info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟ انواع، کاربرد و قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب
5/5 - (11 امتیاز)

در دنیای پیشرفته ی امروز، یکی از چالش های بزرگ افراد این است که مواد آلی، فلزات سنگین، میکرو ارگانیسم های واگیردار و آلاینده های مضر از طریق پساب های انسانی و صنعتی وارد محیط زیست می شوند و می توانند افراد و محیط زیست را با خطرهای جبران ناپذیری روبرو کنند.استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی برای تصفیه فاضلاب یکی از روش های حذف این آلاینده ها از محیط است.

علاوه بر این، در سراسر جهان با بحرانی به نام بحران خشکسالی مواجه می باشیم !

می توان با بهره گیری از راهکارهای مختلف این بحران را مدیریت کرد، یکی از بهترین راهکارها برای مبارزه با بحران خشکسالی استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی است.

با استفاده از پکیجهای تصفیه فاضلاب علاوه بر اینکه با بحران خشکسالی مقابله می شود، از شیوع بسیاری از بیماری های واگیردار نیز جلوگیری می گردد.

برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد پکیج هایی که با عنوان تصفیه فاضلاب ارائه می شود به دست آوریم، بهتر است ابتدا تعریفی از این پکیج ها ارائه کنیم. سپس به سراغ انواع و کاربردهای پکیج تصفیه فاضلاب رفته و برای خرید این نوع پکیج ها اطلاعات کافی به دست آوریم. در این مطلب به صورت خلاصه و جامع به این موضوع پرداخته شده است.

آنچه می خوانید

تعریف پکیج تصفیه فاضلاب

به مجموعه ای از تجهیزات گفته می شود که برای از بین بردن آلاینده های شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی از پساب ها، مورد استفاده قرار می گیرند. این پکیج های تصفیه فاضلاب با توجه به نوع فاضلاب دارای بخش های مختلفی هستند که در ادامه مطلب درباره آن توضیح خواهیم داد.

طرز کار این پکیج ها به این صورت است که فاضلاب ورودی بعد از اینکه از بخش های مختلف عبور کرد و آلاینده های آن حذف گردید، در مرحله ی نهایی به سطح مطلوبی از کیفیت می رسد و امکان اینکه وارد محیط زیست شود و مورد استفاده ی مجدد برای بخش های کشاورزی یا صنعتی قرار بگیرد، وجود دارد.علاوه بر این می توان از این آب به عنوان آب ورودی به دستگاه آب شیرین کن نیز استفاده کرد.

درصد حذف آلاینده های موجود در پساب و کیفیت آب حاصل تا حد زیادی بستگی به محیط دارد و همین متفاوت بودن محیط ها باعث می شود که در پکیج های تصفیه فاضلاب از تجهیزات مختلفی استفاده کنند.

خرید پکیج تصفیه فاضلاب بسیار مهم و حساس است. علت نیز این موضوع است که این پکیج ها هم تنوع بالایی دارند و هم قیمت زیادی را به خود اختصاص داده اندو در نتیجه برای خرید هوشمندانه این محصول، باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. در کنار افزایش اطلاعات، استفاده از مشاوره افراد خبره در این زمینه می تواند موثر باشد. خوشبختانه در شرکت ایکو امکان مشاوره رایگان پیش از خرید وجود دارد تا شما با خیال راحت تری اقدام به خرید تجهیزات تصفیه فاضلاب به صورت پکیج کنید.

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

انواع مختلف پکیج تصفیه فاضلاب

یکی از مهمترین پارامترهایی که پیش از خرید پکیج تصفیه فاضلاب باید مورد توجه قرار گیرد، انواع آن است. در بسیاری از موارد به دلیل عدم اطلاع از انواع این نوع پکیج ها، مسئولان خرید اقدام به خرید نوع نامناسبی از دستگاه تصفیه فاضلاب به صورت پکیج می کنند. همین موضوع باعث هدر رفتن پول و زمان می شود. کیفیت تصفیه فاضلاب نیز در حد استاندارد و قابل قبول برای مصارف مختلف صنعتی، کشاورزی و… نخواهد بود.
آشنایی با انواع پکیج های تصفیه فاضلاب به شما دید کاملی در مورد موارد موجود در بازار می دهد. در نتیجه با دید بازتری می توانید اقدام به خرید این محصول استراتژیک در صنعت آب کنید. در ادامه مهمترین انواع پک های تصفیه ای فاضلاب را آورده ایم.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

آبی که وارد کارخانه های صنعتی و پتروشیمی می شود، بعد از عبور از دستگاه ها و انجام واکنش های شیمیایی و ترکیب با فلزات سنگین و آلاینده های سمی به فاضلاب های شیمیایی یا صنعتی تبدیل می شود. این فاضلاب برای محیط زیست مضر می باشد و چنانچه جذب سفره های زیرزمینی بشود، خطری جدی برای سلامتی انسان و محیط زیست محسوب می شود. بنابراین با استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی می توان اقدام به حذف این آلاینده های سمی از آب کرد.

