‌توان گفت که در ایران ضریب تبدیل آب مصرفی به فاضلاب 50 تا 80 درصد می‌باشد. از این میزان در حدود 10 تا 30 درصد آن، فاضلاب ‌های ناشی از بارندگی می‌باشند.

تیم فنی و مهندسی شرکت ایکو بعد از دریافت مشخصات و ظرفیت موردنیاز مشتریان، کارهای لازم جهت طراحی، نقشه‌های سه‌بعدی و دوبعدی پکیج‌های تصفیه فاضلاب و…را در کوتاه‌ترین زمان خدمت مشتریان عزیز ارائه می‌کنند و درصورتی‌که همهٔ موارد مورد تأیید مشتریان باشد، شرکت تمامی مراحل ساخت، انتقال و بهره‌برداری از پکیج تصفیه فاضلاب موردنظر را برعهده می‌گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.