پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

در دنیای صنعتی و پیشرفته ی امروز، یکی از چالش های بزرگ در جوامع مختلف این است که مواد آلی، فلزات سنگین، میکرو ارگانیسم های واگیردار و آلاینده های مضر از طریق پساب های انسانی و صنعتی وارد محیط زیست می شوند و می توانند افراد و محیط زیست را با خطرهای جبران ناپذیری روبرو کنند. تصفیه فاضلاب توسط پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یکی از راههای حذف این آلاینده ها از محیط است.

بحران مهم تر اینکه در سراسر جهان با بحرانی به نام بحران خشکسالی مواجه می باشیم!

می توان با بهره گیری از راهکارهای مختلف این بحران را مدیریت کرد، یکی از بهترین راهکارها برای مبارزه با بحران خشکسالی استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی می باشد.

با استفاده از پکیجهای تصفیه فاضلاب علاوه بر اینکه با بحران خشکسالی مقابله می شود، از شیوع بسیاری از بیماری های واگیردار نیز جلوگیری می گردد.

تعریف پکیج تصفیه فاضلاب

به مجموعه ای از تجهیزات برای از بین بردن آلاینده های شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی از پساب ها، پکیج تصفیه فاضلاب گفته می شود. این پکیج های فاضلاب با توجه به نوع فاضلاب دارای بخش های مختلفی می باشند که در همین متن درباره آن توضیح خواهیم داد.

طرز کار این پکیج ها به این صورت است که فاضلاب ورودی بعد از اینکه از بخش های مختلف عبور کرد و آلاینده های آن حذف گردید، در مرحله ی نهایی به سطح مطلوبی از کیفیت می رسد و امکان اینکه وارد محیط زیست شده و مورد استفاده ی مجدد برای بخش های کشاورزی یا صنعتی یا به عنوان ورودی دستگاه آب شیرین کن مورد استفاده قرار بگیرد، وجود دارد.

درصد حذف آلاینده های موجود در پساب و کیفیت اب بدست آمده بستگی زیادی به محیط مورد استفاده دارد و خود این عامل باعث میگردد تجهیزات مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب تغییر یابد

تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب

انواع مختلف پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

آبی که وارد کارخانه های صنعتی و پتروشیمی می شود بعد از عبور از دستگاه ها و انجام واکنش های شیمیایی و ترکیب با فلزات سنگین و آلاینده های سمی به فاضلاب های شیمیایی یا صنعتی تبدیل می شود. این فاضلاب برای محیط زیست مضر می باشد و چنانچه جذب سفره های زیرزمینی بشود، خطری جدی برای سلامتی انسان و محیط زیست است. بنابراین با استفاده از پکیجهای تصفیه فاضلاب صنعتی می توان اقدام به حذف این آلاینده های سمی از آب کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یا انسانی:

آلاینده ها و باکتری های واگیردار از طریق فاضلاب انسانی وارد محیط زیست می شود و باید قبل از اینکه این پساب ها وارد محیط زیست شوند تا حد امکان با استفاده از پکیجهای تصفیه فاضلاب بهداشتی نسبت به حذف این آلاینده ها اقدام کرد.

پکیج چربی گیر DAF:

یکی از اقدامات مهم در حوزه ی تصفیه ی آب، از بین بردن ذرات کلوئیدی، نفت، بنزین و چربی های شناور است. برای حذف این ذرات از روش پکیج چربی گیر DAF استفاده می کنند. این پکیج را در مکان های مختلف مانند کارخانه های پتروشیمی، موادغذایی و پالایشگاه های نفت وگاز  و… استفاده میکنند.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب 

همان طور که در قسمت بالا توضیح داده شد، در دنیایی که با دو بحران ورود فاضلاب های آلوده به محیط زیست و خشکسالی روبرو هستیم، طراحی، تولید و ساخت پکیجهای تصفیه فاضلاب بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است.

برخی از کاربردهای پکیج تصفیه فاضلاب عبارتند از:

  • تصفیه فاضلاب های بیمارستانی و از بین بردن کلیه ی باکتری های واگیردار و میکروارگانیسم ها قبل از ورود به محیط زیست
  • حذف آلاینده های صنعتی حاصل از پساب کارخانه های نساجی، مواد غذایی، پتروشیمی، پالایشگاه ها و … و استفاده ی مجدد از پساب تصفیه شده جهت مصارف مختلف
  • بالا بردن کیفیت پساب های صنعتی و استفاده ی مجدد از این پساب های تصفیه شده برای مصارف مختلف باغبانی و کشاورزی
  • بهره گیری از پکیج تصفیه فاضلاب در شهرک های مسکونی، ترمینال ها، فرودگاه ها و … برای تصفیه فاضلاب انسانی