این نوع از دستگاه تصفیه بسیار مهم است. تنوع بسیار بالایی دارد. در نتیجه برای خرید چنین دستگاهی باید دقت ویژه یا داشته باشید. با یک خرید دستگاه تصفیه ساده مواجه نیستید. باید تمامی فاکتورها را بررسی کنید تا بهترین خرید را تجربه نمایید. متاسفانه بسیاری از مجموعه های صنعتی که برای خرید پکیج تصفیه فاصلاب صنعتی دچار مشکل می شوند، پارامترهای فنی مجموعه خود را در نظر نمی گیرند. همین موضوع مشکلاتی را در عمر دستگاه ها، نوع فیلتراسیون و… ایجاد می کند.

یکی از مهمترین مواردی که باید مورد توجه قرار دهید، نوع صنعت است. هر صنعتی نیاز به پکیج تصفیه فاصلاب اختصاصی خود را دارد. این یعنی شما نمی توانید یک دستگاه تصفیه فاضلاب ساده را که در صنایع با آلودگی پایین مورد استفاده قرار می دهید، در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی به کار ببندید.

شاید بد نباشد به صورت خلاصه با برخی از مهمترین پکیج هایی که در صنایع مختلف کاربرد دارند آشنا شویم.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی

به طور کلی صنعت پتروشیمی صنعت بسیار مضر برای محیط زیست است. همچنین آب مصرف شده رد صنایع اگر به درستی تسویه نشوند و دوباره مورد استفاده قرار نگیرند، مشکلات زیست محیطی فراوانی را به همراه دارند. نمونه های بارز آن در شرایط خشک سالی چند سال اخیر مشهود بوده است. در نتیجه این صنایع که نیاز فراوانی به آب دارند، باید فاضلاب هایشان تصفیه شود.
پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی کمک می کند تا علاوه بر استفاده از این صنعت بسیار سودآور و جلوگیری از خام فروشی نفت و ارزآوری فوق العاده عالی برای کشور، به محیط زیست آسیب وارد نشود.
دقت داشته باشید که این نوع پکیج ها بسیار خاص و پیشرفته هستند. باید هوشمندانه انتخاب شوند و نظارت دقیقی در مراحل مختلف از خرید گرفته تا نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب انجام شود. در صورتی که تمامی موارد به درستی صورت گیرد، این پکیج می تواند اثرات بی نظیری برای بهبود شرایط زیست محیطی و حتی افزایش راندمان پتروشیمی ها داشته باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ و مقواسازی

یکی از صنایعی که نیاز به دستگاه تصفیه فاضلاب آن هم از نوع صنعتی و پیشرفته دارد، صنعت کاغذ و مقواسازی است. در این صنعت آلودگی های زیادی ایجاد می شود و فاضلاب فوق العاده مضر تولید به محیط زیست می رسد. با استفاده از یک پکیج تصفیه فاضلاب ویژه صنعت کاغذ و مقواسازی، می تواند امیدوار بود که این صنعت مهم و کاربردی، آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.

پکیج تصفیه فاضلاب نساجی

خوشبختانه در سال های اخیر صنعت نساجی ایران رشد چشمگیری داشته است. صنایع مادر نساجی در کشور رونق یافته اند و کارخانجات زیر مجموعه آن ها نیز فعالیت های زیادی را شروع کرده اند. شهرهای یزد، کاشان، تبریز، مشهد و بسیاری از شهرهای بزرگ ایران مملو از کارخانجات نساجی هستند. با این حال این صنعت نیاز به آب فراوان دارد و آلودگی های صنعتی زیادی را نیز ایجاد می کند.

اگر نگاهی به شهرهای نام برده بیاندازید، متوجه می شوید که اکثر این شهرها با کمبود آب مواجه هستند. کمبود آبی که در کل کشور وجود دارد اما مشخص است که در شهرهایی مثل یزد و کاشان که حالت کویری دارند، بیشتر به چشم می خورد. در نتیجه قطره قطره آب ورودی به کارخانجات نساجی مهم است و باید پس از استفاده تصفیه شود.
هر کدام از مراحل در صنعت نساجی ایجاد آلودگی می کنند که به صورت پساب از سیستم خارج می شود. این یعنی نیاز به یک دستگاه یا پکیج اختصاصی است که توسط کارشناسان بر اساس نیاز این صنعت طراحی و تولید شده باشد. پکیج تصفیه فاضلاب صنعت نساجی بهترین گزینه برای این منظور است.
این پکیج ویژگی های متفاوتی دارد و کاملا برای شرایط دستگاه های صنعت نساجی بهینه شده است. در نتیجه اگر در این صنعت مشغول به فعالیت هستید، بهترین گزینه این است که از پکیج اختصاصی آن استفاده کنید.

پکیج تصفیه فاضلاب رنگرزی

صنعت رنگرزی را می توان بخشی از صنعت نساجی دانست. با این حال شرایط متفاوتی نسبت به نساجی دارد و پکیج تصفیه فاضلاب رنگرزی نیز اختصاص به خود این صنعت خواهد داشت. در این صنعت پسماندهای جامد و مایع فراوانی یافت می شود که هر کدام از این پسماندها می توانند باعث خرابی دستگاه ها و آلودگی های زیست محیطی در بازیافت آب شوند. همچنین این صنعت هم میزان آب مصرفی بالایی دارد و عدم توجه به تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد، ظلم به محیط زیست است.
برای خرید پکیج تصفیه فاضلاب رنگرزی باید به نوع رنگ های به کار رفته در این صنعت به صورت ویژه توجه کنید. در این صورت است که می توانید تصفیه هوشمندانه پساب ها را انجام دهید.
جالب است بدانید که در روش تصفیه فاضلاب رنگرزی، ترکیبی از انواع روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی مطرح است. کاری بسیار حرفه ای و سخت که تنها توسط دستگاه های تخصصی در این زمینه اجرایی می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب معدن

معادن ما آلودگی های زیادی دارند. علاوه بر این، محدودیت منابع آبی بیداد می کند. شما اگر به این محدودیت ها توجه نداشته باشید، قطعا در استخراج از معدن دچار مشکلات فراوانی خواهید شد. به همین علت است که باید به تصفیه فاضلاب در معدن توجه ویژه ای شود.
دقت داشته باشید که پکیج فاضلاب معدن های مختلف متفاوت است! تنوع نیز وابسته به سنگ یا مواد معدنی است که استخراج می شود و باعث آلودگی پساب ها می شود. این یعنی شما نمی توانید به یک فروشگاه غیر تخصصی مراجعه کنید و درخواست خرید پکیج تصفیه فاضلاب معدن داشته باشید. باید در این زمینه حتما مشورت کنید. بدون مشورت ممکن است بدترین پکیج تصفیه فاضلاب را بخرید.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع چرم سازی

فرقی نمی کند با صنعت چرم سازی مواجه هستیم یا یک کارگاه خانگی ساخت انواع چرم! در هر صورت پساب صنعت چرم باعث آلودگی محیط زیست می شود. حتی چرم طبیعی که از پوست حیوانات تهیه می شود نیز امروزه با مواد شیمیایی ترکیب می شود تا شرایط بهتری داشته باشد. پساب تولید شده از این صنایع باید به درستی تصفیه شود. در غیر اینصورت آلودگی های زیست محیطی زیادی به همراه دارد.
کارخانجات کیف و کفش چرم و منسوجات چرمی باید به صورت دقیق برای خرید دستگاه تصفیه فاضلاب خود دقت داشته باشند. در این زمینه مشورت با افراد خبره می تواند کار شما را ساده کند. کیفیت دستگاه را در کنار قیمت و کارایی مورد توجه قرار دهید.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش ها

اینکه کارواش را یک صنعت بدانیم یا خیر مهم نیست؛ مهم این است که آلودگی های صنعتی کارواش ها زیاد است و البته مصرف آب آن ها نیز فراوان! پس باید برای تصفیه فاضلاب کارواش حتما برنامه ریزی شود. در دنیای امروز که جنگ بر سر آب است، کارواش ها نباید تا این حد آب به دور بریزند. بلکه باید با تصفیه آب هم به صرفه جویی در آب کمک کنند و هم هزینه های خود را کاهش دهند.
پکیج تصفیه فاضلاب کارواش که به صورت تخصصی برای این منظور بهینه می شود، می تواند تمامی آلودگی های ایجاد شده مواد شوینده و آلودگی های خودروها و موتورها را از بین برده و آب را برای استفاده مجدد آماده کند!
این یعنی مصرف بسیار پایین آب توسط کارواش ها و در بلند مدت، کاهش هزینه های یک کارواش! البته که باید دولت ها نیز از استقرار پکیج تصفیه آب کارواش حمایت کنند تا کارواش ها علاقه بیشتری برای استفاده از این دستگاه حیاتی نشان دهند.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی (آهن و فولاد)

یکی از صنایعی که هم به آب فراوان نیاز دارد و هم آلودگی های زیادی را وارد پساب می کند، صنعت فولاد و به طور کلی آلودگی های فلزی است. به همین علت یکی از پرفروش ترین پکیج های تصفیه فاضلاب اختصاص به این صنعت دارد. با اضافه شدن این پکیج، میزان مصرف آب در صنایع فولاد فوق العاده کاهش پیدا می کند. به ویژه در صنایع فولاد یا ذوب آهن شهرهای خشک و کویری مثل فولاد مبارکه اصفهان، ذوب آهن اصفهان، فولاد آران و بیدگل و… توجه به منابع آبی اهمیت زیادی دارد.
پکیج تصفیه فاضلاب فلزی می تواند شرایط خوبی را برای این صنایع فراهم کند. اگرچه به دلیل تخصصی بودن، سطح بالای پساب ها و مواردی از این دست قیمت بالاتری نسبت به بسیاری از پکیج های تصفیه دارد؛ اما از نظر زیست محیطی، بحران آب، آلودگی هوا و… منافع فراوانی را برای آن شهر و حتی کل کشور فراهم می کند.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یا انسانی

توجه داشته باشید که آلاینده ها و باکتری های واگیردار از طریق فاضلاب انسانی وارد محیط زیست می شوند و باید قبل از اینکه این پساب ها وارد محیط زیست شوند تا جایی که ممکن است با استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی این آلاینده ها را حذف  نمود.

پکیج چربی گیر DAF

یکی از اقدامات مهم در حوزه ی تصفیه ی آب، از بین بردن ذرات کلوئیدی، نفت، بنزین و چربی های شناور است. برای حذف این ذرات، از روش پکیج چربی گیر DAF استفاده می کنند. لازم به ذکر است که از این پکیج در مکان های مختلف مانند کارخانه های پتروشیمی، موادغذایی و پالایشگاه های نفت وگاز  و… استفاده میکنند.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب 

همان طور که در قسمت بالا توضیح داده شد، در دنیایی که با بحران های ورود فاضلاب های آلوده به محیط زیست و خشکسالی روبرو هستیم، طراحی، تولید و ساخت پکیجهای تصفیه فاضلاب بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است.

برخی از کاربردهای پکیج تصفیه فاضلاب عبارتند از:

 • تصفیه فاضلاب های بیمارستانی و از بین بردن کلیه ی باکتری های واگیردار و میکروارگانیسم ها قبل از ورود به محیط زیست
 • حذف آلاینده های صنعتی حاصل از پساب کارخانه های نساجی، مواد غذایی، پتروشیمی، پالایشگاه ها و … و استفاده ی مجدد از پساب تصفیه شده جهت مصارف مختلف
 • بالا بردن کیفیت پساب های صنعتی و استفاده ی مجدد از این پساب های تصفیه شده برای مصارف مختلف باغبانی و کشاورزی
 • بهره گیری از پکیج تصفیه فاضلاب در شهرک های مسکونی، ترمینال ها، فرودگاه ها و … برای تصفیه فاضلاب انسانی

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب

بسیاری از مدیران هنوز نتوانسته اند به نتیجه گیری لازم برای راه اندازی سیستم های تصفیه فاضلاب برسند. این در حالی است که که یکی از ضروری ترین و مهمترین اقدامات در شرایط فعلی کشور، توجه به منابع عالی و بازیافت آن ها به منظور استفاده مجدد است. در این زمینه پکیج تصفیه فاضلاب می تواند گزینه ای عالی محسوب شود.
اگر اطلاعاتی در مورد ضرورت و مزایای این نوع پکیج ها ندارید، در اینجا به برخی از مهمترین آن ها اشاره کرده ایم. آشنایی با آن ها می تواند تصمیم گیری را برای راه اندازی تصفیه فاضلاب آن هم به صورت پکیج بیشتر نمایان کند.

تصفیه خانه فاضلاب کوچک

یکی از مزیت های این پکیج ها اندازه ی کوچک آنها می باشد که باعث می شود فضای کمتری را اشغال کنند و اینکه این پکیج های تصفیه فاضلاب قابلیت جابجایی دارند و چنین مزیتی برای کمپ های مهندسی و کارگری در پروژه های اجرایی بسیار حائز اهمیت می باشد، زیرا می توانند بعد از تمام شدن پروژه، پکیج را به مکان پروژه جدید منتقل کنند.
پکیج های تصفیه فاضلاب این شرکت در ظرفیت های مختلف، در جنس های گوناگون اعم از پلی اتیلنی و فلزی تولید می گردند. طراحی این پکیجها به گونه ای انجام می پذیرد که تمامی استانداردهای سازمان حفاظت از محیط زیست در آن ها رعایت می شود و از لحاظ ظرفیت تصفیه از حدود 1.5 متر مکعب در شبانه روز به بالا تولید می گردند.

تولید انرژی

لجنی که در طول فرآیند تصفیه جمع آوری شده است، خود به خود تصفیه می گردد، چرا که حاوی مقادیر زیادی از مواد قابل تجزیه زیستی می باشد. در هاضم های ویژه، باکتری های بی هوازی محصور می شوند و مکانی را فراهم می کنند که این میکروارگانیسم های بی هوازی بدون وجود اکسیژن رشد کرده و تصفیه شوند. گازی که در این فرآیند بی هوازی تولید میشود، مقدار زیادی متان دارد که از متان نیز برای تولید برق الکتریسته استفاده می کنند.

کاهش ضایعات

توجه داشته باشید که وقتی تصفیه ی فاضلاب صورت می گیرد، میزان زباله ای که وارد محیط زیست می شود نیز کاهش می یابد.

تولید کود

هر ماده ای که قابلیت تجزیه ی زیستی دارد در لاگونهای خشک کن، خشک می شود و در مرحله ی بعد به کود طبیعی تبدیل می گردد. کود طبیعی حاصل در بخش های مختلف کشاورزی به کار برده می شود و میزان تولید محصول را افزایش می دهد.

علاوه بر تمام مزایایی که در بالا به آن اشاره شد، مزیت تولید آب قابل استفاده مجدد به عنوان یک راه حل کاربردی برای مبارزه با بحران کمبود آب می باشد. حدودا جمعیت جهان به 9 میلیارد نفر افزایش یافته است و برای جلوگیری از پدیده ی خشکسالی حتما باید به مسئله ی تصفیه ی فاضلاب اهمیت ویژه ای داد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب

ضرورت استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب

حال که با برخی از مهمترین مزایای این سیستم آشنا شدید، بد نیست به ضرورت آن نیز بیشتر دقت کنید. در دنیای امروز که پیش بینی می شود جنگ آب نزدیک باشد، تفکر مدیریت استراتژیک حکم می کند تا از سرمایه های آبی به بهترین شکل ممکن استفاده شود. این یعنی بدون هیچ گونه اهمال، باید روند بازیافت آب مورد توجه قرار گیرد. از انواع آب شیرین کن ها گرفته تا پکیج تصفیه فاضلاب، در همین راستا هستند.

یکی از تاثیرگذارترین راهکارها برای جبران کمبود منابع آبی در سرتاسر جهان استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. با کمک این پکیج می توان آبی که از منابع تولید پساب فاضلاب خارج می شود را مجددا مورد استفاده قرار داد.

سیستم های تصفیه ی فاضلاب به انواع مختلف تصفیه فاضلاب انسانی، بهداشتی و صنعتی تقسیم می شوند و نوع آن به نوع فاضلاب خروجی از منبع تولید بستگی دارد.

انواع مختلف روش های تصفیه فاضلاب

همان طور که می دانید به منظور تصفیه فاضلاب، روش های علمی مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع فاضلاب اعم از صنعتی، بهداشتی یا انسانی، بیمارستانی و … بهترین روش را باید انتخاب کنیم.در ایران پکیج های تصفیه فاضلاب با در نظر گرفتن استانداردهای محیط زیستی به دو روش رایج طراحی و تولید می گردد. این روش ها عبارتند از:

 • روش لجن فعال با هوادهی گسترده   EAAS
 • روش تصفیه بیولوژیکی لجن فعال رشد چسبیده معلق MBBR

روش لجن فعال با هوادهی گسترده  Extended Aeration Activated Sludge

در این روش پروسه تصفیه مطابق با فرآیند لجن فعال انجام می شود با این تفاوت که به منظور کاهش حجم لجن تولیدی و  رفع مشکلات ناشی از آن یک سری اصلاحات در روش تصفیه اعمال شده است. از جمله این اصلاحات عبارتند از افزایش زمان ماند هیدرولیکی و عمر لجن.

این تغییرات باعث شده که میزان لجن دفعی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.علاوه بر این، میزان مقاومت و پایداری سیستم در مقایسه با نوسانات کیفی و کمی ورودی افزایش پیدا کرده است.

انعطاف پذیری و پایداری این سیستم سبب شده است که امروزه در ایران به صورت وسیعی از این روش برای تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی استفاده نمایند.

از جمله مزیت های این روش تصفیه عبارت است از:

 • لجن دفعی در این روش بسیار کمتر از لجن دفعی روش لجن فعال می باشد.
 • اگر فاضلاب شامل مواد سمی و شیمیایی با مقادیر بالا نباشد، این روش بطور موثری قابلیت کاربرد برای تصفیه فاضلاب را دارد.
 • به خاطر انتقال جرم مناسب بین فاز مایع و گاز، میزان اکسیژن محلول افزایش می یابد. این عامل منجر به کاهش چشمگیر بوی بد ناشی از فرآیندهای بیهوازی می گردد.
 • این سیستم در مقابل تغییرات کیفیت فاضلاب و همچنین حجم فاضلاب ورودی روزانه مقاوم می باشد.

لازم به ذکر است که استفاده از این روش برای ظرفیت های 10 تا 300 مترمکعب در روز بصورت پکیج فلزی و برای ظرفیت های بالاتر بصورت بتنی توصیه می شود.

ضرورت استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب

روش تصفیه بیولوژیکی لجن فعال رشد چسبیده معلق Moved Bed Bio Reactor

در این سیستم به منظور تجزیه مواد آلی ناپایدار و تصفیه فاضلاب، از روش تصفیه بیولوژیکی لجن فعال رشد چسبیده معلق (Moved Bed Bio Reactor) استفاده می نمایند.

در این روش با پرکردن 25 تا 50 درصد از حجم مخازن هوادهی توسط پکینگ های معلق (وزن مخصوصg/cm 96/0) و با تامین اکسیژن لازم برای رشد میکرو ارگانیزم ها، مواد آلی موجود در فاضلاب توسط میکروارگانیزم ها مصرف می گردد و بار BOD فاضلاب کاهش پیدا می کند.

هدف از استفاده مدیا یا پکینگ معلق در حوض هوادهی این است که با رشد میکروارگانیسم بر روی این بسترها میزان سطح تماس فاضلاب و میکروارگانیسم ها را افزایش می دهد و بنابراین راندمان تصفیه فاضلاب به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد و از طرفی استفاده از مدیا به دلیل سطح ویژه بالایی m2/m3) 500) که دارد منجر به کاهش حجم مخزن هوادهی و کوچک تر شدن اندازه پکیج در مقایسه با سایر سیستم های لجن فعال می گردد.

هوادهی در پکیج تصفیه فاضلاب MBBR به روش عمقی و از طریق پخش کننده های مخصوص (دیفیوزرها) که در کف وجود دارد، صورت می گیرد و در نتیجه در مقایسه با سیستم های هوادهی سطحی با مشکلات راهبری و نگهداری کمتری روبرو می شود.

از کاربردهای سیستم MBBR عبارتند از: تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی همچون فاضلاب مجتمع‌ها و ویلاهای مسکونی، ساختمان های اداری، کمپ‌های کارگری،هتل‌ها و مراکز اقامتی، رستوران‌ها،پادگان ها، کارگاه ها،کارخانجات، مجتمع‌های تفریحی و… و نیز تصفیه انواع فاضلاب های صنعتی قابل تجزیه بیولوژیکی با بار آلودگی بالا.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

اجزاء پکیج تصفیه فاضلاب

در هنگام خرید پکیج تصفیه فاضلاب باید به این نکته توجه داشته باشید که اجزاء تشکیل دهنده آن چه قسمت هایی هستند. همین اجزاء پکیج تاثیر مستقیمی بر روی قیمت آن دارد. در نتیجه برای مقایسه بین برندهای مختلفی که اقدام به تولید و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب می کنند، باید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.

بخش آشغالگیری 

در این بخش فاضلاب جمع آوری شده به یک ایستگاه پمپاژ وارد می شوند و فرآیند پمپاژ و انتقال فاضلاب به لوله ی ورودی پکیج را انجام می دهند. پس از آن در قسمتی به نام آشغالگیر کلیه ی آشغال ها به وسیله ی دانه بندی فیزیکی حذف شده و پساب آن به واحد بعدی فرستاده می شود.

سیستم هوادهی 

در قسمت هوادهی، به فاضلاب ورودی اکسیژن دهی می شود و با کمک مدیاها، میکروارگانیسم ها رشد می کنند و توده ی لجن را تشکیل می دهند. لجن تولید شده از موادغذایی موجود در فاضلاب استفاده می کنند و این کار موجب کم شدن بار آلودگی پساب می گردد.

مخزن ته نشینی 

توده های لجنی که ایجاد شده اند با استفاده از پمپ هایی به قسمت هوادهی برگشت داده می شوند و لجن مازاد به واحد هضم لجن انتقال پیدا می کند.

بخش ذخیره و هاضم لجن

لجن های مازاد در قسمت ته نشینی در این بخش نگهداری می شوند.

بخش ضدعفونی

پساب خروجی از بخش ته نشینی برای اینکه استریل شود و میکروب های باقی مانده ی آن حذف گردد، عمل ازن زنی و یا کلرزنی روی آن انجام می گیرد و یا در تماس با اشعه UV قرار داده می شود. پس از اینکه عملیات ضدعفونی بر روی آن صورت گرفت، آماده ی تخلیه به محیط زیست می شود.

بخش کنترل 

به منظور کنترل خودکار یک دستگاه تابلو برق با تمامی ورودی ها و خروجی های مورد نیاز در نظر گرفته می شود.

مراحل فرآیند پکیج تصفیه فاضلاب

تجهیزات جانبی پکیج تصفیه فاضلاب

برخی تجهیزات جانبی نیز در این پکیج ها وجود دارد که به برخی از آن ها اشاره می شود.

فیلتر پرس

از این دستگاه برای آبگیری و خشک کردن لجن مازاد تولیدی استفاده می کنند.

فیلتر شنی

از فیلتر شنی برای کاهش میزان کدورت پساب تصفیه شده و افزایش کیفیت آن  استفاده می نمایند. در دنیای امروز اکثر سیستم های تصفیه فاضلاب به فرآیند تصفیه بیشتر با نصب فرم دیگری از تصفیه سوم بعد از فرآیند تصفیه ثانویه نیاز دارند.

در اکثر موارد، از فیلتر شنی کند برای این مرحله استفاده می نمایند که یک شبکه ایمنی برای به دام انداختن هر گونه جامدات می باشد که ممکن است از تصفیه ثانویه باقی مانده باشد.

توجه داشته باشید که فاضلاب فیلتر شده از این طریق در مواد جامد معلق بسیار کم در حدود mg / ml 1 تا 12 میلی گرم بر لیتر است.

علاوه بر این، مزایایی برای بکارگیری نوعی فیلم ثابت در این مرحله وجود دارد که در برخی موارد، موجودات خود را به ذرات شن می چسبانند و برخی از اکسیداسیون و نیتریکاسیون اضافی را فراهم می آورند.

در نهایت،سطح فیلتر شنی با یک لایه بیوسیلیدها پوشیده می شود که به وسیله آن آب دیگر نمی تواند نفوذ پیدا کند. با رسیدن به این مرحله، فیلتر باید از خط خارج شود و سپس تخلیه، تمیز و خشک گردد.

فیلتر کربنی

از فیلتر کربنی برای کاهش بار آلی پساب تصفیه شده و افزایش کیفیت و تصفیه پیشرفته پساب تصفیه شده،استفاده می کنند.

عملکرد پکیج تصفیه فاضلاب

طراحی و ساخت انواع پکیج تصفیه فاضلاب

همان طور که می دانید،تخلیه انواع فاضلاب ها به محیط زیست می تواند منجر به تولید بوی نامطبوع و کاهش شدید در اکسیژن محلول موجود در آب های سطحی شود، علاوه بر این می تواند نقش مهمی در  انتشار بیماری های واگیردار نیز داشته باشد.

طبق قوانین محیط زیست ایران، تخلیه فاضلاب بهداشتی، به صورت مستقیم و بدون انجام عملیات تصفیه به منابع آب سطحی و زیرزمینی ممنوع است.

بنابراین هدف اصلی شرکت فنی مهندسی ایکو، بر روی طراحی سیستم های جدید و به روز تصفیه فاضلاب معطوف شده است. در طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب تلاش کرده ایم که طرح مورد نظر علاوه بر سادگی راهبری بتواند به راحتی استاندارد پساب خروجی جهت آبیاری فضای سبز، مصوب سازمان محیط زیست ایران را دریافت نماید.

به طور کلی،طراحی پکیج تصفیه فاضلاب از مجموعه ای از اقدامات تشکیل شده است که یک شرکت فنی و مهندسی با جمع آوری اطلاعات اولیه و با توجه به استاندارد آب خروجی، کار طراحی را آغاز می کند تا بتواند فاضلاب ورودی به پکیج را به آبی خالص و بدون بو و سالم برای محیط زیست تبدیل کند.

به منظور طراحی پکیج تصفیه فاضلاب و تعیین ظرفیت و در نهایت اعلام قیمت نهایی لازم است که چند پارامتر اساسی در اختیار کارشناس مربوطه قرار داده شود.

نخستین پارامتر برای تعیین ظرفیت سیستم های تصفیه فاضلاب میزان دبی خروجی از منبع تامین فاضلاب و در واقع میزان دبی ورودی به پکیج است. پارامتر دیگری که برای طراحی حائز اهمیت می باشد، میزان آلایندگی پساب ورودی است که با توجه به شاخص BOD5 و COD با مقدار PPM بیان می گردد.

توجه داشته باشید که افزایش میزان آلودگی پساب ورودی به پکیج منجر به بالا رفتن فعالیت باکتری های هوازی می شود که خود این قضیه در بالا رفتن قیمت پکیج تصفیه فاضلاب نیز تاثیر به سزایی دارد.

جهت طراحی پکیج تصفیه فاضلاب باید به کارشناس مربوطه اعلام نمایید که از پساب خروجی از سیستم را به چه منظور می خواهید استفاده کنید. به طور مثال اگر پساب خروجی از پکیج فاضلاب را بخواهید برای مصارف بهداشتی استفاده کنید، ضروری است که فرآیند تصفیه فاضلاب به صورت کامل تر و دقیق تر انجام شود.

لازم به ذکر است که بهره برداری از کلر زن ها و ازن ژنراتور و فیلترهای شنی کمک زیادی در تصفیه فاضلاب و رساندن مقادیر آلایندگی به سطح مورد نظر می کند.

نکات حائز اهمیت در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب

 • یکی از نکات مهم در طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب این است که گندزدایی فاضلاب حین خارج شدن از پساب، فرایندی ضروری است  و لازم است در هر صورت که تصفیه خانه طراحی شده باشد اجرا شود.
 • چنانچه کلیه ی تاسیسات در یک پکیج تصفیه فاضلاب به صورت صحیح کار کنند، می توان در مرحله دوم تصفیه، میزان آلودگی فاضلاب را 90 تا 96 درصد کم کرد که این کاهش آلودگی به منظور رعایت ضوابط لازم برای دفع فاضلاب به منبع های طبیعی آب و حفظ سلامت محیط زیست کافی می باشد.
  همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که چنانچه قصد استفاده از پساب تصفیه شده جهت آبیاری فضاهای سبز درون شهرها را داشته باشیم، لازم است که تصفیه فاضلاب شیمیایی حتما انجام شود.
 • به طور تقریبی می توان گفت که ضریب تبدیل آب مصرفی به فاضلاب در شهرهای ایران بین 50 تا 80 درصد است. این احتمال وجود دارد که بتوان حدود 10 تا 30 درصد از دبی فاضلاب خانگی را به صورت فاضلاب های غیر مجازی همچون آب های سطحی ناشی از بارندگی به فاضلاب خانگی اضافه کرد.
 • برای محاسبه مدت زمان تقریبی توقف فاضلاب لازم است که نوسان های تولید فاضلاب در شهر را مورد توجه قرار بدهیم.

تیم فنی و مهندسی شرکت ایکو پس از دریافت مشخصات و ظرفیت مورد نیاز از سوی کارفرما، اقدامات مربوط به طراحی، تهیه مستندات و نقشه های مکانیکال پکیج های تصفیه فاضلاب ، تهیه نقشه های فرایندی P&ID و PFD و تدوین پروپوزال فنی و مالی مربوطه را در سریع ترین زمان ممکن برای ارائه خدمت کارفرمایان محترم انجام  می دهد و در صورتی که کارفرما طرح را تایید نماید، صفر تا صد مراحل ساخت، انتقال و بهره برداری از پروژه را شرکت انجام می دهد.

نکات مهم طراحی پکیج تصفیه فاضلاب

نصب و راه اندازی پکیج های تصفیه فاضلاب

لازم به ذکر است که کلیه ی امور مربوط به طراحی و ساخت پکیج‌های تصفیه فاضلاب با هدف راه‌اندازی و بهره برداری مفید از آنها صورت می گیرد. تخصص و تجربه متخصصان شرکت فنی مهندسی ایکو در ساخت و نصب سیستم های تصفیه فاضلاب باعث شده است که حداکثر بهره وری و کیفیت در تصفیه فاضلاب حاصل گردد.

استقرار یک سیستم تصفیه فاضلاب در چهار مرحله طراحی، ساخت، راه اندازی و بهره برداری تقسیم بندی می گردد. پس از به پایان رسیدن مرحله طراحی و ساخت لازم است که فرآیند نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب انجام گیرد.

توجه داشته باشید که در مرحله اول راه اندازی، تجهیزات الکترومکانیکال بکار گرفته می شوند و جریان هیدرولیکی سیستم تصفیه برقرار می شود.پس از آن بسته به نوع فرایند تصفیه پس از طی دوره راه اندازی، سیستم به بازده اصلی و کامل خود می رسد.

خرید پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج های تصفیه فاضلاب شرکت فنی مهندسی ایکو با استفاده از فناوری های روز دنیا در زمینه علم مهندسی تصفیه فاضلاب و همچنین چندین سال سابقه درخشان در زمینه تولید، ساخت و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب، در حال حاضر موفق شده است که به عنوان یکی از شرکت های معتبر و سرآمد در زمینه مهندسی آب و فاضلاب در سطح کشور شناخته شود .

یکی از اهداف اصلی این شرکت طراحی و اجرای روش های جدید تصفیه فاضلاب است به صورتی که کم ترین میزان تاثیر مخرب بر روی محیط زیست را به همراه قابلیت اجرا از نظر فنی و اقتصادی داشته باشد .

پکيج ‌های پیش ساخته شرکت فنی مهندسی ایکو جهت تصفيه فاضلاب مجتمع‌های مسکونی، شهرک‌ها، بيمارستان‌ها، کارخانجات و بطور کلی کلیه اماکنی که به شبکه فاضلاب عمومی متصل نیستند، مورد بهره برداری قرار می گیرد

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می توانید با کارشناسان شرکت ایکو تماس حاصل نمایید .

یک پاسخ

 1. سلام
  من یک کارواش سمت پاسگاه نعمت آباد دارم دائما با شهرداری و سازمان آب به عناوین مختلف مشکل داریم.
  سوالم اینه اگر از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده کنم تا چند درصد هزینه های مصرفیم کاهش پیدا می کنه و تا چه میزان عمل صرفه جویی در آب مصرفی مجموعه انجام میشه ؟
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.