info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب
Rate this post

ضرورت استفاده از آب تمیز و سالم

آب یکی از عناصر اساسی برای حفظ حیات می باشد که مواد معدنی و مغذی مورد نیاز بدن را تامین میکند و باعث دفع سموم بدن می شود. آب به تنظیم درجه حرارت بدن نیز کمک می کند. بیشتر از 70 درصد کره ی زمین از آب تشکیل شده است ولی مشکل اینجاست که قسمت اعظم این آب، آب های غیر قابل آشامیدن و شور می باشند و تنها یک درصد از آب موجود در کره ی زمین آب شیرین هستند. آب شیرین پس از تصفیه آب به لوله کشی مناطق منتقل می شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

تاثیرآب برایمنی بدن

زمانی که شخصی دچار سرماخوردگی میشود یا تب میکند، پزشکان توصیه میکنند که بدن خود را هیدراته نگه دارد، چون آب به بدن کمک میکند تا به طور طبیعی سموم بدن را از بین می برد. نوشیدن آب،  اکسیژن رسانی به سلول های مختلف بدن را تسریع میبخشد و باعث بهبود عملکرد بدن میشود. هر انسان برای اینکه سالم و سرحال بماند، روزانه حداقل باید دو لیتر آب بنوشد.

ماندگاری ویروس کرونا در آب های تصفیه نشده

با توجه به شیوع بیماری کرونا یکی از موارد قابل توجه و مهم این است که اطمینان حاصل پیدا کنیم آب مصرفی مان ایمن و بهداشتی می باشد. تحقیقات صورت گرفته حاکی از این است که ویروس کرونا در مدفوع بیماران مبتلا وجود دارد، بنابراین احتمال وجود ویروس کرونا در آب های تصفیه نشده نیز بسیار زیاد است. روش های مختلفی برای بهبود ایمنی آب وجود دارد. از جمله ی این روش ها می توان به حفاظت از منبع آب، تصفیه ی آب به روش های استاندارد، مصرف و اطمینان از اینکه آب تصفیه شده در منازل در ظرف های تمیز نگهداری می شوند. در روش های متداول تصفیه آب، از انواع فیلترها و ضدعفونی کننده ها استفاده می کنند تا ویروس کرونا را به طور کامل از بین ببرند. این ویروس با روش  کلراسیون و ضدعفونی کردن به وسیله ی اشعه ی UV نیز کاملا از بین می رود.

عملکرد دستگاه های تصفیه آب

نوشیدن آبی سالم و عاری از هرگونه آلودگی حائزاهمیت می باشد و نوشیدن آب آلوده ای که حاوی مواد شیمیایی و سرطان زا است، نه تنها مفید نیست بلکه میتواند کشنده هم باشد.

دستگاه تصفیه آب، کلیه املاح معلق نظیر کلر و آلودگی های آب را می گیرد و در مرحله ی بعدی نیترات، آرسنیک، نیتریت و میکروارگانیسم های شیمیایی و فلزات سنگینی مانند سرب، جیوه و املاح سرطان زا را از بین می برد و آبی سالم و تمیز در اختیار مصرف کنندگان می گذارد.

تعریف تصفیه آب

تصفیه ی آب فرآیندی می باشد که در طی این فرآیند کلیه ی مواد محلول موجود در آب جدا می گردند تا آب تصفیه شده حاصل بشود، هم چنین در طول فرآیند تصفیه آب آلاینده های بیولوژیکی، مواد شیمیایی، گازها و جامدات معلق نیز از آب حذف می گردند تا بتوان این آب تصفیه شده را برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار داد.

دلایل استفاده از آب تصفیه شده

آب آلوده و تصفیه نشده حاوی مقادیری ازکلر ، آمونیاک و آرسنیک می باشند که سرطان زا هستند. وجود این گونه مواد شیمیایی در آب هنگام نوشیدن، مسواک زدن، استحمام و پخت و پز برای سلامتی بسیار خطرناک است و حتی میتواند مرگ آور باشد.

آب تمیز و تصفیه شده برای سلامتی مان مفید است و باعث دفع سموم بدن میشود و هر انسان بالغ در طی شبانه روز به حداقل 8 لیوان آب نیاز دارد. تحقیقات اخیر حاکی از آن است که نوشیدن آب سالم در پیشگیری و درمان بیماری کرونا نیز موثر میباشد.

اثرات زیان آور نیترات موجود در آب بر سلامتی

وجود نیتروژن در آب باعث ایجاد مواد سرطان زا می شود. این مواد به مواد زیر زمینی نیز نفوذ می کند و این آب به تصفیه خانه های شهری می رود و با توجه به اینکه حذف این موارد بسیار هزینه بر می باشد به آب لوله کشی شهرها منتقل می شود.

معایب استفاده از آب معدنی:

استفاده از آب های معدنی باعث افزایش مواد تجزیه ناپذیر در طبیعت میشود، علاوه بر این مواد نگهدارنده ی موجود در آب های معدنی، انسان را در معرض ابتلا به بیماری های مختلف قرار میدهد. آب معدنی هایی که در معرض نور مستقیم خورشید نگهداری می شوند می توانند برای سلامتی افراد بسیار مضر باشند چرا که در نور آفتاب ترکیبات شیمیایی بسیار خطرناکی تجزیه و وارد آب می شوند و مصرف این آب باعث ایجاد مشکلات گوارشی می شود و سرطان زا هستند. از دیگر معایب عبارتند از:

 • هزینه بالاتر در مقایسه با دستگاه تصفیه خانگی
 • تاریخ مصرف آب های معدنی خارج از کشور یک هفته می باشد اما در ایران به دلیل درصد زیاد مواد نگهدارنده تا 6 ماه دوام دارند.
 • املاح موجود در آب معدنی به دلیل اینکه بدن انسان نمی تواند آن ها را جذب کند باعث به وجود آمدن سنگ کلیه می شود.

روش های مختلف تصفیه آب عبارتند از:

 • تقطیر
 • میکرو فیلتراسیون
 • اولترافیلتراسیون
 • تصفیه غشایی
 • اسمز معکوس
 • فیلتر ماسه ای تصفیه آب

تصفیه آب با بهره گیری از روش اسمز معکوس

از بین این روش ها تکنولوژی جدید استفاده از روش اسمز معکوس برای تصفیه آب بهترین و کامل ترین روش می باشد و در جهان جایگاه ویژه ای دارد. سیستم اسمز معکوس در منازل به عنوان سیستم تصفیه خانگی و کارخانه ها یی که نیاز به آب زلال دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

فرآیند اسمز معکوس به این صورت انجام می شود که مولکول های آب از غشایی با قطر یک هزارم میکرون با فشار آب بیرون داده می شود بنابراین تنها ماده ای که می تواند از ممبران عبور کند مولکول آب است. این غشا کلیه ی آلاینده های آب را تصفیه می کند و فقط مولکول های میکروسکوپی آب می توانند عبور کنند. می توان گفت که سیستم اسمز معکوس تنها شیوه ای است که تمامی آلاینده های موجود در آب را مانند باکتری، ویروس، آرسنیک، نیتریت، نیترات، جیوه، فلور، فلزات سنگین و… را از آب حذف و آب را تصفیه می کند.

دقت ممبران

دقت ممبران در فرآیند تصفیه حدودا 98 درصد می باشد. آب تصفیه شده ی حاصل از فیلتر آبی کاملا زلال و خالص و عاری از هرگونه املاح است اما خود این موضوع می تواند به سلامتی انسان ضرر برساند‚ برای رفع این مشکل در دستگاه های تصفیه خانگی فیلتر مینرال را بعد از فیلتر ممبران اضافه می کنند تا املاحی مانند کلسیم و منیزیم که برای سلامتی افراد مفید هستند به حد استانداردی به آب اضافه گردد.

همین موضوع باعث می شود که مزه ی تلخ آب تصفیه شده و صد در صد خالص را از بین ببرد. مناسب ترین حالت استاندارد برای آب مصرفی آشامیدنی حدود 200ppmمی باشد و دستگاه هایی که شیر میکس دارند با ترکیب دوباره مقداری از املاح طبیعی را به آب اضافه می کنند. در نتیجه زمانی می توان اطمینان حاصل پیدا کرد که آب تصفیه شده بهترین کیفیت را دارد که املاح مفید برای بدن انسان هم چون منیزیم‚ پتاسیم و کلسیم را دارا باشد بنابراین، بهتر است دستگاه تصفیه فیلتر مینرال و شیر میکس نیز داشته باشد.

استانداردهای خاصی جهت تصفیه آب تعیین شده است ولی چیزی که از دید مردم حائز اهمیت می باشد این است که آب تصفیه شده شفاف و خالص و بدون ناخالصی های مضر باشد.

در دنیای امروز با توجه به مسئله ی افزایش جمعیت و ورود آلاینده های مضر به آب آشامیدنی‚ فرآیند تصفیه آب امری ضروری می باشد. در گذشته افراد بدون هیچ گونه نگرانی آب را از چاه های عمیق بیرون می کشیدند و برای نوشیدن و یا دیگر مصارف خانگی خود استفاده می کردند اما امروزه به دلیل رشد صنایع مختلف و اینکه آلاینده های پرخطری وارد آب می شوند ضرورت تصفیه آب بسیار پر رنگ تر از گذشته است.

عوامل موثر بر عملکرد دستگاه های تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس :

 • دمای آب : بدین معنا که مدت زمانی که برای تصفیه آب سرد مورد نیاز می باشد بیشتر از آب گرم است.
 • tdc آب یا همان مواد مواد جامد محلول در آب
 • کیفیت و مرغوبیت ممبران و فیلترها

فیلترهای دستگاه تصفیه آب RO شرکت ایلیا ایده اسپادانا (ایکو) شش مرحله ای و بالاتر

1)فیلتر الیافی: جنس این فیلتر از جنس پروپلین می باشد و این فیلتر جهت حذف گل و لای، لجن، رسوب و مواد جامد معلق به کار می رود. قطر منافذ فیلتر الیافی 1 تا 5 میکرون است و این فیلتر در دستگاه تصفیه آب خانگی به عنوان پیش تصفیه قرار داده می شود. زمان تعویض این فیلترها بسته به مقدار آب مصرفی معمولا هر سه ماه یک بار می باشد و هنگامی که فیلتر الیافی به کرمی تیره و یا قهوه ای تغییر رنگ داد زمان تعویض آن فرا رسیده است.

2) فیلتر کربن گرانول: این فیلتر توانایی این را دارد که گازهای شیمیایی محلول در آب، مواد آلی شیمیایی، کلر، طعم و بوی نامطبوع آب را از بین ببرد چرا که این فیلتر خاصیت جذب سطحی را دارا می باشد. کلر موجود در آب هم برای سلامتی انسان ضرر دارد و هم اینکه فیلتر ممبران را دچار آسیب می کند.

3)فیلتر کربن فعال بلاک: این فیلتر می تواند فرآیند تصفیه در مرحله دوم را کامل کند. وظیفه ی این فیلتر این است که فلزات سنگین، آلودگی های ارگانیک، ترکیبات آلی محلول، بو و طعم نامطبوع و بقایای ذراتی که از مرحله ی پیشین به جا مانده اند را حذف می کند و در واقع از اینکه آلودگی به فیلتر ممبران برسد، جلوگیری می کند. جنس این فیلتر از زغال پوسته نارگیل تولید می شود. فیلترهای کربنی حدودا هر شش ماه یک بار باید تعویض بشود.

4)ممبران اسمز معکوس: وظیفه ی این فیلتر این است که آلاینده های غیرآلی محلول در آب را هم چون مواد شیمیایی پر ضرر و املاح معدنی و برخی از کودها را حذف کند. ممبران اسمز معکوس شفاف ترین و دارای پایین ترین TDS آب را ارایه می دهد. جنس فیلتر ممبران از جنس پلی آمید می باشد و در مقابل PH های گوناگون آب و فشار مقاومت زیادی دارد. در اکثر موارد یک مخزن ذخیره آب با این دستگاه همراه است و یک خروجی هم برای پساب به وجود آمده وجود دارد به دلیل فیلتراسیون و منافذ ریز ممبران سرعت تصفیه آب پایین می باشد.

اسمز معکوس برای آلاینده های ارگانیک آب و مواد آلی آب شهری تاثیر چندانی ندارد. با توجه به این موضوع که ممبران نسبت به کلر حساس است معمولا یک عدد فیلتر کربنی در دستگاه تصفیه آب قرار می دهند تا به عنوان پیش تصفیه جهت حذف کلر مورد استفاده قرار بگیرد. طول عمر ممبران به عوامل مختلفی از جمله مقدار مصرف آب بستگی دارد ولی معمولا 2 تا 3 سال دوام دارد.

5)فیلتر پست کربن: به دلیل اینکه دقت فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بسیار بالا می باشد و سرعت فیلتراسیون پایین است، تولید آب به صورت قطره ای است و مخزنی در آن تعبیه شده که آب را در زمان هایی که مصرف ندارد، جمع می کند. پس برای اینکه آب راکد در مخزن دچار طعم و بوی نامطبوع نشود از فیلتر کربن خطی به نام پست کربن در دستگاه تصفیه می توان استفاده کرد. برای ساختن تانک های ذخیره آب از تیوپ های ضد باکتری بهره می برند تا بتوانند تاثیر تانک به آب را به حداقل برساند.

6)فیلتر مینرال: همانطور که قبلا گفته شد نوشیدن آب خالص علاوه براین که مزه تلخی دارد بر روی سلامتی انسان در درازمدت اثر سوء دارد. به همین منظور بعد از اینکه آب از ممبران عبور کرد، املاح معدنی مانند سدیم، کلسیم و منیزیم به وسیله ی فیلتر مینرال و شیر میکس مجددا به آب افزوده می شود و PH مناسب را برای آب شرب تنظیم می کند و بالطبع طعم و بوی نامطبوع و اثرات منفی آب تصفیه شده را حذف می کند و علاوه بر این کمبود املاح لازم برای بدن را تامین می کند.

7)فیلتر قلیایی: این فیلتر از جمله فیلترهای لازم و ضروری برای دستگاه تصفیه آب نمی باشد ولی برای قلیایی و هیدروژنه کردن آب می باشد.تحقیقات نشان می دهد که آب قلیایی که PH آن حدود 7-8 باشد خاصیت بیشتری نسبت به آب اسیدی و یا خنثی دارد. مدت زمان تعویض فیلتر قلیایی بین 6 ماه تا یک سال بسته به مقدار مصرف متغیر است.

8)فیلتر یووی: این سیستم به خودی خود قادر نیست که آب را به صورت کامل تصفیه کند بنابراین، همراه یک سیستم یووی یک سیستم فیلتراسیون اعمال می شود تا مواد جامد معلق میکروب ها و آلاینده ها را حذف کند. در فیلتر یووی از اشعه فرابنفش بهره می برند تا میکروب های آب را از بین ببرد.

نوع فیلتر عملکرد زمان تعویض
فیلتر الیافی برای حذف رسوب گل و لای، شن، لجن و مواد جامد معلق 2-3 ماه یکبار
فیلتر کربن گرانول  حذف گازهای شیمیایی محلول در آب، مواد آلی شیمیایی،  کلر، طعم و بوی نامطبوع آب 6 ماه یکبار
فیلتر کربن فعال حذف فلزات سنگین آلودگی های ارگانیک ترکیبات آلی محلول بو و طعم نامطبوع و بقایای ذراتی که از مرحله ی پیشین به جا مانده اند 6 ماه یکبار
ممبران اسمز معکوس حذف آلاینده های غیرآلی محلول در آب را هم چون مواد شیمیایی پر ضرر و املاح معدنی و برخی از کودها 24 ماه یکبار
فیلتر پست کربن بهبود طعم و بوی نامطبوع 18 ماه
فیلتر مینرال افزودن مواد معدنی مورد نیاز 18 ماه
فیلتر قلیایی برای قلیایی و هیدروژنه کردن آب 18 ماه
فیلتر ماورای بنفش مواد جامد معلق میکروب ها و آلاینده ها برابر عمر لامپ

تعریف اولترا فیلتراسیون

کاربرد فیلتر اولترا فیلتراسیون یا همان UF مشابه همان فیلتر ممبران RO است. تفاوت این دو در منافذ فیلترهایشان می باشد منافذ فیلترهای UF یک صدم میکرون است ولی منافذ فیلترهای ممبران حدود یک هزارم میکرون می باشد. به علاوه فیلترUF از فشار هیدروستاتیک برای عبور آب استفاده می کند ولی فیلتر ممبران اسمز معکوس با جریان برق کار می کند.

دستگاه های اولترافیلتراسیون برای آب هایی که TDS استانداردی دارند به کار می رود. دستگاه UF قادر به حذف ماده ی محلول از آب نیست بنابراین اگر آب شور باشد، استفاده از دستگاه تصفیه  UF کاری بی فایده است. در تصفیه به روش UF به خاطر وجود منافذ ریز تا تقریبا 0.02 میکرون، ذرات معلق و میکروارگانیزم های باکتری را حذف می کند ولی املاح معدنی آب را حفظ می کند. فیلتر UF در برابر کلر مقاومت دارد و در تصفیه آب شهر نیازی به فیلتر کربنی ندارد اما عیب آن این است که کلر، طعم و بوی نامطبوع آب را نمی تواند برطرف کند. معمولا برای تصفیه ترکیبی از فیلتر ممبران، کربن فعال ویا فیلتر الیافی را به کار می برند.

دستگاه تصفیه آب با منافذ بیشتر از 5 میکرون

این نوع از دستگاه های تصفیه آب شامل فیلترهای الیافی و کربنی هستند و می توانند ذرات معلق در آب را که اندازه ی آن ها بیشتر از 5 میکرون می باشد را از بین ببرند. چنانچه این دستگاه های تصفیه آب دارای فیلتر کربنی نیز باشند می توانند طعم و بوی نامطبوع و تا حدودی باکتری ها را نیز از بین ببرند. در واقع اندازه ی منافذ فیلترها ارتباط مستقیمی با میزان ریزی آلاینده ها دارد به این معنا که هر چه این منافذ ریزتر باشند قدرت جدا کردن ذرات ریزتری را هنگام تصفیه آب دارند.

انواع مختلف دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب بیسیک

 • فیلترهای کربنی که قبل از شیر آب می گذارند و کلر و بوی نامطبوع آب را از بین میبرد با نام تصفیه آب های سرشیری نامیده می شوند.
 • دستگاه تصفیه یک مرحله ای رومیزی که نیازی به تعویض فیلتر ندارد و قادر است آب مورد نیاز را برای آشامیدن تا مدتی تامین کند.
 • دستگاه تصفیه یک مرحله ای زیر سینکی که شامل کربن فعال و فیلتر الیافی می باشد و این قابلیت را دارد که چربی،مواد جامد مانند شن وماسه و کلر و بوی ناخوشایند را از آب از بین ببرد.

دستگاه تصفیه پیشرفته

این دستگاه ها فضای بیشتری را نسبت به سیستم های تصفیه تک مرحله ای نیاز دارند. انواع مختلف دستگاه های تصفیه آب چند مرحله ای عبارتند از:

 • دستگاه تصفیه چند مرحله ای رومیزی: این نوع از دستگاه تصفیه آب حدود 3 یا بیشتر فیلتر دارند و در واقع کسانی که جای کافی در آشپزخانه دارند می توانند از آن استفاده کنند.
 • دستگاه های تصفیه  چند مرحله ای زیر سینکی: این دستگاه مشابه دستگاه تصفیه رومیزی است با این تفاوت که فضای کمتری نیاز دارد و محل نصب آن در زیر سینک می باشد. این دستگاه محبوب ترین دستگاه از دیدگاه مصرف کنندگان است.
 • دستگاه تصفیه زیر سینکی پایه دار: کاملا مشابه دستگاه تصفیه زیر سینکی می باشد با این تفاوت که این دستگاه قابلیت جابه جایی دارد و هم چنین فیلترش را راحت تر می توان تعویض کرد.
 • تصفیه آب جاذبه ای: این سیستم از سیستم فیلتراسیون چند لایه ای به وجود آمده است و در بیرون از منزل و مسافرت می توان از آن استفاده کرد.

یک دستگاه تصفیه آب باید چه ویژگی هایی را دارا باشد؟

دستگاه های تصفیه از مارک های مختلف و با فیلترهای متفاوتی در بازار عرضه می گردند و انتخاب اینکه چه مدل خریداری شود برای مصرف کنندگان کمی گیج کننده می باشد.

اساسی ترین نکته در خرید دستگاه تصفیه آب در نظر گرفتن این موضوع است که نوع ناخالصی که باید از آب حذف شود را مشخص کنید یعنی املاح و آلاینده های موجود در آب منطقه ی خود را بررسی کنید. سپس فیلتری که جهت از بین بردن این آلاینده ها طراحی شده است را شناسایی کنید و پیگیری کنید که دستگاهی را که انتخاب می کنید مطابق با فضای خانه و توانایی مالی شما باشد. دستگاه تصفیه آبی برای مصرف کننده ایده آل است که پمپ و فیلتر مناسب داشته باشد، هوزینگ دستگاه از مواد مرغوب ساخته شده باشد و دارای اورینگ باشد. از طرف دیگر دارای شیر برداشت استنلس استیل و پایه ی استاندارد نیز باشد. بهتر است به جای شیر چهار طرفه از شیر برقی استفاده شود. نکته ی قابل توجه دیگر این است که دستگاه شامل گارانتی و گواهی نامه های معتبر و استانداردهای جهانی باشد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.