info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

کووید 19 در آب رودخانه ها و فاضلاب ها

Rate this post

در بسیاری از کشورهایی که هم اکنون از وجود بیماری کویید-19 رنج می برند‚ حضور این ویروس در فاضلاب های تصفیه نشده ی این کشورها یافت شده است. با این وجود ویروس و عفونت کویید-19 و سارس نه تنها در فاضلابهای تصفیه شده ، بلکه در بدنهای افراد ناقل نیز وجود دارد. در تحقیق به عمل آمده، نمونه های تصفیه نشده و تصفیه شده از تصفیه خانه های فاضلاب ها و هم چنین سه رودخانه در منطقه شهری میلانو ، ایتالیا ، برای شناسایی ویروس کرونا با استفاده از آزمایش RT-PCR در زمان واقعی و آزمایش عفونت روی سلولهای کشت‚ بررسی شده است.

 

انتشار کرونا در آب و خطرات مربوط به سلامتی مردم

وجود ویروس کرونا در فاضلاب های تصفیه نشده تشخیص داده شده ، اما در فاضلاب های تصفیه شده مشاهده نشده است (به ترتیب چهار و دو نمونه ، در دو تاریخ مختلف نمونه برداری شدند). در این تحقیق ژنوم ویروس جدا شده در اروپا و مشابه آن در یکی دیگر از همان مناطق اروپایی یافت شده است. به دنبال فرآیند اپیدمیولوژیک تخمین زده شده برای منطقه‚ پس از هشت روز حضور RNA در نمونه های فاضلاب تصفیه نشده کاهش یافته است. عفونت ویروس کاملا از بین رفته بود و این موضوع نشانگر زوال طبیعی بیماری زایی این ویروس میباشد. در زمان انتشار نمونه های گرفته شده از رودخانه ها (از فاضلاب سه منطقه در تاریخ هایی مشابه نمونه برداری شده) در برخی موارد آزمایش RT-PCR در زمان واقعی مثبت بوده که احتمالاً به دلیل تصفیه غیرمستقیم یا ناکارآمد و یا سرریزهای فاضلاب های ترکیبی بوده است. با این وجود ، در مورد رودخانه ها نیز آلودگی وجود نداشت ولی به هرحال خطرات موجود برای سلامت عموم باید تا حد ممکن محدود بشود.

 

 

هدف از انجام این تحقیق این است که تحقیقی راجع به انتشار ویروس و خطرات مربوط به سلامتی عموم مردم در مرحله ای که در اوج انتقال ویروس هستیم‚ ارایه بشود. برای دستیابی به این هدف اصلی، پروتکل های تحلیلی را اتخاذ کردیم که بیشتر آن ها با تجزیه و تحلیل سریع نمونه های آب جاری و تازه(به عنوان مثال ، تشخیص کیفی RNA و کشت سلولی) و حساسیت بیش از حد روی تشخیص انجام شده است. علاوه بر این ژنومی جدا شده از ویروس ها را جهت تأیید و مقایسه با موارد موجود در بیماران کرونایی درمنطقه و هم چنین در سراسر جهان بررسی کردیم.

نتایج ناشی از این تحقیق حاکی از آن است که وجود ویروس سارس و کرونا در رودخانه های کلانشهرهایی هم چون میلانو یافت شده است. وجود ویروس در رودخانه ها نشاندهنده ی تاثیر نسبی انتقال ویروس هنگام بهره وری از سیستم فاضلاب کنونی کلان شهر میلان – سایپرز که یک اتفاق شایع در اروپا و ایالات متحده است‚ میباشد.علاوه بر این،تست عفونت نشان داد که درصد بیماری زایی ویروس در فاضلاب ها و آب های زیرزمینی تقریبا می تواند صفر باشند. با این حال ، خطراتی که برای سلامت عمومی وجود دارد باید با روش های پیشگیرانه ارزیابی شود و هم چنین ماهیت نتایج به صورت واضح اعلام بشود.

 

پکیج تصفیه فاضلاب


با توجه به موضوعات فوق و وجود ویروس و میکروب در آب اصولا از دستگاه های تصفیه آب صنعتی و خانگی که به آن آب شیرین کن نیز گفته می شود، استفاده می گردد که نوشیدن آب تصفیه شده باعث حذف کلر از آب آشامیدنی ، حذف سرب ، کاهش مشکلات گوارشی و سلامت بدن می گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.