فیلتر ممبران فیلمتک

فیلتر ممبران

در زمان های گذشته، عمل پیش تصفیه آب خانگی به وسیله فیلترهای معمولی انجام می شد و این فیلترها فقط توانایی این را داشتند که جلوی ذرات معلق در آب را بگیرند و اجازه ندهند که رسوبات و گل و لای داخل آب باقی بماند، اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی یک روش جدید به نام اسمز معکوس اختراع شد که عمل تصفیه آب را به روشی بسیار حرفه ای انجام می دهد. در ادامه مطلب بررسی می‌کنیم که فیلتر ممبران چیست و چه کاری انجام میدهد؟

فیلتر ممبران 

هم اکنون فیلتر ممبران تصفیه آب به یکی از اصلی ترین اجزای دستگاه های تصفیه تبدیل شده است. به عبارتی قلب دستگاه های RO یا همان آب شیرین کن ها می باشد و تمام دستگاه هایی که دارای فیلتر ممبران هستند، دستگاه های ایده آل به شمار می آیند و می توانند به طور همزمان هم عمل تصفیه آب را به صورت کامل انجام دهند و همین که هیچ نیازی به افزودنی ها ندارند. علاوه بر این، از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه هستند.

لازم به ذکر است که فیلتر ممبران انواع گوناگونی دارد. انواع  UF که ممبران اولترافیلتراسیون و انواع NF که نانوفیلتراسیون نامیده می شود را برای مصارف مختلف استفاده می کنند. اما توجه داشته باشید که نوع RO بیش از سایر انواع محبوبیت دارد و از نظر بازده و کارایی هم بسیار قوی تر عمل می کند.

توجه داشته باشید که یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزای دستگاه های تصفیه آب، ممبران می باشد و دستگاه هایی که فیلتر ممبران دارند، کارایی شان بسیار بالا می باشد.در واقع، ممبران فرآیند تصفیه ی آب را بدون کمک هیچ گونه افزودنی انجام می دهد، به همین دلیل بسیار مقرون به صرفه است.

فیلتر ممبران

اسمز 

در طبیعت همیشه حلال از جایی که محلول رقیق تر است به جایی که محلول غلیظ تر است نفوذ می کند جایی را که محلول از طریق آن نفوذ می کند را غشاء ( غشاء نیمه تراوا )می گوییم این حالت را برای هر دو محلولی که تفاوت غلظت داشته باشند میتوان تعریف کرد مثلا محلول اب نمک که آب از سمت رقیق تر به سمت غلیظ تر میرود.

اسمز معکوس 

طبق اصول و قاعده طبیعی آب از سمت خالص تر به سمتی که خلوص آن کمتر است جاری میشود، ولی ما می خواهیم که عکس آن اتفاق بیفتد یعنی اینکه آب از سمت ناخالص به سمت خالص برود. ، برای اینکه این اتفاق بیفتد به یک موتور نیاز داریم تا در خلاف جهت فشار ایجاد کند که به این سیستم اسمز معکوس می گوییم.

برای خرید فیلتر ممبران صنعتی اینجا کلیک کنید.

فیلتر اسمزی با اختلاف غلظت و اختلاف فشار کار می کند و با تشخیص غلظت و فشار انواع مختلف ناخالصی های موجود در آب، مانع از عبور این ناخالصی ها میشود. به طور مثال، فرض کنید آب و انواع باکتری ها قصد دارند که از داخل ممبران رد شوند، قطر مولکول آب 0.005 میکرومتر و قطر باکتری موجود در آب  0.02میکرومتر است و فضای متخلخل ممبران آن و سوراخ های موجود روی آن به شیوه ای طراحی گشته اند که فقط به مولکول های آب اجازه عبور می دهند. مابقی ناخالصی هایی که ابعاد بزرگتری دارند، قادر نیستند از داخل این ممبران رد شوند و تنها چیزی که باقی می ماند آب خالص است.

در روش اسمز معکوس فشار لازم به وسیله پمپ تامین می گردد و این فشار برای عبور راحت تر مولکولها ضروری می باشد.فیلترهای ممبران غشاء های نیمه تراوائی هستند که بصورت کاملا فیزیکی و مبتنی بر اصول اسمز معکوس با استفاده از فشار اسمزی ایجاد شده توسط پمپ فشار قوی آب خام را از غشاء خود عبور داده و املاح ، یون ها و برخی از باکتری ها و ویروسهارا از آب خام  حذف می کنند و  آب را بصورت کاملا نرم و بدون املاح و آلودگی تولید می نمایند.

آب خالص از داخل لایه های ممبران رد می‌شود و کلیه آلاینده هایی که جدا شده اند به داخل مجرای فاضلاب میروند، به عبارت دیگر ممبران دو مجرا دارد یک مجرا برای عبور آب و دیگری برای عبور ناخالصی ها به سمت فاضلاب تعبیه شده است.

فیلتر ممبران

فیلتر ممبران

توجه داشته باشید که آلاینده هایی هم وجود دارند که ابعاد شان کوچک تر از مولکولهای آب است، بنابراین برخی از ناخالصی ها می توانند از ممبران عبور کنند. به عنوان نمونه، برخی از ویروس ها ابعاد شان در حد نانو است و می‌توانند از این لایه‌ها رد بشوند. پس می توان نتیجه گیری کرد که فیلتر ممبران نمی تواند کلیه آلاینده ها را از آب جدا نماید به همین علت است که دستگاه تصفیه آب به غیر از فیلتر ممبران ۵ تا ۷ فیلتر دیگر هم دارد و هر کدام از این فیلترها وظایف مختص به خودشان را دارند.

مثلاً ویروس هایی که ابعاد شان در حد نانو است در فیلتری به نام فیلتر فرابنفش از بین میرود. بنابراین می‌توان ادعا کرد که هدف از خرید فیلتر ممبران حذف تمامی آلاینده‌های موجود در آب نیست چرا که هیچ فیلتری قادر نیست این کار را انجام بدهد، اما توجه داشته باشید کاری که فیلتر ممبران انجام می دهد بسیار حائز اهمیت است و دستگاه اسمز معکوس بدون فیلتر ممبران هیچ کارایی ندارد.

ممبران تصفیه آب قادر است که تمامی نمک های محلول و غیر محلول موجود در آب را شناسایی کند، به همین دلیل است که نمک ها نمی توانند از غشا ممبران رد بشوند و بدین ترتیب وارد آب فاضلاب می شوند.

همانطور که می دانید برخی از فلزات سنگین که عامل اصلی سرطان دستگاه گوارشی در بدن انسان می‌باشند، در آب وجود دارند، اما چون این فلزات بزرگتر از مولکول های آب می‌باشند داخل لایه های فیلتر ممبران باقی می مانند و سپس به سمت فاضلاب هدایت می‌شوند.

غشاء ممبران

به صورت معمول،  فیلتر ممبران از یک لایه غشایی کامپوزیتی تشکیل شده است و بعضی از این فیلتر ها ۱۳ لایه هستند که این مسئله باعث افزایش میزان کیفیت تصفیه می‌شود. می‌توان ادعا کرد که دقت این فیلترها در حدود ۹۹ درصد است و آب آشامیدنی خروجی از دستگاه های تصفیه آب بدون هیچ گونه ناخالصی و آلایندگی می‌باشد.

فیلتر ممبران

ساختار فیلتر ممبران

ممبران ( membraneممبرین) که تشکیل شده از چند لایه نازک از ورقه های فیلم که به صورت فشرده دور یک لوله پلاستیک پیچاند شده است. مواد تشکیل دهنده فیلتر ممبران از نوع نیمه نفوذ نا پذیر یا همان نیمه تراوا می باشد که جلوی نفوذ آلودگی های آب و یا مواد شیمیایی و حتی میکروب ها را می گیرد و آب خالص از یک خروجی فیلتر و آلودگی ها و ناخالصی از خروجی دیگر یا همان فاضلاب ممبران به بیرون هدایت می شود.

نکاتی که برای نگهداری از فیلتر ممبران باید رعایت کنید:

همواره این موضوع را مد نظر داشته باشید که فیلتر ممبران بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد، بنابراین آبی که به داخل فیلترممبران می رود،حتما باید از مراحل پیش تصفیه بگذرد.

با توجه به میزان زیاد ناخالصی در آب شهرهای مختلف، به منظور افزایش عمر مفید فیلتر باید نکاتی را رعایت نمایید که در ادامه مطلب توضیح خواهیم داد:

استفاده از فیلتر رسوب گیر

لازم به ذکر است که ذرات موجود در آب معمولا بزرگ تر از 10 میکرون هستند و این ذرات می توانند باعث گرفتگی سوراخ های غشا ممبران بشوند و مسیر جریان آب را به طور کامل ببندند. برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد قبل از ورود آب به فیلتر ممبران،باید توسط یک فیلتر رسوب گیر الیافی کلیه ی ذرات معلق همچون گل و لای، شن و ماسه و… را  از آب حذف کنیم.

میزان حساسیت فیلتر تاحدی می باشد که چنانچه ذرات کربنی موجود در فیلترهای پیش تصفیه وارد فیلتر  بشوند،صدمات جبران ناپذیری به ممبران وارد می شود.

جلوگیری از ورود کلر به فیلتر ممبران

همان طور که می دانید، غشا فیلتر ممبران در برابر کلر و ترکیبات حاوی کلر بسیار آسیب پذیر می باشند و کلر می تواند غشا ممبران را دچار پارگی کند و فیلتر زمانی که با کلر تماس داشته باشد از کار می افتد. برای اینکه از این قضیه جلوگیری شود باید با کمک فیلترهای پیش تصفیه ی کربنی قبل از ورود آب به داخل ممبران، کلر، فنل و سایر ترکیبات شیمیایی را به طور کامل از بین ببریم تا به فیلتر ممبران صدمه وارد نشود.

استفاده از ممبران برای حذف فلزات سنگین از آب

ممبران تصفیه آب،کلیه ی نمک های محلول و غیر محلول در آب را شناسایی می نماید و از عبور نمک ها از غشا جلوگیری می کند. توجه داشته باشید که برخی فلزات سنگین موجود در آب از کودهای شیمیایی داخل خاک، وارد آب شده اند، فیلتر ممبران از ورود این فلزات سنگین نیز جلوگیری به عمل می آورد.

این فلزات سنگین برای سلامت انسان و محیط زیست بسیار مضر می باشند و اندازه ی آنها از مولکول های آب بزرگ تر  است، بنابراین در فیلتر ممبران باقی می مانند و سپس وارد فاضلاب می شوند.

 درسطح ممبران، سوراخ هایی تعبیه شده اند که از ورود ناخالصی های موجود در آب جلوگیری می کنند و ممبران فقط اجازه عبور به مولکول های آب را می دهد.

فیلتر ممبران از یک لایه ی غشایی کامپوزیتی تشکیل شده و کیفیت تصفیه آب در ممبران هایی که 13 لایه هستند ، بسیار بالا است.به طور کلی می توان ادعا کرد که میزان دقت تقریبی این فیلتر ممبران های 13 لایه در حدود 99 درصد تخمین زده شده است. آبی که از این فیلترها عبور می کند و از دستگاه تصفیه آب خارج می شود، شفاف و عاری از هرگونه ناخالصی می باشد.

فیلتر ممبران

عملکرد فیلتر ممبران 

فیلتر RO یا همان فیلتر اسمزی با اختلاف غلظت و فشار کار می کند.به عبارت دیگر، می تواند فشار و غلظت ناخالصی های موجود در آب را شناسایی کند و از عبور ناخالصی های موجود در آب جلوگیری بعمل آورد.

بدون شک،آبی که سرشار از ناخالصی باشد، قادر نیست که از داخل ممبران عبور کند و این قضیه بدان علت است که سوراخ هایی که در سطح یک ممبران وجود دارند، قطرشان به اندازه ای می باشد که فقط به مولکول های آب اجازه عبور می دهد و ناخالصی هایی که ابعادشان در مقایسه با مولکول های آب بزرگ تر است نمی توانند رد بشوند.

بنابراین می توان نتیجه گیری کرد که فقط آب خالص قادر است که از لایه های ممبران عبور کند و آلاینده هایی که اجازه ی عبور به آن ها داده نشده به داخل فاضلاب فرستاده می شوند.

به طور کلی،در ممبران دو مجرا وجود دارد، یکی از این مجراها برای عبور آب و دیگری برای رفتن ناخالصی ها به فاضلاب تعبیه شده است. فشار مورد نیاز برای عبور سریع تر مولکول های آب در روش اسمزی توسط پمپ تامین می گردد.

همواره این نکته را مدنظر داشته باشید که بعضی از ناخالصی ها همچون انواع ویروس ها ابعادشان نسبت به مولکول های آب نیز کوچکتر است و همراه با مولکول های آب از فیلتر ممبران عبور می کنند، به همین دلیل برای جلوگیری از این رویداد، در داخل یک دستگاه تصفیه آب علاوه بریک فیلتر ممبران، 5 تا 7 فیلتر دیگر هم در دستگاه استفاده می کنند و هر کدام از این فیلترها وظایف مشخصی دارند.

بنابراین فیلتر ممبران قادر نیست که تمامی آلاینده های موجود درآب را از بین ببرد، اما یکی از اصلی ترین فیلترهای دستگاه تصفیه ی آب، فیلتر ممبران می باشد.

فیلتر ممبران

خرید فیلتر ممبران

قبل از خرید فیلتر ممبران همواره به این موضوع دقت داشته باشید که فیلتر از کیفیت قابل قبول و خوبی برخوردار باشد. مشخصات و قابلیت های ممبران مورد نظر خود را بادقت بررسی نمایید و قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را برای خرید هر مارکی از فیلتر ممبران بگیرید، نخست در مورد خصوصیات، قابلیت ها و راندمان آن تحقیقات لازم را انجام دهید و در مرحله بعدی مارک منتخب خود را با محصولات مشابه اش از همه نظر مقایسه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

توجه داشته باشید که مارک های غیر اصلی و تقلبی در بازار زیاد هستند، پس هموراه توصیه ما به شما این است که از نمایندگی های رسمی شرکت های تولید کننده و دارای مجوز، خرید خود را انجام دهید. توجه داشته باشید که هنگام خرید برچسب اصالت کالا را نیز دریافت کنید تا از اصل بودن فیلتر موردنظر مطمئن شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *