info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

تصفیه آب صنعتی در اصفهان

Rate this post

تصفیه آب صنعتی 

معادل انگلیسی تصفیه آب صنعتی  Industrial water purifier و یا Industrial water treatment است و برای تعریف تصفیه آب صنعتی در اصفهان نخست باید بدانید که آب‌ها بر اساس میزان کل جامدات محلول و مخلوط یا همان (TDS) به سه دسته مختلف آب‌های شور (sea water)، آب‌های لب‌شور (Brakish water)و آبهای شیرین تقسیم می‌گردند.

از آن جایی که آب به‌عنوان ماده‌ای خام در صنایع گوناگون شناخته می‌شود، اهمیت استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی برای تصفیه و بازیابی آب دوچندان می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید، منابع آب پاک برای تمامی افراد و صنایع مختلف مسئله‌ای حیاتی است و باتوجه ‌به کمبود منابع آب قابل‌استفاده، نیاز به بهره‌گیری از روش‌هایی داریم که با کمک آنها بتوان آب موردنیاز برای کاربردهای مختلف را از منابع آب زیرزمینی و سطحی تأمین کنیم.

باتوجه‌به روند رو به کاهش منابع آب جهانی و افزایش نیاز روزافزون به منابع قابل‌استفاده در بخش‌های مختلف کشاورزی، کارخانه‌ها، گلخانه‌ها، صنایع مختلف و…. نیاز به استفاده از تصفیه آب صنعتی، همواره پررنگ‌تر از گذشته شده است.

روش اسمز معکوس

تصفیه آب صنعتی با استفاده از روش‌های مختلفی قابل انجام است. متداول‌ترین و مؤثرترین روشی که امروزه برای تصفیه آب صنعتی در اصفهان و سایر شهرهای کشور مورداستفاده قرار می‌گیرد، اسمز معکوس (RO) است که قادر به حذف کلیه آلاینده‌ها، فلزات سنگین، سرب، جیوه، املاح، رسوبات، نمک‌ها و سایر ناخالصی‌های موجود در آب می‌باشد.

در مقایسه با روش‌های دیگر تصفیه آب صنعتی، استفاده از دستگاه RO برای حذف نمک‌ها، آلاینده‌های شیمیایی و فلزات سنگین بسیار مؤثرتر می‌باشد. علاوه این، تصفیه آب صنعتی RO  در مقایسه با سایر روش‌ها هزینه کمتری دارد و مقرون‌به‌صرفه تراست.

محدودیت استفاده از آب سالم و بهداشتی و آب موردنیاز برای برخی از دستگاه‌هایی که به آب مقطر نیاز دارند باعث شده که دستگاه‌هایی بنام دستگاه تصفیه آب صنعتی تولید شوند و برای تأمین آب شیرین مورداستفاده قرار گیرند.

همان‌طور که می‌دانید دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس بیشتر در صنایع و کارخانه‌ها که نیاز به حجم آب تصفیه شده بالایی دارند استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها ابعاد بزرگی دارند و ظرفیتشان می‌تواند 5000 لیتر به بالا در شبانه‌روز طراحی و ساخته شود.

آب مورد استفاده در هر صنعتی باید مطابق با استاندارد مختص به همان صنعت باشد، بنابراین لازم است که قبل از مصرف، نمونه آب مورد آزمایش قرار بگیرد و پارامترهای آن به‌ویژه سختی و  TDS  آب ورودی (خام) و آب خروجی (تولید) با استاندارد موردنظر تطبیق داده شود.

دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن صنعتی به سه دسته تقسیم می‌شوند که ظرفیت آب خام ورودی آنها بین 5 تا 2000 مترمکعب در روز می‌باشد:

 • تصفیه آب چاه(Brakish Well Water)  که توانایی تصفیه آب خام ورودی با TDS تا 4000ppm را دارد.
 • تصفیه آب‌شور سطحی(Brakish Surface Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با  TDS تا 000ppm است.
 • تصفیه آب دریا(Sea Water) که قادر به تصفیه آب خام ورودی با TDS  تا 000ppm  است.

انواع مختلف دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی در اصفهان:

 • صافی فشاری و میکرو فیلتر: برای ازبین‌بردن مواد معلق و گل‌ولای موجود در آب، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • فیلتر ذغالی: جهت حذف رنگ، بو، کدورت، کلر باقی‌مانده در آب، از آن استفاده می‌کنند.
 • سختی گیر: برای حذف کلسیم و منیزیم که عامل سختی آب می‌باشد کاربرد دارد.
 • دیونایزر: از ستون کاتیونی و آنیونی تشکیل شده است که برای تولید آب خالص، تمامی کاتیون‌ها و آنیون‌های موجود را حذف می‌نماید.
 • اسمز معکوسRO : که نام دیگر آب‌شیرین‌کن می‌باشد، برای تولید آب خالص و بدون یون استفاده می‌شود.
 • نانوفیلتراسیون: به‌منظور ازبین‌بردن کلیه مواد آلی و میکروارگانیسم‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • دستگاه های کلرزن مایع و گازی،ژنراتور ازن و سیستم UV که همگی برای حذف میکروارگانیسم ها کاربرد دارند.

انواع دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی از نظر نوع و ظرفیت

این دستگاه‌ها بر اساس نوع و ظرفیت به دودسته مختلف تقسیم می‌شوند:

 • دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی
 • دستگاه‌های تصفیه آب نیمه‌صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنعت کاربرد دارد. به‌صورت معمول، ظرفیت دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی از ۵ مترمکعب در شبانه‌روز به بالا می‌باشد. این دستگاه‌ها برای مصارف صنایع داروسازی، آرایشی و بهداشتی، دیگ بخار، برج خنک‌کننده، سیستم‌های آبکاری، صنایع غذایی، خودروسازی و هر صنعتی که نیاز به آب با استاندارد مشخص داشته باشد، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

به این نکته توجه داشته باشید که دستگاه‌های تصفیه آب نیمه‌ صنعتی ظرفیت پائینی دارند و ظرفیتشان ۵۰ گالن تا ۵۰۰ گالن است که برای مراکز بیمارستانی، هتل‌ها و … مورداستفاده قرار می‌گیرند.

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی در اصفهان

برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی در اصفهان و دیگر نقاط کشور، در قدم نخست باید از کیفیت قطعات و قیمت مناسب آن دستگاه اطمینان حاصل پیدا کنیم.

پارامترهای ضروری که در هنگام خرید آب‌شیرین‌کن صنعتی در اصفهان و دیگر نقاط باید مدنظر قرارداد، کیفیت ممبران ها، کیفیت پمپ‌ها و محاسبه دقیق ظرفیت می‌باشد.

نکته دیگری که برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی لازم است به آن توجه داشته باشید این است که باید میزان مصرف دقیق آب تصفیه شده را که به آن نیاز داریم محاسبه کنیم. برای نمونه چنانچه یک گلخانه دار در شبانه‌روز به ۱۵ مترمکعب در شبانه‌روز آب تصفیه شده احتیاج دارد لازم است که حتماً یک دستگاه تصفیه آبی خریداری نماید که قابلیت تصفیه آب به ظرفیت 20 الی 25 مترمکعب در شبانه‌روز را داشته باشد. این بدان علت است که دستگاه تصفیه آب صنعتی بهتر است در کل ۲۴ ساعت شبانه‌روز کار نکند و مدت کوتاهی را برای استراحت آن در نظر گرفت. چون هرچقدر زمان استراحت دستگاه تصفیه آب صنعتی بیشتر باشد، احتمال خرابی و استهلاک آن کمتر است.

سخن پایانی

به‌خاطر داشته باشید قبل از تصمیم‌گیری برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی در اصفهان و یا شهر مورد نظرتان حتماً رزومه و نمونه کارهای شرکت موردنظر را بررسی کنید و کار طراحی و ساخت دستگاه خود را به کادری متخصص و مجرب بسپارید تا در آینده با مشکلی مواجه نشوید.

مشتریان عزیز می‌توانند جهت دریافت مشاوره رایگان و دریافت لیست قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی در اصفهان و دیگر شهرها، با کارشناس‌های فنی شرکت فنی و مهندسی ایکو در زمینه دستگاه تصفیه آب صنعتی تماس حاصل کنند.

یک پاسخ

 1. morteza farhoodif
  ۱۰:۴۲ ‎(۵ دقیقه پیش)‎
  به

  با سلام من به عنوان مسئول فنی در شرکت دارو سازی با دستگاه اسموز معکوس کار کرده ام در اینجا یک پرسش مطرح است من درحال کارروی استخراج ژل الوئه ورا هستم استخراج ژل نیازمند رقیق کردن ان است و این ژل باید تبدیل به پودر شود که با حرارت تخریب میشود ایا ممکن است که با روش اسموز معکوس تحت فشار بتوان اب را از سیستم متحرک جدا و ژل را به درجه بالاتری از غلظت رسانید ؟ باتشکر از راهنمایی شما قطعا در صورت پاسخ مثبت روی همکاری با شما حساب خوامیم کرد دکتر فضلی — 09903535926 با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.