info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون

اولترافیلتراسیون در تصفیه آب
5/5 - (1 امتیاز)

روش اولترا فیلتراسیون

یکی از روش های جدید، تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون است و این روش برای کلیه ی مصارف کشاورزی، خانگی و صنعتی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

طراحی اولترافیلتراسیون بر اساس استفاده از فیلتر ممبران میان تهی صورت گرفته است و به خاطر اینکه حفره های موجود بر روی این فیلترها، قطر بسیار کمی دارند این توانایی را دارند که تمامی مواد زائد و آلودگی های موجود در آب را تا میزان 99/99 درصد حذف نمایند.

در تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون با استفاده از فیلتر های میان تهی از جنس پلی پروپیلن تمامی ذرات معلق موجود در آب را که اندازه آنها کمتر از 0.02 میکرون است، از بین می روند. در واقع با کمک فیلتر یا ممبران با حفره هایی به قطر  0.01 میکرون، تمامی ذرات کوچکتر از 0.02 میکرون نمی توانند عبور کنند و در نتیجه آب را تا درصد ۹۹.۹۹ درصد تصفیه می‌کند .

در سیستم های اولترافیلتراسیون به دلیل ریزی منافذ(0.1 میکرون)کلیه عوامل میکروبی شامل ویروس ها و باکتری ها و… و کلوئیدها و مولکول های بزرگ و مواد معلق جامد جداسازی می شود.

ضرورت بهره برداری از دستگاه تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون چیست؟

همان طور که می دانید امروزه با رشد روز افزون جمعیت و کاهش چشمگیر بارندگی‌ها، نگرانی های زیادی برای بحران کم آبی در سراسر دنیا به وجود آمده است و در بسیاری از کشورها، آب تصفیه شده به سختی در دسترس مردم می باشد. به همین دلیل، روش های گوناگونی جهت تصفیه آب به وجود آمده است که یکی از بهترین و پرکاربردترین آن ها روش اولترافیلتراسیون است.

با بهره برداری از این روش می‌توان از تمامی آب های ناخالص و آلوده،  آبی خالص و عاری از هرگونه ویروس و آلودگی تولید کرد.

فرآیند تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون چگونه انجام می شود؟

به طور کلی می توان گفت که مراحل تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون از دو مرحله تشکیل شده است. مرحله پیش تصفیه و مرحله تصفیه کامل.

در مرحله ی پیش تصفیه بعد از اینکه پمپ خوراک به آب ورودی فشار وارد کرد و آب جریان پیدا کرد، کلیه ی ذرات درشت شناور موجود در آب توسط فیلترهای میکرونی حذف می‌شوند.

پس از آن، آب از غشا و ممبران هایی با قطر 0.01 میکرون رد می‌شود و به خاطر اینکه قطر حفره های موجود روی این فیلترها بسیار کوچک هستند، کلیه ذرات مانند ویروس ها، میکروب ها و مواد زائد از آب گرفته می شود و آبی که از فیلتر رد می شود، در حدود ۹۹.۹۹ درصد خالص و عاری از هرگونه آلودگی می باشد.

مزایای استفاده از تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون

 • نرخ پایین گرفتگی ممبران ها
 • افزایش طول عمر ممبران های دستگاه RO به علت کاهش میزان ذرات ورودی به سیستم
 • تصفیه آب با بالاترین خلوص و با مصرف کمترین میزان انرژی
 • دقت بسیار بالا
 • سرعت جریان بالا و مقاومت در برابر آلودگی
 • امکان شستشوی معکوس برای بهبود عملکرد سیستم
 • مقاومت بالا در برابر کلیه عوامل اکسید کننده، مواد شیمیایی و حرارت
 • عملکرد قوی فیلتراسیون برای از بین بردن کلیه میکروارگانیسم ها، باکتری ها، مواد معلق، ویروس ها و ذرات کلوئیدی
 • مقاومت زیاد غشاهای اولترافیلتراسیون در مقابل مواد شیمیایی و مکانیکی
 • مصرف انرژی بسیار کم به دلیل نیاز به فشار کم پمپ برای ورود آب به دستگاه
 • تعمیر و نگهداری آسان دستگاه
 • نداشتن مخزن ذخیره سازی آب  و در نتیجه عدم محدودیت در میزان آب تصفیه شده

 تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون در بخش صنعتی

همان طور که قبلا گفته شد، یکی از کاربردهای اولترافیلتراسیون در بخش صنعتی و تصفیه پساب حاصل از کارگاه های تولیدی و کارخانه ها است و اولترافیلتراسیون این توانایی را دارد که کلیه ی مواد آلی موجود در آب، ذرات کلوئیدی و روغن و هرگونه آلودگی را از پکیج تصفیه فاضلاب حذف کند.

توجه داشته باشید که استفاده از روش اولترافیلتراسیون برای کلیه کارخانجات مواد غذایی، شیر، پروتئین و دارو سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و قادر است کلیه ی آمینو اسید ها، آنزیم ها و رنگ های موجود در پساب را حذف نماید.

استفاده از اولترا فیلتراسیون در اسمز معکوس

بهتر است بدانید که روش اسمز معکوس یکی از روش های رایج برای تصفیه آب است و با کمک غشای نیمه تراوا کار می کند. در برخی از موارد از اولترافیلتراسیون نیز در مرحله پیش تصفیه استفاده می نمایند، تا بدین منظور حجم زیادی از مواد آلی، مواد زائد و آلودگی ها از آب حذف شود. بدین ترتیب، عمر ممبران و فیلتر افزایش پیدا خواهد کرد. همواره این نکته را به یاد داشته باشید که استفاده از روش اولترا فیلتراسیون هیچ نیازی به اضافه کردن کلر یا اوزون به آب ندارد، بنابراین از سوراخ شدگی فیلتر RO جلوگیری می نماید.

تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون برای مصارف خانگی

در دنیای تکنولوژی و پیشرفته امروز یکی از بزرگ ترین چالش ها برای جوامع مختلف در سراسر جهان، وجود املاح و مواد معدنی در آب های شرب است که در ایران نیز در اغلب مناطق کشورمان با آن مواجه هستیم.

علاوه براین، در برخی از مناطق ممکن است امکان دسترسی به آب آشامیدنی و تصفیه شده وجود نداشته باشد، بنابراین در این شرایط عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم امکان بروز بیماری های مختلف بسیار بالا است. با استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اولترا فیلتراسیون می توان به راحتی به آب کاملا خالص و عاری از هر گونه آلودگی دست پیدا کرد.

یک پاسخ

 1. سلام روز بخیر
  من یک کشاورز هستم و نیاز به استفاده از روش اولترافیلتراسیون برای آب مصرفی زمین خودم دارم.
  اول اینکه چه قدر طول میکشه تا سیستم اولترافیلتراسیون رو در زمین من اجرا کنید و دوم هزینه آن چقدر میشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.