info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

تصفیه آب خانگی چیست و چگونه عمل می کند؟

تصفیه آب خانگی زیر سینگی
5/5 - (2 امتیاز)

تصفیه آب خانگی 

تصفیه آب خانگی چیست؟ نحوه عملکرد آن چگونه است ؟ چند فیلتر دارد و این فیلترها چگونه عمل میکنند؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ میدهیم.

امروزه به دلیل زندگی در شهرهای صنعتی ، سلامتی انسان به خطر افتاده است و این موضوع بدین علت است که آب های زیرزمینی آلوده شده اند و مرغوبیت و کیفیت آب آشامیدنی شهری رو به کاهش است.

از آنجایی که آب آشامیدنی تاثیر به سزایی در حفظ سلامتی انسان دارد، توجه به این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد. معمولا افراد برای اطمینان از سالم بودن آب آشامیدنی مصرفی خود از آب های معدنی و یا دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده می کنند.

استفاده از آب معدنی می تواند برای محیط زیست بسیار مضر باشد، چرا که بطری های آب معدنی رها شده در طبیعت، میزان مواد تجزیه ناپذیر در طبیعت را افزایش می دهد و هم چنین وجود مواد نگهدارنده در آب های معدنی برای سلامتی انسان نیز مضر می باشد.

علاوه بر مواردمذکور، زمانی که آب معدنی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد، ترکیبات شیمیایی خطرناکی وارد آب شده که سرطان زا هستند. بنابراین می توان ادعا کرد که بهترین روش برای دستیابی به آب آشامیدنی سالم استفاده از دستگاه های آب شیرین کن خانگی می باشد.

عملکرد تصفیه آب خانگی چیست؟

 عملکرد انواع مختلف دستگاه های آب شیرین کن خانگی تاثیر مستقیمی برروی کیفیت و مرغوبیت آب تصفیه شده دارد. در حال حاضر دستگاه های تصفیه آب خانگی زیرسینکی جدیدترین روش در ایران هستند. این دستگاه  از یکی از روش های  فیلتراسیون و یا اسمز معکوس برای تصفیه آب استفاده می کنند.

دستگاه های آب شیرین کن خانگی الترافیلتراسیون یا همان UF، بدون مخزن و پمپ کار می کند و چند مرحله فیلتر تصفیه آب به صورت سری بر روی شاسی تنظیم شده اند. این دستگاه های آب شیرین کن خانگی آب آشامیدنی را تصفیه نمی کنند و فقط قادر هستند که املاح درشت و کلر موجود درآب را از بین ببرند.

تصفیه آب صنعتی

منظور از املاح درشت همان شن و ماسه و گل و لای می باشد. این املاح برای پوست و موی انسان مضر می باشند و باعث ریزش مو و چروک شدن تدریجی پوست می شوند. پس گزینه ی مناسبی در بین دستگاه های تصفیه ی آب نیستند.

دستگاه آب شیرین کن خانگی RO نیز زیر سینکی هستند و بیشتر این دستگاه ها ساخت کشور تایوان می باشند. تصفیه آب خانگی دارای  پمپ و مخزن و یک فیلتر ممبران می باشند. دستگاه های آب شیرین کنی که به روش اسمز معکوس عمل می کنند، املاح مضر موجود در آب را تا ابعاد 0.0001 میکرون حذف کرده و پس از تصفیه ی اولیه، املاح مفیدی که حذف شده اند را به آب آشامیدنی اضافه می کنند و میزان TDS یا همان سختی آب را به میزان استاندارد تنظیم می نمایند.

نحوه ی قرار گرفتن انواع فیلتر دستگاه آب شیرین کن خانگی:

برای فیلتراسیون آب آشامیدنی از ترتیب زیر استفاده می شود:

  • فیلتر مرحله اول :

در این مرحله از یک فیلتر که از جنس پلی پروپلین می باشد، استفاده می کنند که این فیلتر قابلیت حذف املاح بزرگتر از 5 میکرون را دارد. عمر مفید این فیلتر حدودا 6 ماه است.

  • فیلتر کربن فعال:

فیلتر کربن گرانول اکتیو در واقع نوعی از فیلتر کربن فعال می باشد که یون های مثبت و منفی را آزاد می کند و با این کار کلر موجود در آب آشامیدنی را حذف می نماید. این فیلتر نیز پس از 6 ماه باید سرویس بشود و یا کلا تعویض گردد.

  • فیلتر کربن بلاک:

می توان گفت که این فیلتر نقش کامل کننده برای فیلتر مرحله ی دوم را دارد و با نام فیلتر کربن بلاک شناخته شده است. این فیلتر مواد جانبی کلر مانند کلرامین را حذف می کند. علاوه بر این از ممبران محافظت می کند و باعث می شود که فیلتر اصلی دستگاه اسمز معکوس آسیب نبیند.

  • فیلتر ممبران:

ممبران دستگاه اسمز معکوس، فیلتری است که بافت بسیار ریزی دارد و تمامی املاح مضر تا ابعاد 0.0001 میکرون موجود در آب آشامیدنی را به پساب فاضلابی منتقل کرده و فقط مولکول های آب می توانند عبور کنند. عمر مفید فیلتر ممبران در شرایط ایده آل 3 سال می باشد.

  • فیلتر پست کربن خطی:

نوعی فیلتر به نام پست کربن خطی می باشد و طعم و بو و رنگ آب را تنظیم می نماید و خاصیت آب شیرین کنی دارد. عمر مفید فیلتر پست کربن خطی حدودا یک سال می باشد.

  • فیلتر مرحله ی ششم :

می توان ادعا کرد که این فیلتر یکی از مهم ترین فیلترهای دستگاه آب شیرین کن خانگی است و املاح مفیدی مانند منیزیم، کلسیم، بی کربنات و سدیم که در حین تصفیه از آب حذف شده اند را به آب اضافه کرده و میزان TDS یا همان سختی آب را به میزان استاندارد کوچکتر از 100 می رساند.

نگهداری و گارانتی

صرفا خرید یک دستگاه آب شیرین کن خانگی کافی نیست بلکه برای اینکه بازده دستگاه شما به حداکثر برسد باید از شرایط نگهداری دستگاه نیز آگاه باشید و در زمان های مشخص فیلترهای دستگاه تعویض بشود و ترجیحا این تعویض توسط متخصصان حوزه ی تصفیه ی آب صورت بگیرد. چنانچه میزان سختی آب ورودی شما بالا باشد، زمان تعویض فیلترها نیز متفاوت می باشد و در مدت زمان کمتری نسبت به آب هایی با سختی پایین تر نیاز به تعویض دارد. شما می توانید تشخیص و کارشناسی و هشدار زمان تعویض فیلترهای دستگاه خود را به متخصصان شرکت فنی و مهندسی ایلیا ایده اسپادانا بسپارید.

شرکت فنی و مهندسی ایلیا ایده اسپادانا وارد کننده و پخش کننده ی انواع مختلف دستگاه تصفیه آب خانگی از مارک های مختلف می باشد. خدمات این شرکت شامل نصب و ارسال رایگان، گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش مانند یادآوری زمان تعویض فیلتر به مشتریان عزیز می باشد. خدمات و پشتیبانی این شرکت مادام العمر بوده و مشتریان می توانند با مراجعه به سایت و یا تماس  با مشاوران این شرکت از مشاوره ی رایگان بهرمند شده و دستگاه آب شیرین کن مورد نظر خود را سفارش بدهند.

امیدواریم این مطلب درباره تصفیه آب خانگی چیست؟ چگونه عمل میکند؟ و دارای چه فیلترهایی است به شما کمک کرده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *