info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

تاثیر سختی گیر رزینی بر آب شهرهایی مانند اصفهان

دستگاه سختی گیر رزینی در اصفهان
Rate this post

در دستگاه سختی گیر رزینی در اصفهان و شهرهای دیگر کشور، آب سخت و دارای املاح از میان لایه های دانه های رزین با فشار بالا عبور می کند و بدین ترتیب نوعی تصفیه آب و حذف رسوبات صورت می گیرد. جنس بدنه این دستگاه میتواند از فلز و یا فایبرگلاس باشد.

معادل های دیگر دستگاه سختی گیر، دستگاه رسوب گیر و یا نرم کننده آب است و به سیستمی گفته می شود که برای حذف برخی ناخالصی ها و املاح موجود در آب کاربرد دارد.

مشکلات سختی آب در اصفهان چیست؟

بیشترین میزان ناخالصی های آب شامل املاح کلسیم و منیزیم است. وجود بیش از حد این املاح در آب، برای مصارف صنعتی و خوراکی مشکلاتی را ایجاد می کند. سختی آب، عامل اصلی تشکیل رسوب در لوله ها و اتصالات آب، داخل وسایل و دستگاه های صنعتی و خانگی ، دیگ های بخار، مبدل های حرارتی، برج های خنک کننده و سیستم های سرد کننده و … است.

افرادی که در شهر اصفهان زندگی می کنند به راحتی این موضوع را درک میکنند چون به علت سختی آب در اصفهان به صورت مداوم  کتری و سایر لوازم خانگی دچار گچ گرفتگی و تشکیل رسوب میشود.

بالا بودن سختی آب سبب تشکیل رسوبات سخت در جدار لوله ها، دیگ های بخار و آب گرم می شود که باعث افزایش افت فشار در طول مسیر لوله و کاهش ضریب انتقال حرارت می گردد. برای اینکه با چنین مشکلاتی روبرو نشویم، از دستگاه سختی گیر یا به اصطلاح نرم کننده آب استفاده میشود.

علاوه بر این، بالا بودن سختی در آب های آشامیدنی سبب ایجاد طعم نامطبوع و همچنین ایجاد مشکلاتی برای سلامتی انسان می شود. مطابق استاندارد WHO میزان مجاز سختی آب های آشامیدنی به میزان ۲۵۰ میلی گرم در لیتر بر حسب CaCo3 تعیین گردیده است.

دستگاه سختی گیر رزینی در اصفهان چیست؟

در بازار پرکاربردترین و رایج ترین نوع دستگاه سختی گیر، سختی گیر های رزینی هستند. نام های دیگر سختی گیر رزینی، سختی گیر مکانیکی یا تبادل یونی و همچنین رسوب گیر رزینی است. در میان املاح موجود در آب بیشتر کلسیم و منیزیم رسوب و گرفتگی در تاسیسات و دستگاه های مختلف ایجاد می کنند.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی در اصفهان و یا شهرهای دیگری که میزان سختی آب آنها بالا است، این مواد معدنی از آب گرفته می شوند و یا اجازه ته نشین شدن به آنها داده نمی شود. این کار با استفاده از دستگاه سختی گیر رزینی قابل انجام است.

سختی گیرهای رزینی برای نرم کردن آب از فرآیند تبادل یونی بهره می برند. این دستگاه ها یون های منیزیم و کلسیم موجود در آب را با سایر یون ها تعویض می کنند. به طور مثال سدیم را به پتاسیم تبدیل می کنند. این یون های مبدل به شکل نمک سدیم یا پتاسیم در مخزن مبدل یونی اضافه می شوند. این موضوع باعث می شود که خاصیت رسوب کنندگی املاح موجود در آب از بین برود و آب سخت تبدیل به آب نرم شود.

کاربرد دستگاه سختی گیر رزینی در اصفهان

همان طور که می دانید، سختی موجود در آب نه تنها برای سلامتی افراد مضر است، بلکه در کیفیت عملکرد وسایل خانگی یا صنعتی نیز تاثیر منفی می گذارد . از دستگاه سختی گیر برای مصارف مختلف استفاده میشود که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده به منظور رفع سختی آب دیگ های بخار و مبدل های حرارتی
  • استفاده برای سختی گیر آب مورد نیاز سیستم های سرمایش و برج های خنک کننده
  • حذف سختی آب لب شور، آب چاه ، آب های سطحی
  • نرم کردن آب مصرفی مورد نیاز در صنایع رنگسازی و رنگرزی
  • حذف سختی از آب آشامیدنی
  • تولید آب با درجه خلوص بالا
  • استفاده در فرآیند اسمز معکوس و یا سیستم دیونیزه
  • جلوگیری از رسوب‌گذاری در دستگاه‌های گران قیمت
  • جلوگیری از گرفتگی لوله‌های انتقال آب

نحوه عملکرد دستگاه سختی گیر چگونه است؟

در فرایند سختی گیری برای از بین بردن کلسیم و  منیزیم، آب  سخت از میان رزینهای تبادل یونی که در داخل مخزن دستگاه هستند، عبور داده میشود. رزین تبادل یونی، سدیم موجود خود را با  کلسیم و منیزیم موجود در آب عوض می کند. در نتیجه آبی که از میان دانه های رزین عبور داده می شود، بدون سختی و تنها حاوی نمک های سدیم خواهد بود. دراین حالت کلسیم و منیزیم به داخل رزین انتقال داه شده اند.

رزین سختی گیر ظرفیت محدودی دارد و پیش از آنکه ظرفیت رزین ها تکمیل شود،لازم است که عملیات احیا سازی یا همان BackWash صورت گیرد. فرآیند بکواش با محلول کلرید سدیم یا همان نمک متبلور انجام میگردد. هنگام شستشوی رزین کاتیونی با محلول نمک، خاصیت سختی گیری آن بازمی گردد و مجددا احیا میشود.

دستگاه سختی گیر رزینی در اصفهان
دستگاه سختی گیر رزینی

انواع سختی گیر رزینی

سختی گیرهای رزینی بر اساس نوع عملکردشان به سه نوع  دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک دسته بندی میشوند.

سختی گیر دستی

در تمامی سیستم های سختی گیر رزینی ضروری است که به صورت دوره ای رزین شسته شود و شستشوی معکوسback wash  انجام شود تا از رسوب مواد معدنی سخت پیشگیری بشود. در سختی گیر رزینی دستی عملیات احیای رزین به صورت دستی و توسط شیر دستی صورت می گیرد.

در سختی گیرهای مجهز به شیر دستی تمامی مراحل توسط اپراتور صورت می گیرد. مشکل شیرهای دستی در مکش نمک است.

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

مدل دیگر دستگاه سختی گیر با شیر نیمه اتوماتیک است . شیر نیمه اتوماتیک در مدل های مختلف و در سایز های 3/4″  و 1” و  2”  روی سیستم نصب می گردد و فرآیند سختی گیری و فیلتراسیون را سازماندهی می کنند. این نوع شیر ها به صورت دستی قابلیت تنظیم در سه حالت را دارند. اپراتور با آزمایش سختی آب زمان احیاء را پیش بینی کرده و شیر را در حالت بکواش می گذارد.

سختی گیر رزینی تمام اتوماتیک

در سختی گیر اتوماتیک فرآیند بکواش یا همان احیا رزین به صورت کاملا اتوماتیک انجام می شود و نیازی به اپراتور نیست. تفاوت سختی گیر تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در نوع شیر کنترلی نصب شده روی دستگاه است. شیرهای تمام اتوماتیک در مدل های مختلف و در سایز های 3/4”  و 1” و 2”  ساخته می شوند. شیرهای اتوماتیک قادر هستند که فرآیند نرم سازی آب و فیلتراسیون را برحسب زمان و یا حجم آب عبوری تنظیم نمایند.

هر 8 ساعت یکبار، شیرهای اتوماتیک سختی گیر عمل احیاء را انجام می دهند. مدت زمان هر شیر بر اساس نیاز قابل تنظیم است.  باید همواره این نکته را مدنظر داشته باشید که اگر مدت زمان بکواش خیلی طولانی شود ، عمر مفید رزین ها کاهش می یابد.

قیمت دستگاه سختی گیر

برای تعیین قیمت سختی گیر لازم است که پارامترهای  مختلفی را در نظر گرفت. این پارامترها عبارتند از حجم مورد نیاز،تعداد دفعات بکواش در روز ، جنس بدنه (فایبرگلاس، استیل یا گالوانیزه بودن بدنه فلزی) ، اتوماتیک یا غیر اتوماتیک بودن شیرها ونوع رزین مورد استفاده درون سیستم تصفیه آب همگی عواملی هستند که در تعیین قیمت نهایی سختی گیر موثر هستند.

شرکت های مختلفی برای طراحی و ساخت سختی گیر رزینی در اصفهان وجود دارند که بهتر است قبل از انتخاب شرکت موردنظر حتما رزومه شرکت و میزان رضایت مشتریان قبلی آن  را با دقت بررسی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.