info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

برج خنک کننده یا کولینگ تاور چیست؟ (خرید ،قیمت + مشخصات فنی)

برج خنک کننده
4.6/5 - (21 امتیاز)

تاریخچه برج خنک کننده مربوط به قرن 19 می باشد که برای اولین بار از این برج برای استفاده در موتور بخار و خنک کردن کندانسور مورد استفاده قرار گرفت. کندانسورها برای تبدیل بخار موتور به آب و استفاده مجدد از آن بود. در نتیجه این فرآیند فشار پشت موتورها کاهش یافته و میزان مصرف سوخت کمتر می شود. بر همین اساس برای جلوگیری از تخریب ماشین آلات صنعتی و کاهش بازده از برج های خنک کننده استفاده می شود. حرارت موجود به دلیل وجود اصطکاک ماشین آلات صنعتی و فعالیت آنهاست. این برج با تولید آب سرد و ایجاد افت دما به پایین آمدن دما دستگاه ها کمک کرده و از بروز مشکل جلوگیری می کند. در ادامه ضمن تشریح کارکرد آن به معرفی انواع آن و اجزای سازنده برج خواهیم پرداخت.
تنوع بسیار بالای کولینگ تاور چه از نظر نوع کاربرد و چه از نظر تکنولوژی ساخت، انتخاب از بین انواع آن را سخت کرده است. بدون مطالعه در مورد آن نمی‌توانید خرید هوشمندانه ای را تجربه کنید. در کنار مطالعه، باید حتما با افراد حرفه ای و باتجربه در این زمینه مشورت کنید تا بهترین کولینگ تاور را با مناسب ترین قیمت خریداری کنید.
اگر شما هم برای واحد صنعتی، پاساژ یا حتی آپارتمان خود قصد راه اندازی برج خنک کننده را دارید، در این مقاله قصد داریم درباره کیفیت خرید و قیمت و مشخصات دستگاه برج خنک کننده یا کولینگ تاور مطالب مهم و کاربردی را در اختیار شما کاربران و صنعتگران محترم قرار دهیم، تا بتوانید با آگاهی بیشتر نسبت به انتخاب و خرید و راه اندازی این نوع از دستگاه‌ها اقدام نمایید. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

برج خنک کننده که در زبان انگلیسی به آن کولینگ تاور Cooling tower گفته می‌شود، یکی از مهمترین تجهیزات صنعتی است که کاربردهای مختلفی در صنعت، ساختمان و غیره دارد. این قسمت یکی از مهمترین اجزاء سیستم خنک کننده محسوب می‌شود که وظایف مختلفی را انجام می‌دهد. به همین علت است که باید در هنگام خرید دقت لازم را داشته باشید.

کولینگ تاور چیست؟

کولینگ تاور عبارت از است یک سیستم پیشرفته با مکانیزم خنک کنندگی برای سایر سیستم ها و ماشین آلات که گرمای موجود را به آب خنک تبدیل می کند که اصطلاحا سرمایش تبخیری نیز گفته می شود. در این فرآیند ضمن جلوگیری از هدر رفت آب، با خنک کردن آن و بازگرداندن به چرخه حجم قابل توجهی آب صرفه جویی می شود. از این آب در نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و کارخانجات مختلف استفاده می شود. البته این تنها کاربرد این نوع آب نیست و از آن در عملیات خنک سازی توسط چیلرها نیز استفاده می شود.

cooling-tower
شمای بیرونی و داخلی برج خنک کننده

طراحی اجزا مختلف برج خنک کننده نیاز به دانش مهندسی بسیار دقیق و حرفه ای در زمینه‌ها و گرایش‌های مختلف دارد. همچنین تجهیزات پیشرفته ای برای تولید و راه اندازی چنین سیستمی نیاز است. با این حال به دلیل نیاز قطعی صنعتی و غیر صنعتی به این سیستم، به نظر می رسد الزاماتی برای راه اندازی آن وجود داشته باشد.
از ابتدای تاریخچه استفاده از برج تا امروز تغییرات زیادی در ساختار آن اتفاق افتاده و کارایی آن افزایش یافته، با پیشرفت صنعت و صنعتی شدن دنیای امروز، برج های خنک کننده نیز پیشرفتهای چشمگیری در زمینه طراحی، ساخت و راه اندازی داشته اند. همچنین مهندسان این عرصه نیز با تلاشهای فراوان درصدد توسعه و رفع عیبهای این سیستم‌ها بوده اند تا جای ممکن به بالاترین سطح کارایی ارتقا یابد. موضوعی که باعث شده در حال حاضر کیفیت بالایی داشته باشند.
حال برای آشنایی بیشتر و دقیق تر با کویلنگ تاورها بهتر است با اجزا سازنده و طریقه کار این سیستم آشنا شویم. این آشنایی برای به دست آوردن دیدگاه جامعی از نحوه استفاده کمک شایانی به ما می کند.

نحوه کار برج خنک کننده چیست؟

همانطور که بیان شد کاهش دما و دفع حرارت از سیستمهای متصل به برج وظیفه برج خنک کننده است. با بیانی ساده میتوان گفت که آب داغ خروجی از سیستم ها وارد کولینگ تاور شده و داخل برج خنک شده و دوباره وارد سیستم می شود. در مراحل خنک شدن هوا در تماس مستقیم با آب قرار می گیرد. در نتیجه این تماس مقداری از آب بخار شده و مقداری دیگر خنک شده و داخل دستگاه بازخواهد گشت.
باتوجه به مطلب گفته شده میتوان نتیجه گرفت که کارآمدی آن ارتباط مستقیمی با میزان رطوبت هوای ورودی به داخل برج دارد. بنابراین هرچقدر هوا خنک و خشک تر باشد راندمان مناسب و بالعکس در صورت رطوبت در هوا کارایی پایین خواهد بود. به همین دلیل برجها در مناطق شرجی و با درصد رطوبت بالا پاسخگو نیست و توصیه نمی شود. در ادامه ضمن معرفی کاربردها و انواع مختلف آن، اجزا سازنده آن را نیز شرح خواهیم داد. شناخت اجزا سازنده که قسمت مهم و حیاتی برج را شامل می شود برای انتخاب درست و راه اندازی صحیح آن بسیار مهم است.

نحوه کار برج خنک کننده

مهمترین کاربردهای برج خنک کننده یا کولینگ تاور

به دلیل گستردگی کاربردهای کولینگ تاور قادر به بیان تمام آنها نخواهیم بود. با این حال به چند مورد از مهم ترین آنها اشاره کرده و به تشریح آنها خواهیم پرداخت. صنایع مختلف و سیستم های صنعتی متفاوت از آن استفاده می کنند و نمیتوان مصرف آن را به حوزه ای خاص محدود کرد و آنها را از هم تفکیک کرد. به عبارتی هر صنعتی که دستگاه‌های آن نیاز به خنک شدن دارند از این برج‌ها استفاده می‌کنند. از جمله این صنعت‌ها پتروشیمی، نفت و گاز، فولاد و ذوب آهن، صنایع پلاستیک، صنایع غذایی، صنعت تولید رنگ، صنایع تولید چسب و رزین که عموما به انواع برج‌های خنک کننده نیاز دارند. موارد دیگر استفاده از برج‌ها در پاساژها و مجتمع‌های اداری است. از آنجایی که همچین ساختمان‌هایی از سیستم سرمایشی گرمایشی مرکزی یا همان موتورخانه‌ها استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها برای تنظیم دمای آب موجود در چیلرها مفید است. علاوه بر ساختمانهای تجاری، در بعضی از مجتمع‌های مسکونی که سیستم گرمایشی آنها نیز متمرکز باشد می‌توان از آن استفاده کرد.

انواع سیستم‌های کولینگ تاور

سیستم‌های خنک کننده دسته بندی‌های متفاوتی دارند که اصلی‌ترین دسته‌بندی آن مربوط به نوع مدار آن‌هاست. بر حسب مدار به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند. دسته اول مربوط به کولینگ تاور مدار باز و دسته دوم کولینگ تاور مدار بسته می‌باشند. هر یک از این گروه ها دارای ویژگی‌های متفاوت بوده و برا انتخاب بایستی با هر کدام از این گروه‌ها آشنا باشید. علاوه بر این دسته بندی نوعی دیگر از برجها نیز وجود دارد که به آنها هیبریدی گفته می‌شود که به تشریح آن نیز خواهیم پرداخت.

معرفی برج خنک کننده مدار باز

گروه اول ، گروه مدار باز هستند که اسامی متفاوتی از قبلی کولینگ تاور مرطوب، کولینگ تاور تر و یا برج خنک کننده تبخیری دارند. مکانیزم عملکرد این نوع از برج بدین شرح است که آب داغ توسط پمپاژ به بالای ساختمان و در نهایت به داخل برج انتقال داده می‌شود. در داخل برج آب داغ با استفاده از نازلهای پخش در معرض هوا قرار گرفته و برخورد مستقیم هوا به آب باعث از دست دادن گرما و خنک شدن و همچنین تبخیر مقداری از آن می‌شود. به دلیل همین تبخیر اسم این نوع از برجها، برج خنک‌کننده تبخیری است.
همانطور که مطرح شد بخار شدن مقداری از آب یکی از اصلی‌ترین ضعفهای این برج می‌باشد. با وجود کارایی بسیار بالا در بحث خنک کردن دستگاه‌ها مبحث مصرف زیاد آب توسط سیستم خنک کننده از چالش‌های پیش رو این نوع از سیستم ها می‌باشد.

آب پاش در برج خنک کننده

قسمت‌های تشکیل دهنده برج خنک کننده مدار باز

کولینگ تاور مدار باز از اجزاء مختلفی تشکیل شده است که مهمترین این اجزاء عبارتند از:
۱ . فن و موتور الکتریکی آن : این فن به دو صورت تعبیه می شود این دو نوع عبارتند از موتور محوری و موتور گریز از مرکز. در هنگام خرید باید به نوع موتور توجه شود
۲ . پکینگ ها (Film packing or Splash packing) جهت کاهش سرعت آب و افزایش سطح تماس بین آب و هوا: وقتی که آب داغ از سیستم صنعیت ماقبل خود مثل چیلر خارج شده و وارد برج خنک کننده می شود، در قسمت بالای برج قرار می گیرد. در این قسمت، بستری به نام پکینگ وجود دارد تا آب داغ در آن اصطلاحا افشانده شده و میزان تماس آب داغ با هوا افزایش پیدا کند. پکینگ وظیفه کاهش سرعت آب را نیز دارد
۳ . حوضچه یا تشتک : آب خنک شده در درون حوضچه ای که در پایین برج قرار گرفته است جمع آوری می شود تا آماده استفاده مجدد در دستگاه مصرف کننده باشد. این حوضچه آب یک ورودی دیگر نیز دارد که آب جایگزین را به درون آن وارد می کند که به دلیل تبخیر آب کم شده است. برای میزان ورودی آب به این قسمت، سیستم‌های کنترلی دقیقی در نظر گرفته می شود.
۴ . قطره گیر (Drift Eliminator) : یکی از قسمت‌های مهمی که در سیستم مدار باز تعبیه می شود، قطره گیر است. این قسمت وظیفه دارد تا جلوی خروج آب مایع را از بالای برج بگیرد و نگذارد آب از این قسمت هدر برود. قطره گیر دقیقا بین فن و پکینگ تعبیه شده است.
۵ . سیستم توزیع کننده آب داغ : یکی از سیستم‌های مهمی که در کولینگ تاور مدار باز وجود دارد و باید به آن به صورت ویژه توجه و در نگهداری آن دقت شود، سیستم توزیع آب داغ از چلر به برج است. این سیستم شامل لوله‌های مختلف جهت انتقال و نازل‌هایی برای افشاندن آب است.

پکیج تصفیه فاضلاب

طراحی کولینگ تاور مدار باز

برج خنک کننده مدار باز از لحاظ ظاهری به دو حالت مکعب و گرد طراحی می‌شوند . جنس این برج ها معمولا گالوانیزه یا فایبرگلاس هستند. قیمت این دو جنس به دلیل تفاوت در کیفیت متفاوت خواهد بود.

برج خنک کننده مدار بسته

نوع دیگر کولینگ تاور مدار بسته است. این نوع از برجها در مقایسه با مدل قبلی تبخیر آب خیلی کمتری دارد. در این سیستم ها با استفاده از نقطه تماس با دستگاه خنک کننده، گرما از طریق آب به برج منتقل می‌شود. مکانیزم سیستم مدار بسته شبیه دستگاه کندانسور خنک کننده هوا می‌باشد. این برج در اکثر فصلها موجب خنکی هوا می‌شود. این سیستم که به برج خنک کننده خشک نیز معروف است دارای دو قسمت اصلی به نام سیستم هوادهی و کویل فین دار می‌باشد.

برج خنک کننده هیبریدی

نوع سوم از نوع هیبریدی (hybrid cooling tower) است که دارای قابلیت‌های مختلفی است و می‌تواند شرایط خنک کاری آب را در حالت‌های مختلف انجام دهد. طیقه کار برج خنک کننده هیبریدی در فصل تابستان متفاوت از فصلهای دیگر است. این برج در فصلهای بهار، پاییز و زمستان به واسطه وجود هوای خنک و سرد، به کمک هوادهی در آب داخل کویل باعث خنک شدن دستگاه می‌شود.
اما در فصل تابستان بر اساس پاشیدن آب موجبات ایجاد یک نوع هوادهی مشخص را شامل شده و در ادامه شرایط خنکی در آب داخل کویل را را اعمال می‌نماید. عملکرد کویل‌های دستگاه خنک کننده از نوع هیبریدی با عمل کرده کندانسورهای تبخیری که عاری از فین هستند مشابه است. این شباهت به دلیل وجود شرایط گرفتگی و رسوب فین‌ها زمانی که با پاشش آب همراه می‌باشند است. از آنجایی که کویل‌های دستگاه از نوع هیبریدی با سیال آب به طور دائم در تماس هستند، از شرایط انتقال حرارت مطلوب تری نیز برخوردار می‌باشند.

مزایای استفاده از دستگاه کولینگ از نوع تاور هیبریدی

• کاهش دمای آب به صورت چند مرحله ای
• صرفه جویی در مصرف آب و برق و مقرون به صرفه بودن
• قابلیت تنظیم مقدار آب مصرفی با شیر قطع کن
• قابلیت همپوشانی با برج مدار باز برای صرفه جویی در فصول پرمصرف
• نحوه عملکرد این برج باعث حفاظت از بدنه فایبرگلاسی برج می‌شود.

انواع برج خنک کننده بر حسب فرمولهای مختلف

همانطور که در ابتدای مباحث گفتیم برج های خنک کننده بر حسب عوامل مختلف دسته بندی‌های مختلفی را دارند. این دسته بندی‌ها از نظر جریان هوا و مدار جریان آب تا شکل و ظاهر هندسی را شامل می‌شود. برای فهم این تقسیم بندی ها یک جدول کامل از انواع آن را ترسیم کرده‌ایم.

4 پاسخ

 1. سلام به تازگی سوله ای گرفتم و مشغول به تولید مصنوعجات و لیوان و بشقاب پلاستیکی هستم خواستم بپرسم هزینه راه اندازی و ایجاد برج خنک کننده چه قدر میشه و مدت زمان راه اندازی چند روزه ؟

  1. سلام وقت بخیر
   جهت دریافت مشاوره کامل و کسب اطلاعات در رابطه با کولینگ تاور یا برج ختک کننده لطفا با شماره 09131079706 و 09120574757 تماس بگیرین

 2. سلام وقت بخیر
  هزینه راه اندازی برج خنک کننده برای مجتمع تجاری کوچک چقدره؟

  1. سلام
   روز بخیر
   بستگی به میزان آب مصرفی و در گردش و میزان تبادل حرارتی مد نظرتون داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.