فیلتر ممبران فیلمتک

فیلتر ممبران

در زمان های گذشته، عمل پیش تصفیه آب خانگی به وسیله فیلترهای معمولی انجام می شد و این فیلترها فقط توانایی این را داشتند که جلوی ذرات معلق در آب را بگیرند و اجازه ندهند که رسوبات و گل و لای داخل آب باقی بماند، اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی یک روش جدید به نام اسمز معکوس اختراع شد که عمل تصفیه آب را به روشی بسیار حرفه ای انجام می دهد. در ادامه مطلب بررسی می‌کنیم که فیلتر ممبران چیست و چه کاری انجام میدهد؟

فیلتر ممبران 

هم اکنون فیلتر ممبران تصفیه آب به یکی از اصلی ترین اجزای دستگاه های تصفیه تبدیل شده است. به عبارتی قلب دستگاه های RO یا همان آب شیرین کن ها می باشد و تمام دستگاه هایی که دارای فیلتر ممبران هستند، دستگاه های ایده آل به شمار می آیند و می توانند به طور همزمان هم عمل تصفیه آب را به صورت کامل انجام دهند و همین که هیچ نیازی به افزودنی ها ندارند. علاوه بر این، از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه هستند.

لازم به ذکر است که فیلتر ممبران انواع گوناگونی دارد. انواع  UF که ممبران اولترافیلتراسیون و انواع NF که نانوفیلتراسیون نامیده می شود را برای مصارف مختلف استفاده می کنند. اما توجه داشته باشید که نوع RO بیش از سایر انواع محبوبیت دارد و از نظر بازده و کارایی هم بسیار قوی تر عمل می کند.

اسمز 

در طبیعت همیشه حلال از جایی که محلول رقیق تر است به جایی که محلول غلیظ تر است نفوذ می کند جایی را که محلول از طریق آن نفوذ می کند را غشاء ( غشاء نیمه تراوا )می گوییم این حالت را برای هر دو محلولی که تفاوت غلظت داشته باشند میتوان تعریف کرد مثلا محلول اب نمک که آب از سمت رقیق تر به سمت غلیظ تر میرود.

اسمز معکوس 

طبق اصول و قاعده طبیعی آب از سمت خالص تر به سمتی که خلوص آن کمتر است جاری میشود، ولی ما می خواهیم که عکس آن اتفاق بیفتد یعنی اینکه آب از سمت ناخالص به سمت خالص برود. ، برای اینکه این اتفاق بیفتد به یک موتور نیاز داریم تا در خلاف جهت فشار ایجاد کند که به این سیستم اسمز معکوس می گوییم.

برای خرید فیلتر ممبران صنعتی اینجا کلیک کنید.

فیلتر اسمزی با اختلاف غلظت و اختلاف فشار کار می کند و با تشخیص غلظت و فشار انواع مختلف ناخالصی های موجود در آب، مانع از عبور این ناخالصی ها میشود. به طور مثال، فرض کنید آب و انواع باکتری ها قصد دارند که از داخل ممبران رد شوند، قطر مولکول آب 0.005 میکرومتر و قطر باکتری موجود در آب  0.02میکرومتر است و فضای متخلخل ممبران آن و سوراخ های موجود روی آن به شیوه ای طراحی گشته اند که فقط به مولکول های آب اجازه عبور می دهند. مابقی ناخالصی هایی که ابعاد بزرگتری دارند، قادر نیستند از داخل این ممبران رد شوند و تنها چیزی که باقی می ماند آب خالص است.

در روش اسمز معکوس فشار لازم به وسیله پمپ تامین می گردد و این فشار برای عبور راحت تر مولکولها ضروری می باشد.فیلترهای ممبران غشاء های نیمه تراوائی هستند که بصورت کاملا فیزیکی و مبتنی بر اصول اسمز معکوس با استفاده از فشار اسمزی ایجاد شده توسط پمپ فشار قوی آب خام را از غشاء خود عبور داده و املاح ، یون ها و برخی از باکتری ها و ویروسهارا از آب خام  حذف می کنند و  آب را بصورت کاملا نرم و بدون املاح و آلودگی تولید می نمایند.

آب خالص از داخل لایه های ممبران رد می‌شود و کلیه آلاینده هایی که جدا شده اند به داخل مجرای فاضلاب میروند، به عبارت دیگر ممبران دو مجرا دارد یک مجرا برای عبور آب و دیگری برای عبور ناخالصی ها به سمت فاضلاب تعبیه شده است.

فیلتر ممبران

فیلتر ممبران

توجه داشته باشید که آلاینده هایی هم وجود دارند که ابعاد شان کوچک تر از مولکولهای آب است، بنابراین برخی از ناخالصی ها می توانند از ممبران عبور کنند. به عنوان نمونه، برخی از ویروس ها ابعاد شان در حد نانو است و می‌توانند از این لایه‌ها رد بشوند. پس می توان نتیجه گیری کرد که فیلتر ممبران نمی تواند کلیه آلاینده ها را از آب جدا نماید به همین علت است که دستگاه تصفیه آب به غیر از فیلتر ممبران ۵ تا ۷ فیلتر دیگر هم دارد و هر کدام از این فیلترها وظایف مختص به خودشان را دارند.

مثلاً ویروس هایی که ابعاد شان در حد نانو است در فیلتری به نام فیلتر فرابنفش از بین میرود. بنابراین می‌توان ادعا کرد که هدف از خرید فیلتر ممبران حذف تمامی آلاینده‌های موجود در آب نیست چرا که هیچ فیلتری قادر نیست این کار را انجام بدهد، اما توجه داشته باشید کاری که فیلتر ممبران انجام می دهد بسیار حائز اهمیت است و دستگاه اسمز معکوس بدون فیلتر ممبران هیچ کارایی ندارد.

ممبران تصفیه آب قادر است که تمامی نمک های محلول و غیر محلول موجود در آب را شناسایی کند، به همین دلیل است که نمک ها نمی توانند از غشا ممبران رد بشوند و بدین ترتیب وارد آب فاضلاب می شوند.

همانطور که می دانید برخی از فلزات سنگین که عامل اصلی سرطان دستگاه گوارشی در بدن انسان می‌باشند، در آب وجود دارند، اما چون این فلزات بزرگتر از مولکول های آب می‌باشند داخل لایه های فیلتر ممبران باقی می مانند و سپس به سمت فاضلاب هدایت می‌شوند.

غشاء ممبران

به صورت معمول،  فیلتر ممبران از یک لایه غشایی کامپوزیتی تشکیل شده است و بعضی از این فیلتر ها ۱۳ لایه هستند که این مسئله باعث افزایش میزان کیفیت تصفیه می‌شود. می‌توان ادعا کرد که دقت این فیلترها در حدود ۹۹ درصد است و آب آشامیدنی خروجی از دستگاه های تصفیه آب بدون هیچ گونه ناخالصی و آلایندگی می‌باشد.

ساختار فیلتر ممبران

ممبران ( membraneممبرین) که تشکیل شده از چند لایه نازک از ورقه های فیلم که به صورت فشرده دور یک لوله پلاستیک پیچاند شده است. مواد تشکیل دهنده فیلتر ممبران از نوع نیمه نفوذ نا پذیر یا همان نیمه تراوا می باشد که جلوی نفوذ آلودگی های آب و یا مواد شیمیایی و حتی میکروب ها را می گیرد و آب خالص از یک خروجی فیلتر و آلودگی ها و ناخالصی از خروجی دیگر یا همان فاضلاب ممبران به بیرون هدایت می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *