info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

انتخاب بهترین دستگاه RO برای آب با سختی بالا

دستگاه RO در اصفهان
5/5 - (1 امتیاز)

دستگاه RO 

این روزها با توجه به مسئله رشد جمعیت، توسعه‌ی صنعتی و تخریب محیط‌ زیست در شهرهای پرجعمیت مانند اصفهان، مشهد، تهران و … سلامت آب به خطر افتاده و آب تمیز و پاکیزه به آسانی قابل دسترس نیست.بنابراین لازم است که از تکنیک‌های مختلفی استفاده شود تا آب با بیش‌ترین دقت ممکن تصفیه گردد.  استفاده از دستگاه RO در اصفهان و دیگر شهرهای بزرگ یکی از مؤثرترین روش ها برای از بین بردن این آلاینده‌ها است.
در دنیای امروز آب به خاطر ورود انواع مواد شیمیایی آلوده گردیده است. با توجه به اینکه آب حاوی مقادیر زیادی از آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها، مواد و آلاینده‌های بسیار سمی کارخانه‌ها و.. می باشد، بیش از هر زمان دیگری با مشکل آلودگی آب مواجه هستیم.

تصفیه آب RO چیست؟

RO مخفف عبارت REVERSE OSMOSIS به معنی اسمز معکوس می باشد، بنابراین همواره این نکته را به یاد داشته باشید که تصفیه آب RO و دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس یکی هستند و تفاوتی باهم ندارند.

فرآیند اسمز معکوس کاملاً فیزیکی می باشد و با کمک یک غشای فشرده، بالغ بر 98.8 درصد از ناخالصی‌های آب حذف می گردد. کیفیت و قدرت تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب RO به قدری زیاد است که تلاش‌ها برای تبدیل آب شور به آب شیرین در حجم‌های نسبتا بالا، با استفاده از این نوع فیلتر هر روز پررنگ تر می‌شود.

در یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس ، آب با غلظتی متفاوت در دو طرف یک غشای نیمه تراوا قرار می‌گیرد وهمین موضوع باعث حرکت مقداری از حلال رقیق‌تر به سمت دیگر غشا شده و منجر به این می شود تا محلول غلیظ، رقیق‌تر شود. معمولاً جنس غشای اسمز معکوس عمدتاً از نوع استات سلولوزی است.

فرآیند اسمز معکوس

برای درک بهتر این موضوع دو بطری آب را در نظر داشته باشید که در یکی از آن‌ها آب با غلظت بالا یا همان آب آلوده قرار دارد و در دیگری آب تمیز و سالم قرار دارد.در بین آن‌ها یک غشای اسمز معکوس است، به صورتی که با آب در تماس باشد، در این حالت نخست آب سالم وارد آب آلوده می‌شود و سپس برای حفظ تعادل، سطح آب آلوده از آب تمیز بیشتر می شود.

در این مرحله با اعمال فشار بر آب آلوده میبینیم که مولکول‌های سالم و عاری از آلودگی آب، تنها می‌توانند از غشا رد و وارد آب خالص بشوند. این فرآیند که فرآیند اسمز معکوس نام دارد، به دلیل فشردگی غشا فقط به مولکول آب اجازه‌ی عبور از غشا را می‌دهد.

این اعمال فشار باعث فرآیند تجزیه‌ی مولکولی می شود و در این حالت انواع سختی آب از جمله نمک‌ آب گرفته می‌شود و بسیاری از مولکول میکروب‌ها و ویروس‌ها هم به دلیل اینکه بزرگ‌تر از مولکول آب هستند، قادر نیستند از فیلتر رد بشوند.

عملیات تصفیه آب در دستگاه RO

در حال حاضر می توان گفت که روش اسمز معکوس نقش بسیار برجسته ای را در تصفیه آب ایفا می کند.در این شرایط آب خالص با اعمال فشار پمپ از بین غشا رد شده و در طرف دیگر غشا از طریق لوله‌ای به سمت آب تصفیه شده فرستاده می‌شود و در سمت دیگر آب غلیظ شده و آلوده به سمت خروجی فاضلاب می رود.

روزنه‌های غشا در این فیلتر به اندازه‌ی 0.0001 میکرون هستند و آب نمی‌تواند بدون اعمال فشار از این فیلتر رد بشود بنابراین لازم است که برای دستگاه تصفیه آب RO، از یک پمپ هم استفاده شود.همواره مقداری از آب هم از روی سطح غشا رد می شود و به سمت فاضلاب می رود.

استفاده از پساب خروجی دستگاه RO

یکی از اشکالاتی که به دستگاه تصفیه آب وارد شده، مقدارزیاد آب فاضلاب آن و یا پساب است. چون در بیشتر این دستگاه‌ها به ازای هر لیتر آب تصفیه شده سه لیتر آب وارد فاضلاب می‌شود و همین موضوع باعث اتلاف مقادیر زیادی از آب می شود.
معمولا با تعبیه‌ی یک محدودکننده‌ی جریان سعی کردند تا مقداری از میزان فاضلاب را کم کنند ولی در کل تصفیه آب RO بدون این خروجی‌ها معمولاً عملکرد خوبی نخواهد داشت.

افراد طرفدار محیط‌ زیست ، معمولاً بابت این موضوع نگران هستند و برای جلوگیری از اتلاف آب، خروجی فاضلاب دستگاه را به جای اتصال به فاضلاب به یک منبع اتصال داده و آب فاضلاب آن را برای مصارف گوناگونی مانند آبیاری ، شستشو و نظافت و… ذخیره می کنند.

دستگاه RO ، 7 یا 8 مرحله ای

دستگاه تصفیه آب RO قادر به حذف بیش از 98 درصد از آلاینده‌های آب است ولی در برخی از مواقع برخی از مولکول‌های ریزتر هم چون میکروب‌ها و ویروس‌ها از فیلتر ممبران رد می شوند. بنابراین در دستگاه ‌تصفیه آب RO، از یک فیلتر مادون قرمز و یا پست کربن یا کربن خطی هم استفاده می‌شود تا در صورتی که مقداری از این میکروب‌ها و ویروس‌ها و باکتری‌ها در آب باقی مانده اند، به طور کلی حذف گردند.

وقتی آب اینقدر تحت فشار باشد و از روزنه‌هایی به این ریزی رد بشود، بدون شک بسیاری از مواد طبیعی و معدنی آب نیز از بین میرود.

در بسیاری از موارد تصفیه آب RO به دلیل فشار زیادی که بر سطح مولکولی آب وارد میکند، حالت قلیایی آب از بین میرود و آبی هم که خاصیت قلیایی نداشته باشد، اسیدی است و این حالت اسیدی برای بدن خطراتی را به دنبال دارد.

به همین علت در بسیاری از سری های جدید دستگاه آب تصفیه کن RO  فیلترهای جدیدی اعمال شده تا علاوه براینکه آب را بصورت صد در صدی تصفیه می‌کند، بتواند مشکل قلیایی و یونیزه شدن آب را نیز برطرف کرده باشد. از این رو اصطلاح دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس 6 ، 7 و یا 8 مرحله‌ای به بازارآمده است.

انتخاب درست دستگاه RO در اصفهان

شرکت های زیادی در زمینه طراحی و ساخت دستگاه تصفیه RO در اصفهان و شهرهای دیگر وجود دارند. شرکت ایکو مفتخر است با سابقه ای درخشان ، فرآیند طراحی و ساخت انواع دستگاه های آب شیرین کن صنعتی و RO در ابعاد و ظرفیت های مختلف را مطابق با نیاز مشتریان انجام دهد.

توصیه می شود قبل از انتخاب شرکت مورد نظر خود برای طراحی و تولید دستگاه RO در اصفهان و یا شهرهای دیگر حتما رزومه آن شرکت و میزان رضایت مشتریان قبلی را بسنجید تا بعد از چندماه با مشکلات خرابی دستگاه RO مواجه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.