info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

آب شیرین کن | مشخصات و قیمت دستگاه آب شیرین کن

دستگاه آب شیرین کن
5/5 - (5 امتیاز)

جنگ آب جدی است! این روزها همه به دنبال راهکاری برای حل مشکل آب هستند. این موضوع نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا مطرح است. به همین علت می توانیم بگوییم که هر راهکاری برای برطرف کردن مشکل آب شرب یا کشاورزی، می تواند پلی به زندگی در دنیای پیش رو باشد. آب شیرین کن یکی از بهترین یا شاید تنها راهکار عملیاتی برای حل این معضل باشد.
متاسفانه آلودگی های زیست محیطی، تغییرات آب و هوایی و بسیاری از مشکلات دیگر باعث شده تا بارش باران نامتوازن شود. همچنین گرمای بیش از اندازه زمین باعث تبخیر آب و هدر رفت آن ها به دلیل بارش آب های تبخیر شده در دریاها و شور شدن آن ها می شود. آب شور نه به درد کشاورزی می خورد و نه می توان از آن برای مصرف خانگی و حتی صنعتی استفاده کرد. به همین علت است که باید به فکر انواع روش های شیرین کردن آب باشیم تا ازن معضل را برطرف کنیم.

خوشبختانه در ایران اگرچه با خشکسالی های متعددی مواجه هستیم؛ اما دسترسی به آب دریا و دریاچه های بزرگ مثل دریاچه مازندران داریم. مشکل این آب ها، شور بودن آن است. مشکلی که تا همین چند دهه پیش قابل حل نبود؛ اما امروزه با دستگاه آب شیرین کن به راهی مطمئن بدل شده است.
اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد آب شیرین کن به دست بیاورید، این مطلب می تواند گزینه خوبی برای افزایش دامنه اطلاعات شما باشد. بدون دانستن نکاتی که در ادامه می آید، خرید آب شیرین کن ریسک بالایی دارد. پس خرید آب شیرین کن را با مطالعه این مطلب ساده تر و هوشمندانه تر خواهید کرد.

چرا خرید آب شیرین کن مهم است؟

همان طور که می دانید،کره‌ی زمین منبع بزرگی از آب می باشد و شاید این سوال برای شما هم مطرح شده باشد که چگونه وقتی 70 درصد از سطح کره‌ی زمین را آب پوشانده است باز هم با بحران کمبود آب و خشکسالی مواجه هستیم؟ این قضیه بدان علت است که این آب قابل آشامیدن نیست. اینجاست که اهمیت دستگاه آب شیرین کن مشخص می‌ گردد.

توجه داشته باشید که آب دریاها و بسیاری از آب‌های زیرزمینی شور هستند. این آب هاحاوی مقادیر زیادی نمک‌ و املاح معدنی مختلف می باشند که منجر شده این آب ها قابل استفاده و آشامیدن نباشند، اما بهتر است بدانید که آب شیرین کن خانگی یا آب شیرین کن صنعتی این مشکل را تا حد زیادی حل نموده است.

البته لازم به ذکر است که همچنان با مشکل کمبود آب آشامیدنی روبرو هستیم اما با این دستگاه‌های آب شیرین کن قسمت اعظمی از این مشکلات حل شده است.

ما در ادامه به شما خواهیم گفت آب شیرین کن desalination چیست و چه کاری انجام می‌دهد. با انواع دستگاه‌های آب شیرین کن آشنا می‌شوید و در مورد فیلتر آب شیرین کن و ظرفیت آن‌ها هم صحبت خواهیم کرد.

آب شیرین کن چیست؟

آب شیرین کن صنعتی به دستگاهی برای تصفیه آب گفته می شود که در مقیاس بزرگ و صنعتی طراحی شده است.

این دستگاه با اسامی مختلفی مانند دستگاه RO، دستگاه تصفیه آب صنعتی یا دستگاه اسمز معکوس نیز شناخته می‌شود.

