info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

چرا در شهر اصفهان استفاده از آنتی اسکالانت ضروری است؟

آنتی اسکالانت
Rate this post

آنتی اسکالانت

تاریخچه استفاده از آنتی اسکالانت ها در صنایع مختلف، تقریبا به دو قرن پیش برمی گردد. آنتی اسکالانت و یا همان ضد رسوب ها یکی از انواع مختلف مواد شیمیایی هستند که در صنعت آب و فاضلاب برای جلوگیری از ماندگاری رسوب ها در دستگاه های آب شیرین کن کاربرد دارند.

آنتی اسکالانت را به نام های دیگری نظیر رسوب زدا ، ضد رسوب، محلول پاک کننده ممبران، رسوب زدای سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس نیز می شناسند.

امروزه با گسترش علم و تکنولوژی و با بهره گیری از نرم افزارهای محاسباتی می توان میزان دقیق رسوب را در دستگاه محاسبه کرد و این موضوع به ما کمک می کند که متوجه شویم چه مقدار آنتی اسکالانت برای جلوگیری از رسوب لازم است.

ضرورت استفاده از آنتی اسکالانت در شهرهایی چون اصفهان

به طور معمول، در دستگاه های تصفیه آب، نمک هایی وجود دارد و وجود این نمک ها باعث ایجاد رسوب و در نهایت گرفتگی دستگاه می شود. با بکارگیری آنتی اسکالانت به عنوان یک ماده رسوب زدا می توان از به وجود آمدن این گرفتگی در دستگاه تصفیه آب جلوگیری کرد.

آنتی اسکالانت ها در واقع نوعی ماده شیمیایی هستند که رسوبات موجود در آب و املاح سنگین را می گیرند و همین کار باعث افزایش طول عمر مفید دستگاه آب شیرین کن می شود.

زمانی که غلظت یک نمک از حلالیت آن بیشتر باشد رسوبات ایجاد می شوند. وقتی کریستال های نمک به جرم و حجم لازم برسند، از حالت معلق در می آیند و فرآیند رسوب گذاری شروع می شود. این فرایند تا زمانی ادامه می یابد که یون های تشکیل شده از نمک کاملا اشباع گردند.

روش کارکرد این ماده به این صورت است، که وقتی در دستگاه تصفیه آب مواد و املاحی مانند کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم، سولفات استرونیوم و … جمع می شود و باعث ایجاد واکنشهای قلیایی و ته نشین شدن یونهای فلزی محلول در آب می شوند، آنتی اسکالانت کار خود را شروع کرده و میزان رسوبات را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

آنتی اسکالانت شرکت ایکو در اصفهان در انواع مختلف، به منظور راهبری در سیستم های اسمز معکوس با آب ورودی لب شور و سیستم اسمز معکوس با آب ورودی دریایی و انواع آنالیزهای ورودی آب محاسبه شده و به مشتریان محترم ارائه می شود.

انواع مدل آنتی اسکالانت در اصفهان

آنتی اسکالانت براساس نوع آب منطقه متفاوت است، انواع مدل های آنتی اسکالانت در اصفهان با توجه به نوع آب آن منطقه به دو دسته مختلف تقسیم میگردند:

 • آنتی آسکالانت اسیدی
 • آنتی اسکالانت قلیایی

برای انتخاب درست آنتی اسکالانت لازم است که آنالیز و آزمایش آب منطقه را انجام داد تا متناسب با نوع آب از محلول ضد رسوب استفاده شود. به طور مثال اگر دستگاه آب شیرین کن موردنظر در شهر اصفهان نصب شده باشد باید آنالیز آب آن منطقه موردنظر در اصفهان را بررسی کرد. لازم به ذکر است که آنتی اسکالانت برای از بین بردن جامدات موجود در آب کاربرد دارد.

آنتی اسکالانت برای انوع مختلف دستگاه های زیر کاربرد دارد:

 •  دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس (به عنوان محلول رسوب زدا)
 • دستگاه آب شیرین کن صنعتی و نیمه صنعتی
 •  دستگاه آب شیرین کن دریایی

چه دوزی از آنتی اسکالانت لازم است که به دستگاه تصفیه آب اضافه شود؟

باید برای اضافه کردن آنتی اسکالانت مقدار دقیقی از آن را به دستگاه تصفیه آب اضافه کنیم و به این مسئله توجه داشته باشید که اضافه کردن مقدار کم و یا زیاد آنتی اسکالانت به دستگاه آب شیرین کن باعث بروز مشکلاتی می شود. اگر مقدار آنتی اسکالانت اضافه شده به دستگاه کم باشد، سبب ایجاد رسوب می شود و اما اگر زیاد باشد، خود این مواد بر روی غشا رسوب می کنند و باعث گرفتگی می شوند.

 

میزان تزریق آنتی اسکالانت به دستگاه آب شیرین کن چقدر است؟

اینکه میزان تزریق مواد آنتی اسکالانت به دستگاه آب شیرین کن چقدر باید باشد به پارامترهایی مانند آنالیز آب، دمای آب، میزان ریکاوری سیستم،  میزان دبی،منبع آب و نوع ممبرین وابسته است. زمانی که رسوب در فیلترهای غشایی تشکیل شود، باعث بروز مشکلات زیر می گردد:

 • کیفیت مقدار و جریان عبور آب کاهش می یابد.
 • میزان افت فشار و مصرف انرژی افزایش می یابد.
 • عمر مفید دستگاه کاهش پیدا می کند.
 • غشا در هنگام برخورد با کریستال های رسوبی دچار پارگی می شود.

مضرات استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب در دستگاه RO چیست؟

 • میزان نمک های محلول در آب خروجی از دستگاه RO افزایش پیدا می کند.
 • میزان بهره وری ظرفیت تولید آب تصفیه شده کاهش می یابد.
 • مصرف برق مصرفی ناشی از بالا رفتن میزان آمپرافزایش پیدا می کند.
 • تعداد شستشوی دستگاه ناشی از  پدیده رسوب و گرفتگی افزایش می یابد.
 • فشار بر روی پمپ ها زیاد می شود.
 • طول عمر در ممبران ها کاهش می یابد.
 • گنجایش ظرفیت تولید کم می شود.
 • طول عمر پمپ کاهش می یابد.
 • فیلترها مانند فیلتر کارتریج نیاز به تعویض زود هنگام پیدا می کنند.

انواع مختلف آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها انواع مختلفی دارند :

آنتی اسکالانت پایه فسفونات

این نوع از آنتی اسکالانت ها جزو بهترین ها برای جلوگیری از تشکیل رسوب هستند ولی خاصیت پراکنده سازی آنها بسیار محدود می باشد.

آنتی اسکالانت پایه پلیمری

استفاده از چنین آنتی اسکالانت هایی دارای مزیت هایی هم چون غلظت بالا و جلوگیری از رسوب گذاری برای آب های دریا، چاه های شور، آب های سخت و در کل آب هایی با سختی کمتر از 1000 ppm هستند و نرخ خوردگی پایینی داشته و غیر سمی نیز هستند.

قیمت آنتی اسکالانت در اصفهان

قیمت آنتی اسکالانت در اصفهان و یا شهرهای دیگر بستگی به کیفیت آنتی اسکالانت و غلظت آن دارد ولی این نکته را هم مدنظر داشته باشید که هرقدرهم قیمتش بالا باشد، ارزش خریداری کردن را دارد. چون در آینده از تحمیل شدن هزینه های گزاف مربوط به تعویض ممبران به کارفرما جلوگیری میکند. بنابراین ارزش دارد که برای خرید آنتی اسکالانت در اصفهان و یا هر شهر دیگری هزینه کنید و خرید خود را از شرکت های معتبر انجام دهید و اطمینان حاصل پیدا کنید که آنتی اسکالانت موردنظرتان از غلظت استاندارد لازم برخوردار باشد.

همان طور که می دانید قیمت ممبران بسیار بیشتر از قیمت آنتی اسکالانت بوده و اگر از آنتی اسکالانت مرغوب با قیمت بالا استفاده کنیم تا ممبران ها سالم بماند، چیزی را از دست نداده ایم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.