info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

دستگاه آب شیرین کن – قیمت و مشخصات فنی دستگاه تصفیه آب

دستگاه آب شیرین کن
4.9/5 - (80 امتیاز)

آب شیرین کن ; از عوامل تاثیرگذار در به وجود آمدن تغییرات زیست محیطی، بالا رفتن دمای هوای زمین می باشد. همچنین این عامل باعث بروز نتایج و آثار گوناگونی در اجتماعات مختلف شده که اکثرا جبران ناپذیر هستند. از مهمترین نتایج این تغییر زیست محیطی کاهش آب شرب به صورت چشمگیر می باشد. یکی از راه های تهیه آب شرب استفاده از دستگاه آب شیرین کن می باشد. که در این مقاله قصد داریم شما را با دستگاه آب شیرین کن آشنا کرده و مطالبی کاربردی را در اختیارتان بگذاریم.
طبق نظر کارشناسان با توجه به فعالیت های غلط انسانی و در نتیجه آن ازدیاد گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین رفته رفته مشکل کمبود آب شرب شدت خواهد یافت و با توجه به این که آب شرب یکی از اصلی ترین عوامل بقا و زندگی انسان می باشد، کمبود آن موجب بروز جنگ بین کشورهای مختلف خواهد شد.

دلیل اهمیت دستگاه آب شیرین کن

حتما تا بحال این سوال برایتان پیش آمده که چرا با وجود این که 70 درصد سطح کره زمین را آب پوشانده است مشکل آب شرب اینقدر جدی گرفته می شود و همواره با کمبود آب روبرو هستیم؟ دلیل این قضیه شور بودن و غیر قابل شرب بودن آن آب ها است. که طی چندین سال گذشته این موضوع غیرقابل حل بود ولی امروزه با استفاده از دستگاه آب شیرین کن این مشکل نیز تا حد زیادی رفع شده است.

دستگاه آب شیرین کن چیست؟

دستگاه آب شیرین کن عموما در دو شکل در اندازه بزرگ با عنوان صنعتی و در اندازه کوچک با عنوان خانگی طراحی و تولید می شود. از این دستگاه با نام های دیگری مانند دستگاهRO ، دستگاه تصفیه آب و یا دستگاه اسمز معکوس نیز شناخته می‌شود.
آب شیرین کن صنعتی توانایی حذف باکتری ها، ویروس ها، ذرات معلق، املاح حل شده در آب، و حتی رنگ و بو را داشته که به همین دلیل بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

در زیر نمودار ساده و عمومی یک دستگاه RO را مشاهده می کنید:

نمودار دستگاه آب شیرین کن

نمودار دستگاه RO

مطابق شکل همانگونه که مشاهده می کنید ابتدا آب به کمک یک پمپ وارد فیلترهای شنی و کربنی می شود و بعد از آن وارد سیستم میکروفیلتراسیون شده که در اینجا املاح معلق در آب به صورت کامل گرفته می شود. سپس آب با عبور از پمپ فشار قوی و بالا رفتن فشار تا میزان معین شده، وارد غشاهای ممبران شده و از دو مجرا خارج می شود که یکی از آن ها آب شیرین بوده و دیگری اضافات بوده که به فاضلاب هدایت می شود.


آب‌ شیرین ‌کن صنعتی

نقش حیاتی آب شیرین وقتی بیشتر به چشم می آید که با گستره کاربردهای آن آشنا شویم، تنوع این کاربردها به قدری زیاد است که امکان ذکر همه آن ها وجود ندارد و در اینجا چند نمونه از آن را برای شما بیان میکنیم:
• تصفیه آب به منظور کلیه تجهیزات حرارتی و برودتی.
• تصفیه آب شور دریا برای تأمین آب شرب و آب مصرفی در شهرها
• تصفیه فاضلاب خروجی از تصفیه خانه ها برای کشاورزی و پرورش آبزیان
• استفاده دوباره از پساب خروجی مکان هایی خدماتی مانند کارواش.
• تولید آب مقطر برای مصرف مراکز درمانی و بهداشتی.
• تصفیه آب به منظور استفاده در کارخانه‌های تولید موادغذایی و آب میوه.

فرآیند آب شیرین کن

قیمت آب شیرین کن صنعتی

اصلی ترین فاکتور پس از کیفیت دستگاه قیمت آن می باشد که باید در هنگام خرید به آن توجه کرد. البته نباید از پارامترهای تاثیرگذار بر روی قیمت دستگاه غافل بود. به منظور اینکه انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت دستگاه آب شیرین کن را برای شما آورده ایم:

 • ظرفیت دستگاه:

یکی از اصلی ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت دستگاه RO ظرفیت دستگاه می باشد. در زمان خرید دستگاه آب شیرین کن باید ظرفیت مورد نیاز را معین کنیم تا بتوانیم انتخاب متناسبی داشته باشیم، کاملا واضح است که خرید دستگاه با ظرفیت پایین هزینه پرداختی ما را کاهش می دهد اما از طرفی ممکن است پاسخگوی نیاز ما نباشد. لازم به ذکر است که دستگاه با ظرفیت بالاتر هزینه های زیادی را برای مجموعه راه انداز در پی دارد. بنابراین یکی از اولین کارهایی که باید قبل از خرید انجام شود تخمین اصولی به منظور تعیین ظرفیت مورد نیاز دستگاه است. در مقایسه بین برندهای مختلف نیز همین عامل یکی از مهمترین فاکتورهایی است که باید مورد توجه قرار گیرد، البته باید در نظر داشته باشید که تنها ظرفیت را ملاک انتخاب قرار دادن کافی نیست و باید به فاکتورهای دیگر نیز توجه نمود.  

 • میزان TDS ورودی:

TDS یعنی مقدار املاح معدنی که در آب وجود دارد. مقدار این املاح به دو دسته ی آب دریا (SEA WATER) با TDS بالاتر از 7000 و آب لب شور (BRACKISH WATER) با TDS کمتر از 7000 میلی گرم در لیتر، تقسیم می شوند.
باید این نکته را مد نظر قرار دهید که قرار است از دستگاه در کجا و با چه هدفی استفاده نمایید. و سپس مطابق آن دستگاه مناسب نیاز خود را انتخاب نمایید. واضح است که اگر TDS آب ورودی شما بالاتر از 7000 باشد باید هزینه بیشتری برای خرید دستگاه آب شیرین کن بپردازید، در این خصوص به هیچ وجه ریسک نکنید، ابتدا میزان TDS را مشخص کرده و سپس اقدام به خرید نمایید.

 • میزان TDS خروجی:

به همان میزان که TDS ورودی روی قیمت دستگاه تاثیر دارد، TDS خروجی نیز تاثیرگذار است. که میزان آن بستگی به خود شما دارد که تا چه اندازه نیاز دارید که دستگاه TDS آب را برای شما پایین بیاورد. که در اینجا بحث کاربرد آب مطرح می شود. به منظور مشخص نمودن TDS خروجی هم باید به مقدار ورودی توجه داشت و هم به نوع کاربرد آب. مثلا برای مصارف صنعتی نیازی نیست که دستگاه TDS آب را تا حد آشامیدنی کاهش دهد. در نتیجه می توان با قیمت مناسب تری دستگاه را خریداری نمود.

 • درصد بازیابی یا همان Recovery:

به نسبت آب ورودی به آب خروجی دستگاه درصد بازیابی گفته می شود. که این درصد با قیمت دستگاه RO رابطه مستقیم دارد، یعنی هرچه درصد بازیابی بیشتر باشد قیمت دستگاه نیز بالاتر می رود. متوسط درصد بازیابی در میان دستگاه های RO هفتاد درصد می باشد. درصد بازیابی در واقع میزان بازدهی دستگاه را مشخص می کند. بدون در نظر گرفتن این فاکتور، مقایسه شما کاملا بی معنی خواهد بود. بنابراین سعی کنید از برندهایی خرید نمایید که توجه ویژه ای به درصد بازیابی دستگاه داشته اند و از بین آن ها بهترین را انتخاب نمایید. 

 • تجهیزات مورد استفاده:

کیفیت و برند تجهیزاتی که در یک دستگاه RO به کار گرفته می شود عامل دیگری است که در قیمت دستگاه موثر است. پمپ و ممبران از قسمت­های اصلی دستگاه RO به حساب می­آیند. که باید از کیفیت ساخت خوبی برخوردار باشد، که بدین منظور باید سراغ برندهای شناخته شده رفت، که این خود باعث افزایش قیمت دستگاه انتخابی می­ شود.

یکی از دلایلی که گفته می­شود مقایسه قیمت آب شیرین کن یک کار تخصصی است و نیاز به مشورت با مشاور دارد، همین موضوع است. شما باید برند تمامی اجزاء آب شیرین کن را بشناسید و از اصالت و کیفیت آن اطمینان داشته باشید. گاهی ممکن است تفاوت قیمت آب شیرین کن در سایت­های اینترنتی مختلف به همین دلیل باشد.

استفاده از پمپ بی کیفیت یا ممبران برندهای ناشناخته، به راحتی می­تواند قیمت آب شیرین کن را کاهش دهد؛ اما طبیعتا عملکرد و عمر دستگاه نیز کم خواهد بود. با این حال نباید فکر کنید که هرچه قیمت بالاتر باشد یعنی دستگاه از بهترین برندها استفاده کرده است. پس چاره چیست؟

بهترین راهکار اعتماد به شرکت­ها و سایت­های معتبر در این زمینه است. سعی کنید برای خرید دستگاه آب شیرین کن به سراغ فروشگاه­های تخصصی بروید که به صداقت و حرفه­ای بودن آن­ها اعتماد دارید. همچنین در مورد اجزاء آب شیرین کن تحقیق و بررسی کنید تا بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

خوشبختانه یکی از ویژگی­های ایکو، بهره مندی از مشاوران خبره و حرفه­ای است که شما می­توانید قبل از خرید با آن­ها مشورت کنید. خرید دستگاه آب شیرین کن با مشورت این افراد می­تواند خریدی به صرفه را برای شما به همراه بیاورد. می­توانید با مشاوران تخصصی در مورد مقایسه قیمت هم صحبت کنید تا دلایل تفاوت قیمت آب شیرین کن­ ها را برایتان بازگو کنند.

 • جنس شاسی:

شاسی دستگاه اغلب از جنس کربن استیل و یا استیل ضد زنگ ساخته می شود. شاسی که از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده باشد با توجه به دوام بالاتر، قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. در زمان خرید حتما به جنس شاسی دستگاه دقت داشته باشید و سعی بر این داشته باشید که دستگاهی با جنس شاسی استیل ضد زنگ را انتخاب کنید، درست است که هزینه پرداختی شما در ابتدا بیشتر خواهد بود اما در طول زمان به دلیل دوام بالاتر برای شما به صرفه تر خواهد بود. از طرفی اگر محل نصب آب شیرین کن در جایی است که احتمال زنگ زدگی و خوردگی آن کم است می توانید آب شیرین کن با جنس شاسی کربن استیل نیز انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که حتی بین استیل های ضد زنگ نیز تفاوت هایی وجود دارد. یعنی کیفیت جنس بدنه آب شیرین کن برند X که با استیل استنلس تولید شده است با جنس بدنه تولید شده توسط برند Y متفاوت است. در نتیجه ممکن است بخشی از تفاوت قیمت نیز به همین دلیل ایجاد شده باشد.

هزینه آب شیرین کن

استعلام قیمت کنید ! 

برای استعلام قیمت دستگاه آب شیرین کن از شرکت فنی و مهندسی ایلیا ایده اسپادانا، می توانید با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید. کارشناسان شرکت در زمینه ی طراحی دستگاهی که هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ کارایی پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد، مشاوره رایگان ارایه می دهند. شرکت فنی و مهندسی ایلیا ایده اسپادانا با تجربه و تخصص کافی و تولید بیش از 1000 دستگاه RO صنعتی، کشاورزی، دریایی و بیمارستانی و … به صورت 24 ساعته در تمامی روزهای هفته آماده ی پاسخگویی به مشتریان می باشد.
دقت کنید که بدون استعلام دقیق و به روز قیمت، مقایسه ای بین برندهای مختلف نکنید. قیمت ها مدام در حال تغییر است و ممکن است شما را دچار چالش کند. در نتیجه حتما با مشاوران در خصوص قیمت، امکانات و شرایط صحبت کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

آب شیرین کن خورشیدی

در مورد آب شیرین کن های حرارتی می توان از انرژی خورشیدی نیز بهره گرفت که از جمله پر اهمیت ترین کاربرد های انرژی های تجدید پذیر می باشد . در فرآیند آب شیرین کن خورشیدی می توان به طور مستقیم از انرژی خورشید جهت تولید آب مقطر در کلکتور خورشیدی استفاده کرد و یا می توان به روش غیر مستقیم و با بهره گیری از کلکتورهای خورشیدی جهت تولید گرما با ترکیب روش های مختلف از جمله آب شیرین کن چند مرحله ای، اسمز معکوس و الکترودیالیز استفاده کرد . تولید آب شیرین و خالص به روش انرژی خورشیدی به این نحو است که زمانی که پرتو های خورشید جذب دریا می گردد ، باعث به وجود آمدن بخار آب می شود و در نتیجه ی تولید این بخار آب ، بارندگی رخ می دهد . آبی که بخار شده بالاتر از سطح دریا می رود و به واسطه ی وزش باد جا به جا می گردد. زمانی که این بخارهای تولید شده به نقطه ای به نام شبنم برسند، پروسه ای به نام تصعید انجام می شود و بنابراین آب شیرین به صورت آب باران به وجود می آید .

آب شیرین کن کشاورزی 

دستگاه آب شیرین کن کشاورزی جزو یکی از روشهای تصفیه آب صنعتی محسوب می شود که جهت مصارف کشاورزی به کار برده می‌شود.جهت تهیه آب شیرین برای کشاورزی استفاده از این دستگاه که مخصوص زراعت می باشد کاربرد دارد، دستگاه آب شیرین کن کشاورزی قادر به شیرین سازی آب چاه و همچنین آب قنات و رودخانه و دریا می باشد . آب تولیدی از این دستگاه ، شیرین میباشد و در صورت گندزدایی قابل شرب می باشد. ( استفاده از آنتی اسکالانت ها و مواد گندزدایی میبایست با توجه به نوع محصول مورد کشت صورت پذیرد)
نقش دستگاه آب شیرین کن در کشاورزی و گلخانه ها جهت تصفیه آب چاه بسیار پر رنگ میباشد و البته که از نظر اقتصادی هم به صرفه می باشد ، عدم استفاده از این دستگاه به ویژه در برخی مناطق به دلیل وجود آب های شور آبیاری میتواند هزینه های جبران ناپذیری را بر محصولات و خاک آن منطقه وارد کند. 

آب شیرین کن دریایی

از آب شیرین کن دریایی برای شیرین سازی و تصفیه آب شور دریا استفاده می شود ، دستگاه های تصفیه آب دریا توانایی دریافت آب خام دریا ها و اقیانوس ها را دارند، آب دریا شامل آب های آزاد اقیانوس ها ، خلیج فارس و آب دریاها و دریاچه ها شامل آب دریای خزر است. آب دریا دارای مقدار زیادی نمک، مواد معدنی، ملکول ها و ویروس می باشد و به علت املاح بالا غیر قابل خوردن است آب شور در مصارف عمومی مانند نوشیدن ضررهای زیادی دارد، اثرات آن حتی میتواند باعث مرگ شود. لذا در صورت وجود مشکل آب شور توصیه میشود که حتما آب را قبل از مصرف به وسیله دستگاه آب شیرین کن دریا تصفیه نمایید آب دریا رسوب پذیر است و فاقد رنگ و بو است 

از تصفیه و شیرین سازی آب دریا ها می توان آب شرب مورد نیاز را تامین کرد. تصفیه سازی آب دریا امری مهم و در عین حال دشوار و پیجیده است چون علاوه بر ذرات نمک ، مواد اضافی دیگری مانندباکتری ها، جلبک، ذرات جاندار و غیره دارد که تنها با استفاده از دستگاه های آب شیرین کن دریایی امکان دارد.

عملکرد آب شیرین کن صنعتی

مراحل تصفیه آب در دستگاه اب ‌شیرین‌ کن عبارتند از:

گندزدایی آب

آب های تصفیه نشده یا همان آب خام به طور معمول حاوی رنگ، مزه، بو و عوامل بیماری زا از قبیل ویروس ها و باکتری ها می باشند، که از بین بردن این آلودگی ها در مرحله گندزدایی انجام می شود.

پیش تصفیه

در بخش پیش تصفیه ناخالصی هایی از قبیل ذرات جامد معلق، فلزات سنگین و گازهای مختلف توسط المان-هایی مانند فیلتر شنی حذف می گردند. که این عمل ضمن بالا بردن کیفیت نهایی آب باعث می شود که ماندگاری و دوام فیلترهای اسمز معکوس افزایش یافته و در نتیجه آن عمر دستگاه نیز بیشتر می شود.

فیلتر میکرونی

این قسمت از دستگاه آب‌شیرین‌کن وظیفه حذف ذرات میکرونی کوچک‌تر از 80 میکرون را دارد.

این فیلتر به‌عنوان فیلتر نهایی بعد از فیلترهای شنی و کربنی مورد استفاده قرار می‌گیرد و پراستفاده‌ترین فیلتر در صنعت تصفیه آب هستند.

اسمز معکوس

نهایی ترین مرحله تصفیه آب در دستگاه آب شیرین کن با روش اسمز معکوس انجام می شود. روش اسمز معکوس بدین صورت است که به وسیله پمپ، فشاری بیشتر از فشار اسمزی تولید می شود و سپس آب از بخش با فشار بیشتر و از میان فیلتر نیمه تراوای اسمز معکوس به سمتی که فشار کمتری دارد حرکت می کند. انتخاب فیلتر با کیفیت و چیدمان مناسب باعث می شود بازده دستگاه افزایش یافته و در نتیجه آن پساب خروجی دستگاه کاهش یابد.

آنتی اسکالانت

در فرآیند تصفیه آب به منظور جلوگیری از تشکیل رسوب و املاح بر روی ممبران از تزریق آنتی اسکالانت استفاده می گردد. استفاده بجا از آنتی اسکالانت باعث افزایش طول عمر ممبران شده و هزینه های نگهداری از قبیل تعویض و شستشوی ممبران را کاهش می دهد.

طراحی آب شیرین کن صنعتی

برای طراحی یک سیستم آب ‌شیرین ‌کن صنعتی لازم است موارد زیر مشخص شوند:

 • فشار آب ورودی و فشار جریان خروجی
 • دبی ورودی و خروجی سیستم
 • هدایت الکتریکی آب ورودی و خروجی
 • دمای محیط و دمای آب ورودی

تجهیزات دستگاه آب شیرین کن

آب شیرین کن RO

توجه داشته باشید که برای پیاده سازی این فرایند به تجهیزات زیر نیاز داریم:

 • سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی، فیلتر کربنی و فیلتر کارتریجی
 • غشاء نیمه تراوا یا ممبران
 • پمپ فشار قوی(High Pressure Pump)
 • پکیج تزریق آنتی اسکالانت که از پمپ تزریق و مخزن تشکیل شده است.
 • تابلوی توزیع قدرت و مدار فرما
 • پکیج تزریق سود کاستیک و اسید که از پمپ تزریق و مخزن تشکیل شده است.
 • شاسی استقرار
 • سیستم CIP

تجهیزات و ابزار کنترلی دستگاه آب شیرین کن

لازم به ذکر است که فرآیند انتقال آب از غشای نیمه تراوا و حذف یون و املاح و آلودگی ها به وارد کردن فشار نیاز دارد که میزان این فشار وارد شده به میزان آلودگی آب و عوامل دیگر بستگی دارد.

به همین دلیل است که از تجهیزات کنترلی در قسمت های گوناگون دستگاه استفاده می شود تا در نهایت، خروجی آب با حذف بیش از 98 درصد املاح،باکتری ها و ویروس ها حاصل شود. از  جمله مهم ترین تجهیزات کنترلی به کار رفته در دستگاه آب شیرین کن صنعتی تولید شده در گروه فنی مهندسی ایکو عبارتند از:

 • فلومترهای اندازه گیری جریان
 • لوله و اتصالات استیل یا سوپر پایپ وV.C برای دو خط تحت فشار و فشار پائین
 • شیر فلکه های تنظیم جریان، شیرهای نمونه گیری و شیر فشار شکن
 • الکتروکنداکتیویتی متر (هدایت سنج)
 • PH متر
 • مانومتر اندازه گیری فشار(Pressure Gauge)
 • کنترل کننده فشار بالا High Pressure Switch
 • کنترل کننده فشار پایین Low Pressure Switch

ظرفیت آب شیرین کن صنعتی

ظرفیت اب‌ شیرین‌ کن صنعتی به نوع و تعداد فیلتر ممبران موجود در دستگاه بستگی دارد. ممبران ها در انواع مختلف 4 اینچ و 8 اینچ تولید می‌گردند که ظرفیت تولید هر یک از این ممبران ها با یکدیگر متفاوت بوده و بر اساس این ممبران ها ظرفیت دستگاه تغییر می‌کند. حداقل ظرفیت یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی، 5 مترمکعب در شبانه‌روز یعنی کارکرد دستگاه 5000 لیتر آب در شبانه‌روز می‌باشد. لازم به ذکر است که ظرفیت حداکثری برای اب‌ شیرین‌ کن صنعتی تعریف نشده است.

دستگاه تصفیه آب صنعتی یا دستگاه RO

دستگاه RO کیفیت و کارایی بالایی دارد و با بهره گیری از این نوع فیلتر می توان میزان زیادی از آب های شور را به آب های شیرین تبدیل کرد.

امروزه بهره برداری از روش اسمز معکوس یا همان RO محبوبیت زیادی پیدا کرده است، در روش اسمز معکوس، ناخالصی های آب از طریق فشار مکانیکی از بین می رود.

فرآیند اسمز معکوس فرآیندی فیزیکی می باشد که با کمک یک غشای فشرده، بیش از 98.8 درصد از ناخالصی های موجود در آب حذف می شود.

در دستگاه RO، آب خام از طریق یک پمپ وارد محفظه ای که غشا نیمه تراوا دارد ، می شود. لازم به ذکر است که فقط آب خالص قادر است که از این غشا رد بشود، بنابراین آب خالص در یک طرف غشا و در طرف دیگر غشا آب غلیظ و ناخالص جمع می گردد.

دستگاه تصفیه آب RO قادر است به صورت مداوم و پیوسته کار کند و می تواند TDS آب خام ورودی را تا حدود 95 درصد کاهش دهد. دستگاه تصفیه آب RO، با استفاده از فرآیند اسمز معکوس ویروس ها، باکتری ها و میکروارگانیسم های آب را به طورکامل از بین می برد و مواد معدنی و مواد آلی و کلوئیدی را نیز از آب حذف میکند. وجود این ذرات در آب می تواند منجر به بیماری های گوارشی و آلرژی زا در انسان بشود.

آب شیرین کن غشایی در واقع با بهره گیری از یک یا چند غشای متخلخل پروسه شیرین‌سازی آب را انجام می‌دهد. در ادامه توضیح خواهیم داد که این غشا چگونه عمل شیرین‌سازی را انجام می‌دهد؟

یک غشا درون آب قرار داده می شود. لازم به ذکر است که این غشا بسیار نازک می باشد و روی آن سوراخ‌های بسیار ریزی در ابعاد نانو تعبیه شده اند. از داخل این سوراخ‌های ریز فقط مولکول‌های آب به خاطر اینکه جرم وزنی و حجم کمی دارند، می‌توانند  عبور کنند و با توجه به اینکه نمک‌های موجود در آب بسیار بزرگتر می باشند نمی توانند از این غشا رد بشوند.

با وجود اینکه نمک ها در آب حل گشته اند و قابل دیدن نیستند، اما به خاطر ابعاد بزرگ شان عبور داده نمی شوند و بدین صورت فرآیند شیرین‌سازی انجام می‌ گیرد.

اما همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که این سوراخ‌ها تنها علت شیرین‌ سازی آب نمی باشند. در بعضی از دستگاه‌های تصفیه آب با استفاده از جریان برق سعی می کنند تا پیوند یون‌هایی که با آب واکنش داده‌اند را  بشکنند تا مانع از ورودشان به آب شوند.

به عبارتی این جریان برق باعث می‌شود که الکترون‌های آزاد با یون‌های مثبت واکنش بدهند و بدین ترتیب اندازه‌ و حجم مولکول‌های نمک واکنش‌ داده شده، افزایش یابد و از درون غشا رد نمی شود.

مهم‌ترین مزیتی که دستگاه آب شیرین کن غشایی دارد این است که میزان مصرف برق در آن بسیار کم است و نیازی به برق با ولتاژ بالا ندارد. به صورت معمول از یک غشای نیمه تراوا یا نیمه نفوذ پذیر استفاده می‌ کنند تا بتوانند جریان آب و جریان نمک‌ها را  به درستی کنترل نمایند.

دلایل استفاده از دستگاه RO

امروزه با توجه به رشد روزافزون جمعیت و همزمان توسعه صنعت، دسترسی به آب آشامیدنی سالم و تمیز امری دشوار است. اکثر منابع آب با ورود مواد شیمیایی، آفت کش ها و آلاینده های سمی کارخانه ها آلوده شده اند. بنابراین تصفیه ی آب باید با بالاترین کیفیت و با دقت لازم انجام بشود. یکی از موثرترین روش ها برای حذف این آلاینده ها استفاده از دستگاه تصفیه آب یا دستگاه RO است.

در کشورهای مختلف، تکنولوژی تصفیه آب، رشد روزافزونی داشته و بازار رقابت شدیدی میان تولیدکنندگان دستگاه تصفیه آب به وجود آمده است.

سیستم اسمز معکوس RO یک سیستم بسیار دقیق می باشد و در ظرفیت ها و دبی های مختلف توسط شرکت فنی و مهندسی ایلیا ایده اسپادانا طراحی، ساخته و راه اندازی می شود. سیستم RO برای بهبود و ارتقای کیفیت آب های شور نیز استفاده می شود و آب خروجی آن برای مصارف صنعتی، دارویی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

توضیح عملکرد

برای درک بهتر فرآیند اسمز معکوس فرض کنید دو بطری آب داریم که در یکی از آن ها آب شفاف و در دیگری آب آلوده می ریزیم و بین آن ها یک غشای اسمز معکوس می گذاریم به طوری که با آب در تماس باشد، در این صورت، اول آب شفاف وارد آب آلوده می شود و برای اینکه تعادل برقرارگردد، سطح آب آلوده از آب شفاف بالاتر می رود.

در این مرحله وقتی که بر آب آلوده فشار وارد می شود، تنها مولکول های سالم و عاری از آلودگی اجازه دارند از غشا رد بشوند و وارد آب تمیز و خالص شوند. به دلیل اینکه غشا فشرده می باشد، فقط مولکول آب می تواند از غشا عبور کند، به این فرآیند، فرآیند اسمز معکوس گفته می شود.

در واقع اعمال فشار بر آب آلوده موجب می شود که با استفاده از عمل تجزیه مولکولی، مولکول باکتری ها و ویروس ها نتوانند از فیلتر رد بشوند چرا که این مولکول ها بزرگتر از مولکول های آب می باشند.

مزایای دستگاه تصفیه آب RO

سیستم تصفیه آب RO، کلیه باکتری های مضر در درون آب را حذف می نماید.علاوه بر آن، مواد شیمیایی مثل کلر و فلوراید موجود در آب را نیز حذف می کند.  این روش در مقایسه با روش تقطیر، میزان اتلاف آب و مصرف انرژی بسیار کمتری دارد.

استفاده از دستگاه تصفیه آب RO در منازل علاوه بر این که هزینه های مربوط به خرید آب معدنی را می کاهد، کمک زیادی به حفظ سلامت محیط زیست نیز می کند. چرا که بطری های پلاستیکی برای طبیعت بسیار مضر می باشند.

این دستگاه در مصارف صنعتی و تجاری نیز بسیار کارآمد می باشد.

معایب دستگاه تصفیه آب RO

در تصفیه آب با بهره گیری از سیستم RO، علاوه بر این که مواد مضر آب حذف می شوند، مواد معدنی قلیایی مفید هم از بین می روند، به همین دلیل وقتی آب تا این حد اسیدی  می شود برای سلامتی انسان مضر است.این آب وقتی وارد بدن انسان می شود، جهت خنثی کردن اسیدیته ی خود، مواد معدنی بدن وکلسیم را در بدن انسان جذب می کند و از بین می برد. اسیدی بودن آب تصفیه شده ی خروجی از دستگاه RO به فلزاتی هم چون دستگاه های خانگی و سیستم های لوله کشی نیز آسیب می رساند. آب خروجی از دستگاه های تصفیه بی مزه و یا تلخ هستند و برای آشامیدن غیرقابل تحمل هستند.

روش تصفیه آب با استفاده از سیستم RO باعث هدر رفتن مقدار زیادی از آب می شود به این ترتیب که برای تولید یک گالن آب تصفیه شده با روش RO، حدودا 3 تا 8 گالن آب هدر می رود، بنابراین میزان اتلاف آب در این روش زیاد است و یکی از پرهزینه ترین روش های تصفیه آب به شمار می آید.

علاوه بر موارد مذکور، این روش یکی از کند ترین روش ها برای تولید آب محسوب می شود. چرا که سیستم RO حداکثر قادر است حدودا 15 گالن آب را در شبانه روز تصفیه کند.

مقایسه سیستم RO با دیگر سیستم ها

 • آب شیرین کن گرمایی

سیستم های RO در مقایسه با آب شیرین کن های گرمایی میزان انرژی کمتری مصرف می نماید و بسیاری از مشکلات مانند خوردگی که در سیستم های گرمائی به خاطر عملکرد در دماهای بالا وجود دارد،در این سیستم دیده نمی‌شود.

 • تبادل یونی

از لحاظ میزان حذف آلودگی ها نیز روش اسمز معکوس به روش تبادل یونی(رزینی) ارجحیت دارد،زیرا هیچگونه ناخالصی را به آب اضافه نمی کند.

 • سیستم تقطیری

در سیستم های RO بر خلاف سیستم های تقطیری، به دلیل اینکه  قسمت اصلی تصفیه آب توسط غشاها صورت میگیرد اگر یکی از غشاعا خراب شود، نیازی نیست کل مجموعه را متوقف کنیم.غشا خراب را می توان به راحتی از سیستم خارج کرد و تعویض نمود.

 • سیستم تعویض یونی

در مقایسه با سیستم های تعویض یونی، هزینه یک دستگاه ro با میزان تغییرات ناخالصی های آب رابطه مستقیم ندارد،بنابراین در صورت تغییر خلوص آب ورودی، تغییرات زیادی در هزینه های تمام شده آب اعمال نمی شود.

فرایند اسمز معکوس

در بسیاری از صنایع، از فرآیند اسمز معکوس به عنوان فرآیند جداسازی استفاده میشود.در این روش غشاهای جدیدی ایجاد شده که میتوانند در محدوده وسیعی از دما و PH عمل کنند و در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی و بیولوژیکی موجود در آب مقاوم هستند.

روش اسمز معکوس در مقایسه با بسیاری از روش های شیرین سازی آب مزیت های فراوانی دارد. در این روش نیازی به تغییرات فازی شدید انرژی و یا استفاده از مواد جاذب نیست .طراحی و عملکرد این روش در مقایسه با روش های قدیمی جداسازی بسیار راحت تر است.

شرح فرآیند در دستگاه ro

زمانی که در یک طرف یک غشا نیمه تراوا محلول غلیظ و در طرف دیگر محلولی رقیق داشته باشیم،مقداری از حلال از طرف محلول غلیظ به سمت دیگر غشا حرکت می کند که به این پدیده اسمز گفته میشود و حال اگر با ایجاد فشار بتوانیم فرآیند را بر عکس کنیم و محلول رقیق در اثر اعمال فشار به سمت محلول غلیظ حرکت کند، این فرآیند را اسمز معکوس می نامند و این پدیده تا زمانی ادامه پیدا میکند که سیستم به حالت تعادل برسد.

در حالت تعادل بین دو طرف غشا اختلاف فشاری متناسب با غلظت مواد حل شده در محلول وجود دارد که به آن فشار اسمزی می گویند.

هرچه اندازه مولکول های ناخالصی درشت تر و درجه یونیزاسیون آنها کمتر باشد، خالص سازی بهتری صورت می پذیرد.در این فرآیند با ایجاد فشار اسمزی بر روی محلول غلیظ، آب خالص از سمت غشا به سمت دیگر آن حرکت می کند.

سیستم تک مرحله و دو مرحله ای

واحد های آب شیرین کن میتوانند بصورت تک مرحله ای یا دو مرحله ای طراحی شوند.انتخاب هر یک از سیستم های تک مرحله ای یا دو مرحله ای بستگی به کیفیت مورد نظر آب تصفیه شده دارد.

 • سیستم تک مرحله ای

در سیستم های تک مرحله ای آب تصفیه شده از مجموعه ای از ماژول ها خارج می گردد و اب شور باقیمانده دور ریخته میشود.

 • سیستم دو مرحله ای

در سیستم های دو مرحله ای در صورتی که آب شور خروجی از یک مجموعه از ماژول ها عبور کند و وارد مجموعه بعدی شود،این سیستم را دو مرحله ای می گویند.

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی

همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی بدلیل اینکه لازم است از کیفیت قطعات آن آگاهی داشته باشید،به تخصص و مهارت فنی نیاز دارد.

بنابراین لازم است که یک فرد فنی کلیه ی پارامترهای لازم برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی را رعایت کند تا هنگام استفاده  و راهبری، سیستم دچار مشکل نشود.

پارامترهای مورد نیاز در خرید یک آب شیرین کن صنعتی، مورد توجه قرار دادن کیفیت ممبران ها ، کیفیت پمپ ها و محاسبه دقیق ظرفیت است.

همانطور که قبلا گفتیم امروزه محدودیت برخورداری از آب سالم و بهداشتی و آب مورد نیاز برای برخی از دستگاه ها که به آب مقطر نیاز دارند، منجر به  تولید دستگاه هایی بنام دستگاه تصفیه آب صنعتی یا دستگاه تولید آب مقطر شده است.

 

جهت خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس و یا استعلام قیمت و محاسبه ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی با کارشناسان شرکت ایکو تماس بگیرید.

تلفن : 03132687106        موبایل : 09131079706

آب شیرین کن چیست ؟

آب شیرین کن به دستگاهی برای تصفیه آب گفته می شود که نوع صنعتی آن در مقیاس بزرگ طراحی شده است.آب مورد استفاده دستگاه آب شیرین کن صنعتی از چاه، قنات و پساب دستگاه‌ها و مراکز صنعتی گرفته می شود و توسط عملکرد اسمزی تمام املاح و ذرات معلق آب‌ حذف می گردد و آبی شیرین جهت استفاده در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد.

قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

با توجه به پارامترهای اثرگذار بر روی قیمت دستگاه آب شیرین کن نمیتوان قیمت دقیقی را اعلام کرد که این موارد عبارتند از : ظرفیت دستگاه ، تجهیزات مورد استفاده ،جنس شاسی، میزان TDS ورودی ،میزان TDS خروجی ،درصد بازیابی یا Recovery
کارشناسان شرکت فنی و مهندسی ایلیا ایده اسپادانا در زمینه طراحی دستگاهی که هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ کارایی پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد، مشاوره رایگان ارایه می دهند.

39 پاسخ

 1. سلام ، لیست مشخصات فنی دستگاه آب شیرین کن را میتوانید برای شرکت ما ایمیل کنید؟

 2. سلام روز بخیر
  برای خرید دستگاه تصفیه آب نیاز به مشاوره دارم ، لطفا راهنمایی کنید ممنون

 3. سلام ، روز بخیر برای خرید و فروش دستگاه آب شیرین کن با شهرستان هم کار میکنید یا صرفا اصفهان ؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز ، خیر محدودیتی در استان مورد نظر نیست خیلی از مشتریان ما از جنوب و تهران هستن . میتونید با شماره هایی که در بخش تماس هستش ارتباط بگیرید.

  1. سلام لطفا برای دریافت قیمت با توجه به نوع دستگاه آب شیرین کن ، با شماره 09120574757 در ارتباط باشید

 4. سلام قیمت آب شیرین کن رو بفرمایین لطفا . بنده دیروز ایمیل هم زدم . سپاس .

  1. سلام لطفا برای دریافت قیمت با توجه به نوع دستگاه آب شیرین کن مد نظر با شماره 09120574757 در ارتباط باشید

 5. سلام وقت بخیر گارانتی دستگاه آب شیرین کن شما شامل چه مواردی میشه و چند ماهه ست ؟

  1. سلام روز بخیر
   میتونید برای مشاوره گارانتی دستگاه ها با شماره زیر در ارتباط باشید .
   09120574757

 6. اگر از جایی دیگه دستگاه آب شیرین کن رو خریده باشیم شما نصب میکنید برامون؟

 7. سلام و وقت بخیر
  امکانش هست قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی با حجم حدود 250 متر مکعب را بفرمایین؟

 8. سلام یه سوال داشتم زمانیکه آب معمولی که میخوریم شفاف و روشنه اما همون آب داخل کتری بعد از اینکه جوش میاد کلی سفیدک میفته ،ممکنه به دستگاه آب شیرین کن نیاز بشه؟
  اصلا این دستگاه همچین مشکلی رو رفع میکنه ؟

 9. سلام خسته نباشید
  شما تعمیرات دستگاه آب شیرین کن هم انجام میدین ؟
  دستگاه از یه شرکت دیگه گرفته شد اما طی صحبتی که با کسی که از شما این دستگاه رو خریده بود داشتم گفتن شما کار تعمیرات هم انجام میدین .
  لطفا اگر انجام میدین اطلاع بدین ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   بله امکان پذیره ، کدوم شهر هستین ؟
   میتونید برای مشاوره با کارشناسان ما جهت مشکل دستگاه تصفیه آب با شماره زیر در ارتباط باشید .
   09120574757

 10. سلام
  قیمت آب شیرین کن چنده؟ و اینکه خواستم بدونم برای اینکه شوری آب گرفته بشه صرفا همین دستگاه کافیه ؟

  1. سلام دوست گرامی وقت بخیر
   بله همین دستگاه کافیه و جهت دریافت قیمت دستگاه آب شیرین کن بسته به نوع صنعتی و خانگی میتونید با شماره 09120574757 تماس بگیرید.

 11. سلام وقت بخیر
  با استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی تا چند درصد آب مصرفی شیرین میشه ؟

 12. سلام روز بخیر
  هزینه راه اندازی دستگاه چقدره؟ اگه فقط نیاز داشته باشیم مجموعه شما دستگاه آب شیرین کن را نصب و راه اندازی کند به چه صورت می باشد؟ تشکر

 13. در ایام عید هم مشاوره برای خرید دستگاه آب شیرین کن خانگی هم میدین ؟ ما در قم هستیم میخام مشاوره بگیرم که ایا این دستگاه شوری آب رو کاملا از بین میبره ؟

  1. سلام وقت بخیر . بله هستیم و شوری آب هم از بین میره . میتونید از کارشناسان ما مشاوره بگیرید که کاملا راهنماییتون کنن.

  1. سلام ، بله لطفا با شماره های موجود در سایت یا 09131079706 تماس بگیرید

 14. ممنون از مطلب خوب و کاملتون، هزینه دستگاه آب شیرین کن برای یه بیمارستان کوچک چه قدر می شه و چه مدت طول می کشه تا نصب و راه اندازی شود؟

  1. سلام و تشکر . لطفا برای سوالات فنی یا استعلام قیمت با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

  1. بله موجود داریم ، میتونید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

 15. دستگاه آب شیرین کن خانگی هم دارید یا فقط صنعتی تولید می کنید ؟ واقعا شوری آب را از بین میبرد یا فقط درصدش را کم می کند ؟

  1. بله آب شیرین کن خانگی هم تولید میکنیم . بله شوری آب را کاملا از بین میبره .

 16. از این دستگاه برای آب چاه هم استفاده میشه ؟ یا برای چاه از دستگاه آب شیرین کن متفاوتی باید استفاده بشه ؟

  1. بله بسته به نوع مصرف متفاوته و برای آب چاه هم کاربرد داره .

  1. لطفا برای استعلام قیمت دستگاه آب شیرین کن با کارشناسان ما در ارتباط باشید . 09131079706

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.