آب مورد استفاده دستگاه آب شیرین کن صنعتی از چاه، قنات و پساب دستگاه‌ها و مراکز صنعتی گرفته می شود و توسط عملکرد اسمزی تمام املاح و ذرات معلق آب‌ حذف می گردد و آبی شیرین جهت استفاده در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد.

آب شیرین کن یا اسمز مکعوس، قادر است که به صورت هم زمان شوری، املاح محلول و نامحلول، TDS، سختی TH، باکتری و ویروس و یا حتی رنگ و بوی را کاهش داده و یا حتی به صفر برساند. بنابراین دستگاه آب شیرین کن صنعتی در دنیای امروزی بسیار مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته است.

در زیر نمودار ساده و عمومی یک دستگاه RO را می‌بینید:

 

نمودار دستگاه آب شیرین کن

نمودار دستگاه RO

همان‌طور که مشاهده می‌نمایید در این روش که کاملاً فیزیکی هم می‌باشد، آب ابتدا بوسیله یک پمپ وارد فیلترهای شنی و کربنی شده، سپس وارد سیستم میکرو فیلتراسیون می‌شود. در این مرحله کدورت و املاح معلق در آب به‌صورت کامل حذف خواهد شد.

در مرحله بعدی، آب پس از عبور از پمپ فشار قوی دستگاه آب شیرین کن صنعتی و بالا رفتن فشار تا میزان محاسبه شده وارد غشاءهای ممبران گشته و تبدیل به دو نوع آب خروجی  یکی با کیفیت عالی و شیرین و دیگری آب پساب برای دورریز می‌گردد.


کاربرد آب‌ شیرین ‌کن صنعتی

با توضیحات بیان شده در ابتدای این مطلب و مواردی که احتمالا شما نیز از آن مطلع هستید، کاربرد آب شیرین کن مشخص است! شاید تا همین چند سال پیش به جز برخی شهرهای ایران که آب شوری داشتند یا برخی روستاها که برای استفاده از آب شرب باید تا قنات ها می رفتند و بر می گشتند، کسی به فکر دستگاه تصفیه آب شور نبود! اما امروزه همه به اهمیت این دستگاه پی برده اند و کاربردهای مختلف ان را می دانند.
با این حال باید دقت داشته باشید که کاربرد دستگاه های آب شیرین کن صنعتی، فقط مختص موارد آب شرب یا حتی کشاورزی نیست! کاربردهای فراوانی از این نوع دستگاه می توان نام برد که اطلاع داشتن از آن ها می تواند به شما برای استفاده هوشمندانه از آب شیرین کن کمک کند.

در تولید محصولات گوناگون، آب به‌عنوان ماده‌ای خام مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. به همین دلیل برای استفاده از آب برای مصارف مختلف، ممکن است نیاز به ویژگی‌های خاصی از آب داشته باشیم و می‌توانیم با استفاده از دستگاه تصفیه آب یا آب‌شیرین‌کن به آب با ویژگی‌های مدنظر خود دسترسی پیدا کنیم.

به‌عنوان‌مثال، جهت خنک‌سازی بعضی از دستگاه‌های صنعتی کیفیت آب مورد استفاده بسیار حائز اهمیت است و نقش بسیار مهمی در طول عمر دستگاه و همچنین عملکرد صحیح دستگاه دارد یا برخی از دستگاه‌ها نسبت به آب سخت حساس هستند، در نتیجه برای تمیزکاری یا خنک کاری آنها باید با استفاده از آب‌شیرین‌کن صنعتی به‌نوع خاصی از آب با درجه سختی مناسب برای دستگاه دست پیدا کرد.

در کل می‌توان کاربرد دستگاه آب‌ شیرین‌ کن صنعتی را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • تصفیه آب جهت کلیه تجهیزات حرارتی و برودتی
 • تصفیه آب‌شور دریا جهت تأمین آب شرب و استفاده در حمام‌ها و آشپزخانه‌ها
 • ممانعت از ورود آب سخت و شور به تأسیسات نفت و گاز و پتروشیمی
 • تصفیه پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب جهت کشاورزی یا پرورش آبزیان
 • استفاده مجدد از پساب خروجی مراکزی مانند کارواش‌ها
 • تولید آب مقطر برای مراکز درمانی و بهداشتی
 • تصفیه آب جهت استفاده در کارخانه‌های تولید آب‌میوه

فرآیند آب شیرین کن

قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

شاید یکی از مهمترین قسمت ها برای خرید آب شیرین کن صنعتی و حتی خانگی، توجه به قیمت دستگاه است. برخی افراد بدون توجه به پارامترهای تاثیرگذار بر روی قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی، مقایسه هایی را انجام می دهند. این در حالی است که باید به صورت دقیق و موشکافانه ای موارد مختلفی که در آبشیرین کن وجود دارد بررسی و سپس نتیجه گیری شود.
فرقی ندارد مسئول خرید یک ارگان دولتی باشید یا به صورت شخصی قصد استفاده از دستگاه را دارید، در هر صورت بهتر است پارامترهای اثرگذار بر روی قیمت دستگاه آب شیرین کن را بدانید تا انتخاب هوشمندانه تری را داشته باشید.

عوامل تأثیرگذار برای قیمت‌گذاری بر روی یک دستگاه آب شیرین کن عبارتند از:

 • ظرفیت دستگاه:

می توان گفت که یکی از عوامل مهم برای تعیین قیمت یک دستگاه RO، ظرفیت دستگاه یعنی همان مقدار آب مورد نیاز بعد از گذراندن مراحل تصفیه می باشد. بدون شک زمانی که ظرفیت دستگاه بیشتر باشد قیمت دستگاه نیز بالاتر است.

 • میزان TDS ورودی:

منظور از TDS همان مقدار املاح معدنی موجود در آب می باشد. میزان این املاح به دو دسته ی آب دریا (SEA WATER) با TDS  بالاتر از 7000 و آب لب شور (BRACKISH WATER) با TDS کمتر از 7000 میلی گرم در لیتر، تقسیم می شوند.

 • میزان TDS خروجی:

دستگاه های RO که TDS<7000 باشد معمولا خروجی آن ها <100 خواهد بود، بنابراین می توان نتیجه گرفت که قیمت دستگاه های RO که TDS کمتری نیاز داشته باشند بالاتر می باشد.

 • درصد بازیابی یا همان Recovery:

درصد بازیابی در واقع همان نسبت آب ورودی به آب خروجی دستگاه است که میزان این درصد با قیمت دستگاه ro رابطه ی مستقیم دارد، یعنی هرچقدر درصد بازیابی بیشتر باشد قیمت دستگاه RO نیز افزایش می یابد. به طور متوسط، درصد بازیابی 70 درصد می باشد.

 • تجهیزات مورد استفاده:

نوع و مارک تجهیزاتی که در یک دستگاه RO به کار گرفته می شود در تعیین قیمت دستگاه موثر است. پمپ و ممبران از جمله اجزای اصلی در دستگاه RO محسوب می شوند، بنابراین اگر از مارک های اصلی و درجه یک استفاده بشود، قیمت دستگاه نیز افزایش می یابد.

 • جنس شاسی:

شاسی معمولا از جنس کربن استیل و یا استنلس استیل می باشد، شاسی که از جنس استنلس استیل باشد هم قیمتش بالاتر است و هم دوام آن بیشتر می باشد.

برای استعلام قیمت دستگاه RO از شرکت فنی و مهندسی ایلیا ایده اسپادانا، می توانید با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید. کارشناسان شرکت در زمینه ی طراحی دستگاهی که هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ کارایی پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد، مشاوره رایگان ارایه می دهند. شرکت فنی و مهندسی ایلیا ایده اسپادانا با تجربه و تخصص کافی و تولید بیش از 1000 دستگاه RO صنعتی، کشاورزی، دریایی و بیمارستانی و … به صورت 24 ساعته در تمامی روزهای هفته آماده ی پاسخگویی به مشتریان می باشد.

عملکرد آب شیرین کن صنعتی

مراحل تصفیه آب در دستگاه اب ‌شیرین‌ کن عبارتند از:

گندزدایی آب

آب‌ها به طور معمول دارای رنگ، مزه، بو و حاوی ویروس‌ها و باکتری‌های مختلف می‌باشند. برای حذف این آلودگی‌ها از روش گندزدایی آب استفاده می‌شود.

پیش تصفیه

در مرحله پیش تصفیه آلودگی‌هایی مانند فلزات سنگین، انواع گاز و ذرات معلق جامد توسط روش‌هایی مانند فیلتر شنی حذف می‌گردند. این کار نه‌تنها بر کیفیت نهایی آب اثر می‌گذارد بلکه باعث افزایش طول عمر و کیفیت فیلترهای اسمز معکوس می‌شود.

فیلتر میکرونی

این قسمت از دستگاه آب‌شیرین‌کن وظیفه حذف ذرات میکرونی کوچک‌تر از 80 میکرون را دارد.

این فیلتر به‌عنوان فیلتر نهایی بعد از فیلترهای شنی و کربنی مورداستفاده قرار می‌گیرد و پراستفاده‌ترین فیلتر در صنعت تصفیه آب هستند.

اسمز معکوس

تصفیه نهایی آب با روش اسمز معکوس انجام می‌گردد. اساس این روش بدین‌گونه است که توسط پمپ، فشاری بالاتر از فشار اسمزی ایجاد می‌گردد و آب از قسمت با فشار بالاتر و از درون فیلتر نیمه تراوای اسمز معکوس به سمت با فشار کمتر حرکت می‌کند. انتخاب فیلتر و نحوه چیدمان باعث افزایش بازده دستگاه و در نتیجه کاهش پساب می‌گردد.

آنتی اسکالانت

با تزریق آنتی اسکالانت از تشکیل رسوب و املاح روی ممبران جلوگیری می‌گردد. استفاده درست از آنتی اسکالانت در افزایش عمر ممبران و کاهش هزینه‌هایی مانند تعویض و شستشوی ممبران تأثیر بسزایی دارد.

طراحی آب شیرین کن صنعتی

برای طراحی یک سیستم آب ‌شیرین ‌کن صنعتی لازم است موارد زیر مشخص شوند:

 • فشار آب ورودی و فشار جریان خروجی
 • دبی ورودی و خروجی سیستم
 • هدایت الکتریکی آب ورودی و خروجی
 • دمای محیط و دمای آب ورودی

تجهیزات دستگاه آب شیرین کن

توجه داشته باشید که برای پیاده سازی فرآیند آب شیرین کن RO به تجهیزات زیر نیاز داریم:

 • سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی، فیلتر کربنی و فیلتر کارتریجی
 • غشاء نیمه تراوا یا ممبران
 • پمپ فشار قوی(High Pressure Pump)
 • پکیج تزریق آنتی اسکالانت که از پمپ تزریق و مخزن تشکیل شده است.
 • تابلوی توزیع قدرت و مدار فرما
 • پکیج تزریق سود کاستیک و اسید که از پمپ تزریق و مخزن تشکیل شده است.
 • شاسی استقرار
 • سیستم CIP

تجهیزات و ابزار کنترلی دستگاه آب شیرین کن

لازم به ذکر است که فرآیند انتقال آب از غشای نیمه تراوا و حذف یون و املاح و آلودگی ها به وارد کردن فشار نیاز دارد که میزان این فشار وارد شده به میزان آلودگی آب و عوامل دیگر بستگی دارد.

به همین دلیل است که از تجهیزات کنترلی در قسمت های گوناگون دستگاه استفاده می شود تا در نهایت، خروجی آب با حذف بیش از 98 درصد املاح،باکتری ها و ویروس ها حاصل شود. از  جمله مهم ترین تجهیزات کنترلی به کار رفته در دستگاه آب شیرین کن صنعتی تولید شده در گروه فنی مهندسی ایکو عبارتند از:

 • فلومترهای اندازه گیری جریان
 • لوله و اتصالات استیل یا سوپر پایپ وV.C برای دو خط تحت فشار و فشار پائین
 • شیر فلکه های تنظیم جریان، شیرهای نمونه گیری و شیر فشار شکن
 • الکتروکنداکتیویتی متر (هدایت سنج)
 • PH- متر
 • مانومتر اندازه گیری فشار(Pressure Gauge)
 • کنترل کننده فشار بالا High Pressure Switch
 • کنترل کننده فشار پایین Low Pressure Switch

ظرفیت  آب شیرین کن صنعتی

ظرفیت اب‌ شیرین‌ کن صنعتی به نوع و تعداد فیلتر ممبران موجود در دستگاه بستگی دارد. ممبران ها در انواع مختلف 4 اینچ و 8 اینچ تولید می‌گردند که ظرفیت تولید هر یک از این ممبران ها با یکدیگرمتفاوت بوده و بر اساس این ممبران ها ظرفیت دستگاه تغییر می‌کند. حداقل ظرفیت یک دستگاه اب‌شیرین‌کن صنعتی، 5 مترمکعب در شبانه‌روز یعنی کارکرد دستگاه 5000 لیتر آب در شبانه‌روز می‌باشد. لازم به ذکر است که ظرفیت حداکثری برای اب‌ شیرین‌ کن صنعتی تعریف نشده است.

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی یا دستگاه RO

دستگاه RO کیفیت و کارایی بالایی دارد و با بهره گیری از این نوع فیلتر می توان میزان زیادی از آب های شور را به آب های شیرین تبدیل کرد.

امروزه بهره برداری از روش اسمز معکوس یا همان RO محبوبیت زیادی پیدا کرده است، در روش اسمز معکوس، ناخالصی های آب از طریق فشار مکانیکی از بین می رود.

فرآیند اسمز معکوس فرآیندی فیزیکی می باشد که با کمک یک غشای فشرده، بیش از 98.8 درصد از ناخالصی های موجود در آب حذف می شود.

در دستگاه RO، آب خام از طریق یک پمپ وارد محفظه ای که غشا نیمه تراوا دارد ، می شود. لازم به ذکر است که فقط آب خالص قادر است که از این غشا رد بشود، بنابراین آب خالص در یک طرف غشا و در طرف دیگر غشا آب غلیظ و ناخالص جمع می گردد.

دستگاه تصفیه آب RO قادر است به صورت مداوم و پیوسته کار کند و می تواند TDS آب خام ورودی را تا حدود 95 درصد کاهش دهد. دستگاه تصفیه آب RO، با استفاده از فرآیند اسمز معکوس ویروس ها، باکتری ها و میکروارگانیسم های آب را به طورکامل از بین می برد و مواد معدنی و مواد آلی و کلوئیدی را نیز از آب حذف میکند. وجود این ذرات در آب می تواند منجر به بیماری های گوارشی و آلرژی زا در انسان بشود.

آب شیرین کن غشایی در واقع با بهره گیری از یک یا چند غشای متخلخل پروسه شیرین‌سازی آب را انجام می‌دهد. در ادامه توضیح خواهیم داد که این غشا چگونه عمل شیرین‌سازی را انجام می‌دهد؟

یک غشا درون آب قرار داده می شود. لازم به ذکر است که این غشا بسیار نازک می باشد و روی آن سوراخ‌های بسیار ریزی در ابعاد نانو تعبیه شده اند. از داخل این سوراخ‌های ریز فقط مولکول‌های آب به خاطر اینکه جرم وزنی و حجم کمی دارند، می‌توانند  عبور کنند و با توجه به اینکه نمک‌های موجود در آب بسیار بزرگتر می باشند نمی توانند از این غشا رد بشوند.

با وجود اینکه نمک ها در آب حل گشته اند و قابل دیدن نیستند، اما به خاطر ابعاد بزرگ شان عبور داده نمی شوند و بدین صورت فرآیند شیرین‌سازی انجام می‌ گیرد.

اما همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که این سوراخ‌ها تنها علت شیرین‌سازی آب نمی باشند. در بعضی از دستگاه‌های تصفیه آب با استفاده از جریان برق سعی می کنند تا پیوند یون‌هایی که با آب واکنش داده‌اند را  بشکنند تا مانع از ورودشان به آب شوند.

به عبارتی این جریان برق باعث می‌شود که الکترون‌های آزاد با یون‌های مثبت واکنش بدهند و بدین ترتیب اندازه‌ و حجم مولکول‌های نمک واکنش‌ داده شده، افزایش یابد و از درون غشا رد نمی شود.

مهم‌ترین مزیتی که دستگاه آب شیرین کن غشایی دارد این است که میزان مصرف برق در آن بسیار کم است و نیازی به برق با ولتاژ بالا ندارد. به صورت معمول از یک غشای نیمه تراوا یا نیمه نفوذ پذیر استفاده می‌ کنند تا بتوانند جریان آب و جریان نمک‌ها را  به درستی کنترل نمایند.

 

دلایل استفاده از دستگاه RO

امروزه با توجه به رشد روزافزون جمعیت و همزمان توسعه ی صنعت،  دسترسی به آب آشامیدنی سالم و تمیز امری دشوار است. اکثر منابع آب با ورود مواد شیمیایی، آفت کش ها و آلاینده های سمی کارخانه ها آلوده شده اند. بنابراین تصفیه ی آب باید با بالاترین کیفیت و با دقت لازم انجام بشود. یکی از موثرترین روش ها برای حذف این آلاینده ها استفاده از دستگاه تصفیه آب یا دستگاه RO است.

در کشورهای مختلف، تکنولوژی تصفیه آب، رشد روزافزونی داشته و بازار رقابت شدیدی میان تولیدکنندگان دستگاه تصفیه آب به وجود آمده است.

سیستم اسمز معکوس RO یک سیستم بسیار دقیق می باشد و در ظرفیت ها و دبی های مختلف توسط شرکت فنی و مهندسی ایلیا ایده اسپادانا طراحی، ساخته و راه اندازی می شود. سیستم RO برای بهبود و ارتقای کیفیت آب های شور نیز استفاده می شود و آب خروجی آن برای مصارف صنعتی، دارویی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

توضیح عملکرد

برای درک بهتر فرآیند اسمز معکوس فرض کنید دو بطری آب داریم که در یکی از آن ها آب شفاف و در دیگری آب آلوده می ریزیم و بین آن ها یک غشای اسمز معکوس می گذاریم به طوری که با آب در تماس باشد، در این صورت، اول آب شفاف وارد آب آلوده می شود و برای اینکه تعادل برقرارگردد، سطح آب آلوده از آب شفاف بالاتر می رود.

در این مرحله وقتی که بر آب آلوده فشار وارد می شود، تنها مولکول های سالم و عاری از آلودگی اجازه دارند از غشا رد بشوند و وارد آب تمیز و خالص شوند. به دلیل اینکه غشا فشرده می باشد، فقط مولکول آب می تواند از غشا عبور کند، به این فرآیند، فرآیند اسمز معکوس گفته می شود.

در واقع اعمال فشار بر آب آلوده موجب می شود که با استفاده از عمل تجزیه مولکولی، مولکول باکتری ها و ویروس ها نتوانند از فیلتر رد بشوند چرا که این مولکول ها بزرگتر از مولکول های آب می باشند.

مزایای دستگاه تصفیه آب RO

سیستم تصفیه آب RO، کلیه ی باکتری های مضر در درون آب را حذف می نماید.علاوه بر آن، مواد شیمیایی مثل کلر و فلوراید موجود در آب را نیز حذف می کند.  این روش در مقایسه با روش تقطیر، میزان اتلاف آب و مصرف انرژی بسیار کمتری دارد.

استفاده از دستگاه تصفیه آب RO در منازل علاوه بر این که هزینه های مربوط به خرید آب معدنی را می کاهد، کمک زیادی به حفظ سلامت محیط زیست نیز می کند. چرا که بطری های پلاستیکی برای طبیعت بسیار مضر می باشند.

این دستگاه در مصارف صنعتی و تجاری نیز بسیار کارآمد می باشد.

معایب دستگاه تصفیه آب RO

در تصفیه آب با بهره گیری از سیستم RO، علاوه بر این که مواد مضر آب حذف می شوند، مواد معدنی قلیایی مفید هم از بین می روند، به همین دلیل وقتی آب تا این حد اسیدی  می شود برای سلامتی انسان مضر است.این آب وقتی وارد بدن انسان می شود، جهت خنثی کردن اسیدیته ی خود، مواد معدنی بدن وکلسیم را در بدن انسان جذب می کند و از بین می برد. اسیدی بودن آب تصفیه شده ی خروجی از دستگاه RO به فلزاتی هم چون دستگاه های خانگی و سیستم های لوله کشی نیز آسیب می رساند. آب خروجی از دستگاه های تصفیه بی مزه و یا تلخ هستند و برای آشامیدن غیرقابل تحمل هستند.

روش تصفیه آب با استفاده از سیستم RO باعث هدر رفتن مقدار زیادی از آب می شود به این ترتیب که برای تولید یک گالن آب تصفیه شده با روش RO، حدودا 3 تا 8 گالن آب هدر می رود، بنابراین میزان اتلاف آب در این روش زیاد است و یکی از پرهزینه ترین روش های تصفیه آب به شمار می آید.

علاوه بر موارد مذکور، این روش یکی از کند ترین روش ها برای تولید آب محسوب می شود. چرا که سیستم RO حداکثر قادر است حدودا 15 گالن آب را در شبانه روز تصفیه کند.

مقایسه سیستم RO با دیگر سیستم ها

 • آب شیرین کن گرمایی

سیستم های RO در مقایسه با آب شیرین کن های گرمایی میزان انرژی کمتری مصرف می نماید و بسیاری از مشکلات مانند خوردگی که در سیستم های گرمائی به خاطر عملکرد در دماهای بالا وجود دارد،در این سیستم دیده نمیشود.

 • تبادل یونی

از لحاظ میزان حذف آلودگی ها نیز روش اسمز معکوس به روش تبادل یونی(رزینی) ارجحیت دارد،زیرا هیچگونه ناخالصی را به آب اضافه نمی کند.

 • سیستم تقطیری

در سیستم های RO بر خلاف سیستم های تقطیری، به دلیل اینکه  قسمت اصلی تصفیه آب توسط غشاها صورت میگیرد اگر یکی از غشاعا خراب شود، نیازی نیست کل مجموعه را متوقف کنیم.غشا خراب را می توان به راحتی از سیستم خارج کرد و تعویض نمود.

 • سیستم تعویض یونی

در مقایسه با سیستم های تعویض یونی، هزینه یک دستگاه ro با میزان تغییرات ناخالصی های آب رابطه مستقیم ندارد،بنابراین در صورت تغییر خلوص آب ورودی، تغییرات زیادی در هزینه های تمام شده آب اعمال نمی شود.

فرایند اسمز معکوس

در بسیاری از صنایع، از فرآیند اسمز معکوس به عنوان فرآیند جداسازی استفاده میشود.در این روش غشاهای جدیدی ایجاد شده که میتوانند در محدوده وسیعی از دما و PH عمل کنند و در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی و بیولوژیکی موجود در آب مقاوم هستند.

روش اسمز معکوس در مقایسه با بسیاری از روش های شیرین سازی آب مزیت های فراوانی دارد. در این روش نیازی به تغییرات فازی شدید انرژی و یا استفاده از مواد جاذب نیست .طراحی و عملکرد این روش در مقایسه با روش های قدیمی جداسازی بسیار راحت تر است.

شرح فرآیند در دستگاه ro

زمانی که در یک طرف یک غشا نیمه تراوا محلول غلیظ و در طرف دیگر محلولی رقیق داشته باشیم،مقداری از حلال از طرف محلول غلیظ به سمت دیگر غشا حرکت می کند که به این پدیده اسمز گفته میشود و حال اگر با ایجاد فشار بتوانیم فرآیند را بر عکس کنیم و محلول رقیق در اثر اعمال فشار به سمت محلول غلیظ حرکت کند، این فرآیند را اسمز معکوس می نامند و این پدیده تا زمانی ادامه پیدا میکند که سیستم به حالت تعادل برسد.

در حالت تعادل بین دو طرف غشا اختلاف فشاری متناسب با غلظت مواد حل شده در محلول وجود دارد که به آن فشار اسمزی می گویند.

هرچه اندازه مولکول های ناخالصی درشت تر و درجه یونیزاسیون آنها کمتر باشد، خالص سازی بهتری صورت می پذیرد.در این فرآیند با ایجاد فشار اسمزی بر روی محلول غلیظ، آب خالص از سمت غشا به سمت دیگر آن حرکت می کند.

 

سیستم تک مرحله و دو مرحله ای

واحد های آب شیرین کن میتوانند بصورت تک مرحله ای یا دو مرحله ای طراحی شوند.انتخاب هر یک از سیستم های تک مرحله ای یا دو مرحله ای بستگی به کیفیت مورد نظر آب تصفیه شده دارد.

 • سیستم تک مرحله ای

در سیستم های تک مرحله ای آب تصفیه شده از مجموعه ای از ماژول ها خارج می گردد و اب شور باقیمانده دور ریخته میشود.

 • سیستم دو مرحله ای

در سیستم های دو مرحله ای در صورتی که آب شور خروجی از یک مجموعه از ماژول ها عبور کند و وارد مجموعه بعدی شود،این سیستم را دو مرحله ای می گویند.

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی

همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی بدلیل اینکه لازم است از کیفیت قطعات آن آگاهی داشته باشید،به تخصص و مهارت فنی نیاز دارد.

بنابراین لازم است که یک فرد فنی کلیه ی پارامترهای لازم برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی را رعایت کند تا هنگام استفاده  و راهبری، سیستم دچار مشکل نشود.

پارامترهای مورد نیاز در خرید یک آب شیرین کن صنعتی، مورد توجه قرار دادن کیفیت ممبران ها ، کیفیت پمپ ها و محاسبه دقیق ظرفیت است.

همانطور که قبلا گفتیم امروزه محدودیت برخورداری از آب سالم و بهداشتی و آب مورد نیاز برای برخی از دستگاه ها که به آب مقطر نیاز دارند، منجر به  تولید دستگاه هایی بنام دستگاه تصفیه آب صنعتی یا دستگاه تولید آب مقطر شده است.

 

جهت خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس و یا استعلام قیمت و محاسبه ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی با کارشناسان شرکت ایکو تماس بگیرید.

تلفن : 03132687106        موبایل : 09131079706

 

 

 

 

4 Responses

 1. دستگاه آب شیرین کن خانگی هم دارید یا فقط صنعتی تولید می کنید ؟ واقعا شوری آب را از بین میبرد یا فقط درصدش را کم می کند ؟

 2. از این دستگاه برای آب چاه هم استفاده میشه ؟ یا برای چاه از دستگاه آب شیرین کن متفاوتی باید استفاده بشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *