info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

فیلتر ممبران چیست؟ طریقه کار فیلتر ممبران

فیلتر ممبران فیلمتک
5/5 - (12 امتیاز)

در این مقاله قرار است به تشریح کاملی از فیلتر ممبران ، ساختار و انواع آن بپردازیم ولی قبل از شروع معرفی بهتر است در مورد لزوم استفاده از دستگاه تصفیه آب و به تبع آن فیلتر ممبران، اطلاع داشته باشیم. دستگاه‌های تصفیه قدیمی تنها قادر بودن که ذرات معلق را از آب جداسازی کنند و رسوبات و گل لای آب باقی نمی‌ماند اما امروزه فیلتر ممبران با روش جدید اسمز معکوس علاوه بر تصفیه کامل عمل رفع شوری و سنگینی آب را نیز انجام میدهند. از آنجایی که فیلتر ممبران اصلی ترین قطعه در دستگاههای تصفیه آب می‌باشد و به اصطاح حکم ریه های دستگاه را دارد در ادامه به معرفی انواع فیلتر و چگونگی کارکرد آن خواهیم پرداخت. ممبران در محفظه‌ای قرار می‌گیرد که به این محفظه‌ی لوله‌ای شکل پرشروسل می‌گویند. اهمیت آشنایی با این فیلتر علاوه بر کاربردی بودن آن، به جهت انتخاب درست آن هنگام خرید نیز می‌باشد.
با اطلاع از این نکات می توانید خرید بهتری را تجربه کنید. همانطور که مستحضرید امروزه فیلتر ممبران به یکی از مهم ترین نیازها برای مجموعه هایی تبدیل شده است که از آب شیرین کن و دستگاه های گندزدای آب استفاده می کنند. این فیلترها کمک می کنند تا آب با کیفیت ویژه و خاصی برای مصارف گوناگون آماده شود. البته این به شرطی است که فیلتر ممبران، کیفیت لازم را داشته باشد. در غیر این صورت آب نمی تواند کیفیت مطلوب را به خود بگیرد.

فیلتر ممبران چیست؟

همانطور که از اسمش پیداست فیلتر ممبران نوعی فیلتر برای دستگاه های تصفیه است. دستگاه های آب شیرین کن و دستگاه های تصفیه کننده آب با استفاده از انواع فیلتر ممبران می توانند به خوبی از پس گندزدایی، رفع شوری و سنگین بودن آب برآیند! البته فیلتر ممبران بخشی از فرایند است. فرایندی به نام اسمز معکوس که از پیشرفته ترین روش ها برای تصفیه محسوب می شود.

هم اکنون فیلتر ممبران تصفیه آب به یکی از اصلی ترین اجزای دستگاه های تصفیه تبدیل شده است. به عبارتی قلب دستگاه های RO یا همان آب شیرین کن ها می باشد و تمام دستگاه هایی که دارای فیلتر ممبران هستند، دستگاه های ایده آل به شمار می آیند و می توانند به طور همزمان هم عمل تصفیه آب را به صورت کامل انجام دهند و همین که هیچ نیازی به افزودنی ها ندارند. علاوه بر این، از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه هستند.

لازم به ذکر است که فیلتر ممبران انواع گوناگونی دارد. انواع  UF که ممبران اولترافیلتراسیون و انواع NF که نانوفیلتراسیون نامیده می شود را برای مصارف مختلف استفاده می کنند. اما توجه داشته باشید که نوع RO بیش از سایر انواع محبوبیت دارد و از نظر بازده و کارایی هم بسیار قوی تر عمل می کند.

توجه داشته باشید که یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزای دستگاه های تصفیه آب، ممبران می باشد و دستگاه هایی که فیلتر ممبران دارند، کارایی شان بسیار بالا می باشد.در واقع، ممبران فرآیند تصفیه ی آب را بدون کمک هیچ گونه افزودنی انجام می دهد، به همین دلیل بسیار مقرون به صرفه است.

روش ساخت فیلتر ممبران

ممبران( ( membraneیا همان ممبرین که از چند لایه نازک از ورقه های فیلم که به صورت فشرده دور یک لوله پلاستیک پیچانده شده تشکیل شده است. مواد تشکیل دهنده فیلتر ممبران از نوع نیمه نفوذ ناپذیر یا همان نیمه تراوا می باشد که جلوی نفوذ آلودگی های آب و یا مواد شیمیایی و حتی میکروب ها را می گیرد و آب خالص از یک خروجی فیلتر و آلودگی ها و ناخالصی از خروجی دیگر یا همان فاضلاب ممبران به بیرون هدایت می شود.

قسمت های مختلف فیلتر ممبران

اگر از دستگاه تصفیه ای استفاده می کنید که از فیلتر ممبران برای تصفیه استفاده می کند، بهتر است اجزای این نوع فیلتر را به صورت دقیق بشناسید. تنها در این صورت است که می توانید از فیلتر به درستی و در جهت بهبود کیفیت تصفیه استفاده کنید. همچنین این نوع فیلتر اگر به درستی خریداری شود، در کاهش هزینه ها نیز نقش بسزایی دارد. اگر چه بسته به نوع فیلتر ممبران، اجزاء و قسمت های آن نیز متفاوت هستند؛ اما برخی قسمت های این نوع فیلتر به صورت عمومی وجود دارد. در ادامه تلاش شده تا به مهمترین این قسمت ها اشاره شود.

غشاء ممبران
به صورت معمول، فیلتر ممبران از یک لایه غشایی کامپوزیتی تشکیل شده است و بعضی از این فیلتر ها ۱۳ لایه هستند که این مسئله باعث افزایش میزان کیفیت تصفیه می‌شود. می‌توان ادعا کرد که دقت این فیلترها در حدود ۹۹ درصد است و آب آشامیدنی خروجی از دستگاه های تصفیه آب بدون هیچ گونه ناخالصی و آلایندگی می‌باشد.

مجرای فاضلاب
هنگامی که آب از درون فیلتر ممبران موجود در دستگاههای آب شیرین کن یا تصفیه خانگی و صنعتی عبور کرد، ناخالصی ها و آلودگی های موجود در آن که اندازه آن از یک هزارممیکرون بزرگتر باشد توانایی عبور از فیلتر را نداشته و در پشت غشا میمانند. این ذرات تجمیع شده در پشت غشا وارد مجرای فاضلاب می‌شوند تا به خارج از دستگاه منتقل شوند.

مجرای آب
 آب خارج شده از فیلتر که آبی خالصی و عاری از هرگونه آلودگی است با عبور از مجرای آب به بیرون از دستگاه منتقل می‌شود. آب خروجی از دستگاه کاملا پاکیزه و قابل استفاده خواهد بود.

تشخیص فیلتر ممبران اصلی

برای تشخیص ممبران اصل راه حل قطعی و دقیقی وجود ندارد اما با کمک چند پارامتر و ویژگی میتوان تا حدودی از زیان وارده در خرید ممبران تقلبی جلوگیری کرد. در زیر لیستی از این راه حلها ارائه میشود:
• وزن ممبران های اصل از ممبران های تقلبی بیشتر است.
• هنگام خرید از فروشنده درخواست مشاهده برگ سبز کالا را داشته باشید.
• بایستی تعداد لایه های ممبران با مشخصات درج شده روی بسته بندی یکی باشد.
• باید بلافاصله لعد از باز کردن بسته بندی بوی مواد نگه دارنده به مشام برسد.
• کیفیت بسته بندی فیلتر اصل نسبت به موارد مشابه تقلبی بالا است.
• باید مارک شرکت مربوطه حک شده روی دستگاه و فیلتر یکی باشد.
• در فیلترهای ممبران اصل غشا دارای شماره سریال قابل استعلام است.
با وجود موارد گفته شده اگر بخواهید از اصل بودن یک ممبران مطمئن شوید بهتراست از نمایندگی های معتبر و فروشگاه های برندهای معتبر خرید انجام دهید. زیرا این فروشگاه ها دارای اعتبار بوده و با گارانتی محصولات خود را بفروش میرسانند.

اسمز معکوس

در طبیعت همیشه حلال از جایی که محلول رقیق تر است به جایی که محلول غلیظ تر است نفوذ می کند جایی را که محلول از طریق آن نفوذ می کند را غشاء ( غشاء نیمه تراوا )می گوییم این حالت را برای هر دو محلولی که تفاوت غلظت داشته باشند میتوان تعریف کرد مثلا محلول اب نمک که آب از سمت رقیق تر به سمت غلیظ تر میرود.
طبق اصول و قاعده طبیعی آب از سمت خالص تر به سمتی که خلوص آن کمتر است جاری میشود، ولی ما می خواهیم که عکس آن اتفاق بیفتد یعنی اینکه آب از سمت ناخالص به سمت خالص برود. ، برای اینکه این اتفاق بیفتد به یک موتور نیاز داریم تا در خلاف جهت فشار ایجاد کند که به این سیستم اسمز معکوس می گوییم.
فیلتر اسمزی با اختلاف غلظت و اختلاف فشار کار می کند و با تشخیص غلظت و فشار انواع مختلف ناخالصی های موجود در آب، مانع از عبور این ناخالصی ها میشود. به طور مثال، فرض کنید آب و انواع باکتری ها قصد دارند که از داخل ممبران رد شوند، قطر مولکول آب 0.005 میکرومتر و قطر باکتری موجود در آب 0.02میکرومتر است و فضای متخلخل ممبران آن و سوراخ های موجود روی آن به شیوه ای طراحی گشته اند که فقط به مولکول های آب اجازه عبور می دهند. مابقی ناخالصی هایی که ابعاد بزرگتری دارند، قادر نیستند از داخل این ممبران رد شوند و تنها چیزی که باقی می ماند آب خالص است.

روند اسمز معکوس در دستگاه تصفیه

در روش اسمز معکوس فشار لازم به وسیله پمپ تامین می گردد و این فشار برای عبور راحت تر مولکولها ضروری می باشد.فیلترهای ممبران غشاء های نیمه تراوائی هستند که بصورت کاملا فیزیکی و مبتنی بر اصول اسمز معکوس با استفاده از فشار اسمزی ایجاد شده توسط پمپ فشار قوی آب خام را از غشاء خود عبور داده و املاح ، یون ها و برخی از باکتری ها و ویروسهارا از آب خام حذف می کنند و آب را بصورت کاملا نرم و بدون املاح و آلودگی تولید می نمایند.
آب خالص از داخل لایه های ممبران رد می‌شود و کلیه آلاینده هایی که جدا شده اند به داخل مجرای فاضلاب میروند، به عبارت دیگر ممبران دو مجرا دارد یک مجرا برای عبور آب و دیگری برای عبور ناخالصی ها به سمت فاضلاب تعبیه شده است.

عملکرد فیلتر ممبران در آب شیرین کن

توجه داشته باشید که آلاینده هایی هم وجود دارند که ابعاد شان کوچک تر از مولکولهای آب است، بنابراین برخی از ناخالصی ها می توانند از ممبران عبور کنند. به عنوان نمونه، برخی از ویروس ها ابعاد شان در حد نانو است و می‌توانند از این لایه‌ها رد بشوند. پس می توان نتیجه گیری کرد که فیلتر ممبران نمی تواند کلیه آلاینده ها را از آب جدا نماید به همین علت است که دستگاه تصفیه آب به غیر از فیلتر ممبران ۵ تا ۷ فیلتر دیگر هم دارد و هر کدام از این فیلترها وظایف مختص به خودشان را دارند.

مثلا ویروس هایی که ابعاد شان در حد نانو است در فیلتری به نام فیلتر فرابنفش از بین میرود. بنابراین می‌توان ادعا کرد که هدف از خرید فیلتر ممبران حذف تمامی آلاینده‌های موجود در آب نیست چرا که هیچ فیلتری قادر نیست این کار را انجام بدهد، اما توجه داشته باشید کاری که فیلتر ممبران انجام می دهد بسیار حائز اهمیت است و دستگاه اسمز معکوس بدون فیلتر ممبران هیچ کارایی ندارد.
ممبران تصفیه آب قادر است که تمامی نمک های محلول و غیر محلول موجود در آب را شناسایی کند، به همین دلیل است که نمک ها نمی توانند از غشا ممبران رد بشوند و بدین ترتیب وارد آب فاضلاب می شوند.
همانطور که می دانید برخی از فلزات سنگین که عامل اصلی سرطان دستگاه گوارشی در بدن انسان می‌باشند، در آب وجود دارند، اما چون این فلزات بزرگتر از مولکول های آب می‌باشند داخل لایه های فیلتر ممبران باقی می مانند و سپس به سمت فاضلاب هدایت می‌شوند.

غشاء فیلتر ممبران

عوامل موثر در عمر فیلتر ممبران

فیلتر ممبران می تواند به کاهش هزینه های جاری کمک کند. با این حال قیمت این نوع فیلتر نسبتا بالاست. پس نگهداری از فیلتر ممبران یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید تا عمر آن را بالا ببریم. همچنین نگهداری اصولی از این نوع فیلتر کمک می کند کیفیت کار بهتر باشد و در نتیجه روش اسمز معکوس به درستی انجام شود. تمامی این موارد منجر می شود به تصفیه بهتر آب برای استفاده های گوناگونی که مد نظر دارید
همواره این موضوع را مد نظر داشته باشید که فیلتر ممبران بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد، بنابراین آبی که به داخل فیلترممبران می رود،حتما باید از مراحل پیش تصفیه بگذرد.
با توجه به میزان زیاد ناخالصی در آب شهرهای مختلف، به منظور افزایش عمر مفید فیلتر باید نکاتی را رعایت نمایید که در ادامه مطلب توضیح خواهیم داد:

استفاده از فیلتر رسوب گیر

لازم به ذکر است که ذرات موجود در آب معمولا بزرگ تر از 10 میکرون هستند و این ذرات می توانند باعث گرفتگی سوراخ های غشا ممبران بشوند و مسیر جریان آب را به طور کامل ببندند. برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد قبل از ورود آب به فیلتر ممبران،باید توسط یک فیلتر رسوب گیر الیافی کلیه ی ذرات معلق همچون گل و لای، شن و ماسه و… را از آب حذف کنیم.
میزان حساسیت فیلتر تاحدی می باشد که چنانچه ذرات کربنی موجود در فیلترهای پیش تصفیه وارد فیلتر بشوند،صدمات جبران ناپذیری به ممبران وارد می شود.

جلوگیری از ورود کلر به فیلتر ممبران

همان طور که می دانید، غشا فیلتر ممبران در برابر کلر و ترکیبات حاوی کلر بسیار آسیب پذیر می باشند و کلر می تواند غشا ممبران را دچار پارگی کند و فیلتر زمانی که با کلر تماس داشته باشد از کار می افتد. برای اینکه از این قضیه جلوگیری شود باید با کمک فیلترهای پیش تصفیه ی کربنی قبل از ورود آب به داخل ممبران، کلر، فنل و سایر ترکیبات شیمیایی را به طور کامل از بین ببریم تا به فیلتر ممبران صدمه وارد نشود.

استفاده از ممبران برای حذف فلزات سنگین از آب

ممبران تصفیه آب،کلیه ی نمک های محلول و غیر محلول در آب را شناسایی می نماید و از عبور نمک ها از غشا جلوگیری می کند. توجه داشته باشید که برخی فلزات سنگین موجود در آب از کودهای شیمیایی داخل خاک، وارد آب شده اند، فیلتر ممبران از ورود این فلزات سنگین نیز جلوگیری به عمل می آورد.