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب

تصفیه خانه فاضلاب کوچک

یکی از مزیت های این پکیجها اندازه ی کوچک آنها می باشد که باعث می شود فضای کمتری را اشغال کنند و اینکه این پکیج های تصفیه فاضلاب قابلیت جابجایی دارند و چنین مزیتی برای کمپ های مهندسی و کارگری در پروژه های اجرایی بسیار حائز اهمیت می باشد و پکیج ها این قابلیت را دارند که بعد از تمام شدن پروژه پکیج را به مکان پروژه جدید منتقل شوند.
پکیجهای تصفیه فاضلاب این شرکت در ظرفیت های مختلف، در جنس های گوناگون اعم از پلی اتیلنی و فلزی تولید می گردند. طراحی این پکیجها به گونه ای انجام می پذیرد که تمامی استانداردهای سازمان حفاظت از محیط زیست در آن ها رعایت می شود و از لحاظ ظرفیت تصفیه از حدود 1.5 متر مکعب در شبانه روز به بالا تولید می گردند.

تولید انرژی:

لجنی که در طول فرآیند تصفیه جمع آوری شده است، به خودی خود تصفیه می گردد چرا که حاوی مقادیر زیادی از مواد قابل تجزیه زیستی می باشد. در هاضم های ویژه، باکتری های بی هوازی محصور می گردند و مکانی است که این میکروارگانیسم های بی هوازی بدون وجود اکسیژن رشد کرده و تصفیه می شوند. گازی که در این فرآیند بیهوازی تولید میشود، مقدار زیادی متان دارد که از متان برای تولید برق الکتریسته استفاده می شود.

کاهش ضایعات:

وقتی که تصفیه ی فاضلاب صورت می گیرد، میزان زباله ای که وارد محیط زیست می شود نیز کاهش می یابد.

تولید کود:

هر ماده ای که قابلیت تجزیه ی زیستی دارد در لاگونهای خشک کن خشک می شود و در مرحله ی بعد به کود طبیعی تبدیل می گردد. کود طبیعی حاصل در بخش های مختلف کشاورزی به کار برده می شود و میزان تولید محصول را افزایش می دهد.

علاوه بر تمام مزایایی که در بالا به آن اشاره شد، مزیت تولید آب قابل استفاده مجدد به عنوان یک راه حل کاربردی برای مبارزه با بحران کمبود آب می باشد. به صورت حدودی جمعیت جهان به 9 میلیارد نفر افزایش یافته است و برای جلوگیری از پدیده ی خشکسالی حتما باید به مسئله ی تصفیه ی فاضلاب اهمیت ویژه ای داد.

ضرورت استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب

یکی از حائز اهمیت ترین راهکارها،  برای جبران کمبود منابع آبی در سرتاسر جهان استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. با کمک این پکیج می توان آبی که از منابع تولید پساب فاضلاب خارج می شود را مجددا مورد استفاده قرار داد.

سیستم های تصفیه ی فاضلاب به انواع مختلف تصفیه فاضلاب انسانی، بهداشتی و صنعتی تقسیم می شوند و نوع آن به نوع فاضلاب خروجی از منبع تولید بستگی دارد.

اجزاء پکیج تصفیه فاضلاب

بخش آشغالگیری 

در این بخش فاضلاب جمع آوری شده به یک ایستگاه پمپاژ وارد می شوند و فرآیند پمپاژ و انتقال فاضلاب به لوله ی ورودی پکیج را انجام می دهند. پس از آن در قسمتی به نام آشغالگیر کلیه ی آشغال ها به وسیله ی دانه بندی فیزیکی حذف شده و پساب آن به واحد بعدی فرستاده می شود

سیستم هوادهی 

در قسمت هوادهی، به فاضلاب ورودی اکسیژن دهی شده و با کمک مدیاها، میکروارگانیسم ها رشد می کنند و توده ی لجن تشکیل می شود. لجن تولید شده از موادغذایی فاضلاب استفاده می کنند و این کار موجب کم شدن بار آلودگی پساب می گردد.

مخزن ته نشینی 

توده های لجنی که ایجاد شده اند با استفاده از پمپ های مناسب به قسمت هوادهی برگشت داده می شوند و لجن مازاد به واحد هضم لجن انتقال پیدا می کند.

بخش ذخیره و هاضم لجن:

لجن های مازاد در قسمت ته نشینی در این بخش نگهداری می شوند.

بخش ضدعفونی

پساب خروجی از بخش ته نشینی برای اینکه استریل شود و میکروب های باقی مانده ی آن حذف گردد، عمل ازن زنی و یا کلرزنی روی آن انجام می گیرد و یا در تماس با اشعه UV قرار داده می شود. پس از اینکه عملیات ضدعفونی بر روی آن صورت گرفت، آماده ی تخلیه به محیط زیست می شود

بخش کنترل 

به منظور کنترل خودکار یک دستگاه، تابلو برق با تمامی ورودی ها و خروجی های مورد نیاز در نظر گرفته می شود.