این فلزات سنگین برای سلامت انسان و محیط زیست بسیار مضر می باشند و اندازه ی آنها از مولکول های آب بزرگ تر  است، بنابراین در فیلتر ممبران باقی می مانند و سپس وارد فاضلاب می شوند.
در سطح ممبران، سوراخ هایی تعبیه شده اند که از ورود ناخالصی های موجود در آب جلوگیری می کنند و ممبران فقط اجازه عبور به مولکول های آب را میدهد.
فیلتر ممبران از یک لایه ی غشایی کامپوزیتی تشکیل شده و کیفیت تصفیه آب در ممبران هایی که 13 لایه هستند ، بسیار بالا است.به طور کلی می توان ادعا کرد که میزان دقت تقریبی این فیلتر ممبران های 13 لایه در حدود 99 درصد تخمین زده شده است. آبی که از این فیلترها عبور می کند و از دستگاه تصفیه آب خارج می شود، شفاف و عاری از هرگونه ناخالصی می باشد.

عملکرد فیلتر ممبران

فیلتر RO یا همان فیلتر اسمزی با اختلاف غلظت و فشار کار می کند.به عبارت دیگر، می تواند فشار و غلظت ناخالصی های موجود در آب را شناسایی کند و از عبور ناخالصی های موجود در آب جلوگیری بعمل آورد.
بدون شک،آبی که سرشار از ناخالصی باشد، قادر نیست که از داخل ممبران عبور کند و این قضیه بدان علت است که سوراخ هایی که در سطح یک ممبران وجود دارند، قطرشان به اندازه ای می باشد که فقط به مولکول های آب اجازه عبور می دهد و ناخالصی هایی که ابعادشان در مقایسه با مولکول های آب بزرگ تر است نمی توانند رد بشوند.
بنابراین می توان نتیجه گیری کرد که فقط آب خالص قادر است که از لایه های ممبران عبور کند و آلاینده هایی که اجازه ی عبور به آن ها داده نشده به داخل فاضلاب فرستاده می شوند.
به طور کلی،در ممبران دو مجرا وجود دارد، یکی از این مجراها برای عبور آب و دیگری برای رفتن ناخالصی ها به فاضلاب تعبیه شده است. فشار مورد نیاز برای عبور سریع تر مولکول های آب در روش اسمزی توسط پمپ تامین می گردد.

همواره این نکته را مدنظر داشته باشید که بعضی از ناخالصی ها همچون انواع ویروس ها ابعادشان نسبت به مولکول های آب نیز کوچکتر است و همراه با مولکول های آب از فیلتر ممبران عبور می کنند، به همین دلیل برای جلوگیری از این رویداد، در داخل یک دستگاه تصفیه آب علاوه بریک فیلتر ممبران، 5 تا 7 فیلتر دیگر هم در دستگاه استفاده می کنند و هر کدام از این فیلترها وظایف مشخصی دارند.

بنابراین فیلتر ممبران قادر نیست که تمامی آلاینده های موجود درآب را از بین ببرد، اما یکی از اصلی ترین فیلترهای دستگاه تصفیه ی آب، فیلتر ممبران می باشد.

عملکرد فیلتر ممبران

خرید فیلتر ممبران

قبل از خرید فیلتر ممبران همواره به این موضوع دقت داشته باشید که فیلتر از کیفیت قابل قبول و خوبی برخوردار باشد. مشخصات و قابلیت های ممبران مورد نظر خود را بادقت بررسی نمایید و قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را برای خرید هر مارکی از فیلتر ممبران بگیرید، نخست در مورد خصوصیات، قابلیت ها و راندمان آن تحقیقات لازم را انجام دهید و در مرحله بعدی مارک منتخب خود را با محصولات مشابه اش از همه نظر مقایسه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.
توجه داشته باشید که مارک های غیر اصلی و تقلبی در بازار زیاد هستند، پس هموراه توصیه ما به شما این است که از نمایندگی های رسمی شرکت های تولید کننده و دارای مجوز، خرید خود را انجام دهید. توجه داشته باشید که هنگام خرید برچسب اصالت کالا را نیز دریافت کنید تا از اصل بودن فیلتر موردنظر مطمئن شوید.

قیمت فیلتر ممبران

لازم است ابتدا این مطلب بیان شود این باور که هرچقدر قیمت بیشتر کیفیت بالاتر در مورد فیلتر ممبران صدق نمیکند. درست است که گاهی موارد امکان دارد فیلتر گرانتر کیفیت مطلوبتری داشته باشد اما اگر از شرکتی معتبر در حال خرید هستید به دلیل قیمت پایینتر فیلتر از خرید آن منصرف نشوید. عوامل موثر در قیمت فیلترهای ممبران چندین مورد میتواند باشد که ابعاد و نوع فیلتر از جمله آنها است. برای مثال فیلترهایی که روش کار آنها اسمز معکوس است نسبت به فیلترهای نانواولترا فیلتراسیون قیمت متفاوتی دارند و قیمت بالاتر نشان دهنده برتری آن نیست.مورد بعدی ابعاد فیلترهاست که هرچقدر دستگاه بزرگتر باشد فیلتر مورد استفاده نیز به همان میزان بزرگتر خواهد بود بنابراین قیمتی بالاتری خواهد داشت. علاوه بر موارد ذکر شده برند و شرکت تولیدی نیز تاثیر مستقیمی بر روی قیمت محصولات دارد. بعنوان مثال قیمت فیلترهای آمریکایی نسبت به موارد مشابه تایوانی دارای قیمت بالاتری است.

قیمت فیلتر ممبران فیلمتک

• یکی از بهترین نوع فیلترهای ممبران ساخت کارخانه DOW در آمریکا می باشد که با نام فیلمتک به بازار ارائه محصول میکند. فیترهای این شرکت بر حسب نوع استفاده به دو دسته فیلتر ممبران مناسب آب های لب شور و فیلتر ممبران مناسب آب دریا و بر حسب سایز دو دسته 4 اینچ و 8 اینچ تقسیم بندی میشوند که هر گروه شامل دو نوع محصول متفاوت است:
• فیلتر ممبران فیلمتک 8 اینچ
o فیلتر ممبران فیلمتک BW30-400 سایز 8 اینچ
o فیلتر ممبران فیلمتک SW30-400LE سایز 8 اینچ
• فیلتر ممبران فیلمتک 4 اینچ
o فیلتر ممبران فیلمتک BW30-4040 سایز 4 اینچ
o فیلتر ممبران فیلمتک SW30-4040 سایز ۴ اینچ

 

 

 

 

 

 

 

4 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  جهت خرید فیلتر ممبران قیمت و مشخصاتش رو می خواستم ، لطفا راهنمایی کنید

 2. سلام خسته نباشید
  حدود یکسال پیش فیلتر ممبران خریداری کردیم اما الان غشا فیلتر به مشکل خود ه و لایه های آن انگار داره از بین میره . چطوری می تونم این قطعه رو تعویض کنم؟
  به نظرتون تعویض قطعه به صرفه است ؟

  1. سلام وقت بخیر
   بهتره از جایی که خریداری کردین در رابطه با گارانتی بپرسین چون ممکنه تعویض قطعه فیلتر ممبران جزو گارانتیشون محسوب بشه و دیگه شما نیازی نباشه هزینه کنید
   در هر صورت می تونید با شماره 09120574757 جهت راهنمایی تماس بگیرید.

  2. سلام دوست گرامی وقت بخیر
   فیلتر ممبران را از ما خریداری کردین؟ اگر از ما خریداری کردین با شماره های بخش تماس ، ارتباط بگیرید و اگر هم از جای دیگه خریداری کردید باز هم میتونید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.