info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

فیلتر ممبران فیلمتک – تشخیص فیلمتک اصل از تقلبی ، قیمت و مشخصات فنی

فیلتر ممبران فیلمتک
5/5 - (3 امتیاز)

خرید فیلتر ممبران یکی از اقدامات مهمی است که باید برای دستگاه های تصفیه آب مورد توجه قرار گیرد! وقتی قرار است از یک فیلتر باکیفیت استفاده کنید، باید توجه داشته باشید که چه نوع فیلتری دقیقا برای چه قسمتی از دستگاه تصفیه آب یا دستگاه آب شرین کن مورد نیاز و توجه است. فیلتر ممبران فیلمتک یکی از این فیلترها است که باید به صورت خاص مورد توجه قرار گیرد.
قبل از تهیه و نصب فیلتر ممبران فیلمتک، باید اطلاعات خود را در مورد این نوع فیلتر تصفیه کننده آب بالا ببرید. در این صورت متوجه خواهید شد که در حال هزینه کردن برای خرید چه نوع فیلتری هستید، چه کاربردهایی دارد، با چه قیمتی به صرفه است و باید آن را از کجا بخرید.
در این مطلب به صورت خلاصه به نکاتی پیرامون آشنایی با فیلتر ممبران فیلمتک اشاره کرده ایم. با توجه به تنوع این محصول و همچنین مشکلاتی که استفاده از اجناس نامرغوب ایجاد می کند، اهمیت دارد که این مطلب را به صورت دقیق مطالعه کنید تا بهترین نتیجه را برای خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب بگیرید.

فیلتر ممبران فیلمتک چیست؟

تصفیه آب در انواع دستگاه های تصفیه آب و آب شیرین کن با کمک فیلترها انجام می شود. یکی از مهمترین فیلترها، فیلتر ممبران است. عموما فیلتر ممبران در مرحله 4 تصفیه آب قرار می گیرد و نقشی بسیار سازنده در کیفیت آب تصفیه شده دارد. این فیلتر با تکنولوژی خاصی تولید می شود و قیمت نسبتا بالایی دارد. با این حال باید از نوع باکیفیت آن استفاده شود تا کیفیت و کارایی لازم را داشته باشد.
متاسفانه در سال های اخیر برندهای فیک و تقلبی در کنار تولیدات بی کیفیت، بازار فروش فیلتر ممبران را خراب کرده اند. با این حال اکثر افرادی که از برندهای این نوع فیلتر آگاه هستند، قطعا می دانند که بهترین نوع فیلتر ممبران با برند فیلمتک روانه بازار می شود.

فیلتر مرحله چهارم دستگاه تصفیه آب بر عهده فیلتر ممبران فیلمتک است، این محصول متعلق به شرکت DOW FILMTEC آمریکا می‌باشد. شرکت DOW جزو یکی از بزرگ‌ترین و برترین شرکت‌های تولیدکننده انواع مختلف فیلترهای ممبران اسمز معکوس، نانو فیلتراسیون، الترا فیلتراسیون و… در سراسر جهان محسوب می‌شود.

فیلتر ممبران فیلمتک یکی از باکیفیت‌ترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس است. فیلمتک در آب‌شیرین‌کن‌هایی که با روش اسمز معکوس RO کارمی کنند مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. ممبران های فیلمتک در اندازه‌های 4 اینچ و 8 اینچ در اصفهان و یا شهرهای دیگر کشور عرضه می‌شوند.

این فیلتر مرحله چهارم شامل لایه‌های فشرده و سفیدرنگ است. این لایه‌های فشرده با پوسته آبی رنگی پوشانده شده‌اند. به جرئت می توان گفت که مهمترین مرحله تصفیه آب در مرحله ای است که فیلتر ممبران قرار دارد. به همین علت است که توصیه می شود از فیلتر ممبران فیلمتک استفاده شود.
مشکلی که وجود دارد این است که فیلتر ممبران فیلمتک یک محصول آمریکایی است و ورود ان به ایران با چالش هایی مواجه است. به همین علت، انواع فیک فیلتر ممبران FilmTec در بازار وجود دارد. جالب اینجاست که انواع تقلبی و فیک این محصول با نمونه آمریکایی آن هیچ تفاوتی ندارد. حتی نوع جعبه و بسیاری از موارد با دقت عجیبی کپی شده است. در نتیجه تشخیص و خرید فیلتر ممبران میلمتک کار چندان آسانی نیست.

انواع فیلتر ممبران فیلمتک را بشناسیم

تنوع بالایی از فیلتر ممبران فیلمتک روانه بازار شده است. اینکه از چه نوع فیلتری استفاده کنید، کاملا وابسته به این است که قرار است در کجا و با چه ویژگی های دستگاه تصفیه آب به بهره برداری برسد. در نتیجه برای انتخاب صحیح فیلتر ممبران فیلمتک نیاز به مشورت دارید. خوشبختانه در مجموعه ایکو مشاوران تخصصی پیش از خرید در خدمت شما هستند تا راهنمایی های لازم را انجام دهند.
فراموش نکنید که برای خرید فیلتر ممبران فیلمتک باید اطلاعات دقیق دستگاه تصفیه آب خود را داشته باشید. در این صورت خریدی هوشمندانه و دقیق را تجربه خواهید کرد.

فیلتر ممبران فیلمتک 8 اینچ BW30-400

ممبران فیلمتک اصلی ۸ اینچ BW30-400 یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین ممبران های ۸ اینچ بوده و ساخت شرکت آمریکایی DOW است. شرکت DOW سازنده این فیلتر ممبران سال‌های زیادی است که در زمینه تولید فیلترهای صنعتی و آب‌شیرین‌کن فعالیت می‌کند و در زمینه تولید غشاهای نیمه تراوا در مقایسه با سایر تولیدکنندگان جزو برترین‌ها بوده است.

 این ممبران را آب‌ شیرین‌ کن صنعتی نیز می‌نامند، بیشترین کاربرد این ممبران در تصفیه آب صنعتی و نمک‌زدایی آن و هم چنین تولید آب آشامیدنی شهری است.تقریبا در اکثر دستگاه های تصفیه آب صنعتی از این نوع فیلتر استفاده می شود. به دلیل کیفیت بالا و کارایی فوق العاده ای که دارد، بسیار به صرفه است و حتی قیمت بالای آن مانع از این نمی شود که شرکت های دولتی و خصوصی از خرید آن امتناع بورزند.

ممبران BW30-400 فیلمتک (FILMTEC) جزو یکی از باکیفیت‌ترین فیلترهای تصفیه آب صنعتی برای دستگاه‌های اسمز معکوس (RO) است که به دلیل طراحی کاملاً اتوماتیک آن، لایه‌های غشای فیلمتک بهترین بازده را در تصفیه آب‌های لب‌شور یا همان Brakish Water دارند.
ممبران ۸ اینچ FILMTEC با انواع مختلف سیستم‌های اسمز معکوس (RO) مطابقت دارد و به علت تکنولوژی پیشرفته غشای نیمه تراوا فیلمتک در مقایسه با سایر ممبران های تصفیه آب صنعتی طول عمر بسیار بالایی دارد و آب تصفیه شده را با برترین کیفیت و خلوص ارائه می‌دهد.


وظیفه فیلتر ممبران فیلمتک filmtec

می‌توان ادعا کرد که مهم‌ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب، فیلتر ممبرانFILMTEC است. شرکت DOW FILMTEC اظهار داشته است که فیلتر ممبران فیلمتک توانایی این را دارد که حدود 98 درصد  نمک ها و ناخالصی ها را از آب از بین ببرد.  این فیلتر همچنین میکروب ها، مواد شیمیایی، ویروس ها و… را نیز از آب حذف می کند.

فیلتر ممبران فیلمتِک دارای چندین لایه غشاء نازک است که آب سبک از سنگین را جداسازی می‌کند؛ بنابراین از دیگر وظایف آن سبک‌سازی آب و پایین آوردن TDS آب است. TDS مخفف total dissolved solids بوده و مقدار شفافیت آب را تعیین می‌کند. همان‌طور که می‌دانید هر چه TDS یک آب کمتر باشد آن آب برای آشامیدن مناسب‌تر خواهد بود.

 فیلمتِک (Filmtec) توانایی تصفیه روزانه  50 گالن آب را دارد. فیلتر فیلمتک 50 گالن در واقع همان فیلتر ممبران اورجینال فیلمتک است. این فیلتر می‌تواند در شبانه‌روز 185 لیتر آب را تصفیه کند. میزان دقت تصفیه این فیلتر چیزی حدود 0.0001 (میکرون) بوده و این دقت بدین معنا است که روزنه‌های فیلتر ذرات بزرگ‌تر از 0.0001 میکرون را از آب جدا کرده و از بین می‌برند.

همینجا مشخص می شود که تا چه اندازه اهمیت دارد که در هنگام خرید انواع فیلتر برای دستگاه تصفیه یا دستگاه آب شیرین کن، از بهترین نوع ممبران فیلمتک استفاده کنید. ممکن است این نوع فیلتر آمریکایی دستگاه تصفیه آب قیمت بالاتری داشته باشد، اما واقعا ارزش خرید دارد. اگر به کیفیت و ماندگاری و تداوم استفاده از فیلتر نگاه کنید، قطعا قیمت فیلتر بسیار مناسب تر از دیگر انواع فیلترهای موجود در بازار است.
در هنگام خرید فیلتر ممبران فیلمتک به وظایفی که این فیلتر نسبت به دیگر فیلترها بر عهده دارد توجه کنید. در نتیجه بودجه تعیین شده برای تعویض یا خرید این نوع فیلتر دستگاه آب شیرین کن را بیشتر کنید.

وظیفه فیلتر ممبران فیلمتک

مشخصات محصول ممبران مدل FILMTEC BW30-400

این دستگاه برای تصفیه آب صنعتی ونمک زدایی آب کاربرد دارد و مزیتش نسبت به محصولات مشابهش طول عمر بالا,کیفیت بی نظیر و خلوص آب تصفیه شده میباشد.

ممبران فیلمتک DOW FILMTEC BW 30-400  حاصل سالها عملکرد عالی می باشد که:

کلیه جامدات محلول در آب را به حداقل میرساند و از عبور آلاینده هایی نظیر نیترات, نیتریت, آرسنیک, جیوه و سایر ناخالصی های موجود در آب , فلزات سنگین,نمک و املاح جلوگیری میکند و آبی خالص بیرون میدهد.

با توجه به قابلیت تحمل محدوده وسیعی از PH(1-13)  و پشتیبانی نمایندگان فنی شرکت  ,DOWاین دستگاه بهترین عملکرد را ارائه می دهد.

این دستگاه با سیستم های مختلف اسمز معکوس سازگاری دارد و استفاده از تکنولوژی غشای نیمه تراوا باعث برتری آن نسبت به سایر دستگاه های مشابهش شده است.

مدل

DOW FILMTEC BW 30-400

سطح فعال ضخامت لایه

Feed Spacer

دبی آب تصفیه شده میزان دفع نمک حداقل دفع نمک
400 فوت مربع

37 مترمربع

      28میلیمتر 10500

(gpd)

99.5 99درصد

• میزان دفع نمک (Nacl) به شرایط استانداردی که در ادامه به آن اشاره شده است بستگی دارد:
• میزان جریان آب برای هر قسمت متفاوت می باشد اما عموما بیشتر از 15 درصد نمی باشد.
• دفع نمک معمولا در عرض 24 تا 48 ساعت از استفاده ی مداوم از دستگاه انجام میشود و بستگی به مشخصات آب و شرایط عملکرد دارد.
• ویژگی های محصول ممکن است وقتی یه سری اصلاحات در طراحی محصول انجام بشود کمی فرق کند.
• سطح فعال کمتر یا بیشتر از 3 درصد را تضمین می کند, سطح فعال همان طور که توسط شرکت DOW و راه حل های فرآیند بیان شده است با میزان عددی آن که به وسیله ی تولیدکنندگان تعیین میشود, قابل مقایسه نیست.
لایه های فید اسپیسر صفحات مشبکی هستند که مابین لایه های ممبران قرار میگیرند و فضایی بین لایه ها ایجاد میکنند که باعث میشود آب ورودی از سطح لایه ها ی ممبران به دو قسمت متشکل از آب تصفیه شده و پساب تقسیم بندی بشوند. فید اسپیسرها ازجنس مواد پلیمری هستند که ضخامتشان تقریبا 0.7 میلی متر میباشد. زمانیکه تصفیه آب به روش اسمز معکوس انجام میشود, مقداری از آب تصفیه شده از سطح ممبران عبور میکند و نمک واملاح باقی مانده باعث ایجاد رسوب روی سطح ممبران میشود و همین موضوع بازده دستگاه را پایین می آورد. برای اینکه با این پدیده مواجه نشویم همین فیداسپیسرها مقداری اغتشاش در جریان آب ایجاد میکنند که باعث میشود املاح آب به سطح ممبران نچسبد و از ایجاد رسوب در ممبران جلوگیری میکند.

محدودیت های عملیاتی دستگاه:

حداکثر دمای عملیاتی 113 فارنهایت (45) درجه سانتی گراد
حداکثر فشار عملیاتی psig600
حداکثر افت فشار Psig15
میزان ,PHکارکرد مداوم 11-2
بیشترین میزان کدری قابل قبول آب خام ورودی 15
میزان PHزمان کوتاه شستشو 13-1
میزان تحمل پذیری کلر 0.1 PPM

در کارکرد پیوسته ی دستگاه برای10< PH حداکثر دمای عملیاتی 35 درجه سانتی گراد میباشد.
وجود کلر و دیگر اکسید ها منجر به خرابی ممبران میشود و اکسیده شدن شامل گارانتی دستگاه نمیشود.
ممبران فیلمتک تحمل دبی های بالا را دارد و همین موضوع باعث میشود که طول عمر دستگاه زیاد باشد.

نحوه عملکرد فیلتر ممبران فیلمتک اصل BW30-400

فیلتر ممبران فیلمتک اصل صنعتی از چندین لایه‌نازک به هم فشرده تشکیل شده است که به‌صورت مارپیچ به دور یک لوله پلاستیکی پیچانده شده‌اند.

مواد تشکیل‌دهنده این لایه‌ها از نوع مواد نیمه تراوا یا نیمه نفوذپذیر است که کلیه آلودگی‌های شیمیایی، نیترات و نیتریت، املاح و شوری، جیوه، آرسنیک، آلاینده‌های میکروبیولوژیکی مانند آندوتوکسین ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها، فلزات سنگین و سایر ناخالصی‌های موجود در آب را از بین می‌برند.
می‌توان ادعا کرد که تنها ماده خروجی از فیلتر ممبران آب با خلوص بسیار بالا در حدود (۹۹.۶%) است. فیلتر ممبران کلیه املاح و آلاینده‌های تا ابعاد ۰.۰۰۰۱ میکرون را از بین می‌برد.
باز هم تاکید می کنیم که فقط نوع اورجینال ممبران فیلمتک است که می تواند چنین عملکردی از خود نشان دهد. نمونه های تقلبی و حتی “های کپی” هم نمی توانند تا این میزان از خلوص آب را ارائه دهند. پس اگر به دنبال کیفیت آب مصرفی چه در مباحث صنعتی و چه در مباحث خانگی هستید، در خرید فیلتر ممبران فیلمتک دقت داشته باشید.
اگر از ممبران فیلمتک اصل استفاده کنیدف آبی زلال، شفاف، بدون بو و باکیفیت دریافت خواهید کرد. این موضوع در نوع خوراکی برای سلامت بدن، در نوع شستشو در سلامت پوست و مو، در نوع کشاورزی برای سلامت تولیدات کشاورزی و در نوع صنعتی برای افزایش عمر دستگاه ها ضروری و بسیار مفید و مهم است.

زمان تعویض فیلتر ممبران فیلمتک

در برخی مواقع طول عمر مفید فیلتر ممبران فیلمتک به بیشتر از 4 سال هم می‌رسد. البته به این نکته توجه داشته باشید که در حال حاضر فیلترهای ممبران تقلبی زیادی با عنوان فیلمتک در بازار شهر اصفهان و دیگر شهرهای کشور وجود دارد. فیلترهایی که از کشورهای عربستان، هند، چین، تایوان با نام filmtec  وارد شده و در بازار پخش شده‌اند.

وقتی در مورد زمان تعویض یا عمر مفید فیلتر ممبران فیلمتک صحبت می کنیم، باید به جنس ممبران فیلمتک و اصل بودن آن نیز توجه داشته باشیم. اگر از فیلترهای غیر اصل استفاده کنید، خیلی زود مجبور به تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خواهید شد. فیلترهای اصلی ممبران از شرکت DOW عموما کیفیت بی نظیری را به خود اختصاص داده اند؛ اما این به شرطی است که تولید شده در کشور آمریکا باشند. نوع فیک یا های کپی آن نی زبه هیچ وجه مورد تایید نیست.
زمانی که در حال خرید فیلتر ممبران از نوع فیلم تک هستید، به این موضوع توجه داشته باشید که شاید قیمت بالاتری نسبت به دیگر فیلتر ها داشته باشد؛ اما اگر نوع اصلی آن تهیه شود، عمر بالا و کیفیت تصفیه فوق العاده قوی دارد. کمی هزینه بیشتر، می تواند خرید به صرفه ای را برای شما رقم بزند. در کنار هزینه به صرفه، کیفیت کار تصفیه نیز بالاتر می رود. به ویژه برای فیلمتک ممبران که یکی زا مهمترین قسمت های دستگاه تصفیه آب را شامل می شود
به طور خلاصه، فیلتر ممبران فیلمتک عمر قابل قبولی دارد؛ اما به شرطی که نوع اصل آن را تهیه کنید و به سراغ فروشگاه هایی که نمونه های مشابه فیک، های کپی و… دارند نروید.

نکته مهمی که وجود دارد این است که در صورتی که نیاز به تعویض فیلتر ممبران فیلمتک باشد، باید خیلی سریع آن را تغییر دهید. برخی فکر می کنند چون از نوع اورجینال استفاده می کنند، دیگر نیازی به تغییر نیست. این تفکر کاملا اشتباه است. هر فیلتری نیاز به تعویض دارد. در صورت عدم تعویض فیلتر ممبران فیلمتک هم عمر دستگاه تصفیه آب را کاهش داده اید و هم کیفیت آب مصرفی به شدت افت پیدا می کند.
اگر دستگاه نیاز به تعویض فیلتر ممبران داشته باشد و شما این کار را نکنید، ممکن است نه تنها استفاده از دستگاه تصفیه آب مفید نباشد، بلکه مضرایت را نیز به همراه داشته باشد. در نتیجه فرقی ندارد از فیلمتک اصل یا کپی یا اصلا از برندهای دیگر تولید کننده ممبران استفاده می کنید، در زمان نیاز به تعویض، خیلی سریع اقدام کنید.

روش تشخیص فیلتر فیلمتک اصل از تقلبی

DOW  یکی از مشهورترین مارک‌ها در زمینه ساخت فیلترهای تصفیه آب است. چنین محبوبیتی باعث شده که نمونه‌های تقلبی آن در بازار زیاد دیده شود و همین امر سردرگمی مشتریان را افزایش داده است. اجازه دهید به شما کمک کنیم که یک فیلتر فیلمتک اصل را شناسایی کنید.

قبل از اینکه به سراغ نکات تشخیص فیلتر فیلمتک اصل برویم بد نیست به این نکته باز تاکید کنیم که خرید نوع اورجینال این فیلتر تا چه حد مهم است. در صورتی که به درستی انتخاب نکنید هم از نظر مالی و هم از نظر سلامتی دچار خطر می شوید. متاسفانه انقدر انواع تقلبی این نوع فیلتر زیاد و شبیه به نمونه اصلی هستند که کار تشخیص بسیار سخت است. با این حال سعی کنید این موارد را مورد توجه قرار دهید تا بتوانید کمترین خطا را داشته باشید.

• از فروشگاه های معتبر خرید کنید
در ابتدا توجه داشته باشید که ممبران را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. فروشگاه‌های زیادی در اصفهان و یا شهرهای دیگر هستند که ادعا می‌کنند فیلمتک اصلی را به مشتریان عرضه می‌کنند پس لازم است دقت لازم را در هنگام خرید داشته باشید.. این مهمترین نکته برای خرید فیلتر ممبران فیلمتک است. اگر از فروشگاهی خرید کنید که هم به او اطمینان دارید و هم مطمئن هستید که دانش کافی برای خرید نوع اورجینال فیلتر ممبران فیلمتک را دارد، درنگ نکنید و از آن مجموعه خرید خود را نهایی کنید. اما فراموش نکنید که بسیاری از فروشندگان خودشان هم نمی دانند در حال فروش کالای فیک به جای کالای اصل هستند.

• به وزن فیلر ممبران فیلمتک توجه کنید
فیلترهای اصل نسبت به فیلترهای تقلبی معمولاً از نظر وزنی سنگین‌تر هستند. البته طبیعی است که تا زمانی که نوع اصل آن را وزن نکرده باشید، نمی توانید متوجه تقلبی بودن فیلتر تقلبی شوید. در واقع این نکته ای است که فروشگاه های معتبر باید در هنگام خرید به آن توجه کنند تا سرشان کلاه نرود. اگر فیلترممبران اصل دارند، می توانند وزن آن را با نوع جدیدی که خریداری می کنند مقایسه کنند تا ابهامشان برطرف شود.

 • داخل بسته‌بندی فیلترهای ممبران اصل برای جلوگیری از رشد میکروب‌ها از مواد نگهدارنده استفاده می‌شود تا فیلتر در مدت زمانی که داخل بسته‌بندی قرار دارد خراب نشود و باکتری‌ها داخل بسته‌بندی رشد نکنند.
 • اگر فیلتر ممبران اصل باشد وقتی‌که بسته‌بندی را باز می‌کنید بوی مواد نگهدارنده را استشمام کنید که در مورد فیلترهای تقلبی به این صورت نیست.
 • محصول اصلی با یک نوشته امنیتی و کد QR لیبل شده است. شماره سریال Dow برای هر ممبران خاص و منحصربه‌فرد است.
 • هولوگرام اصل بر روی لیبل محصولات درج شده است.
 • هنگام جداکردن لیبل از پشت کالا نقش VOID باقی می‌ماند.

نکات مهم برای استفاده از ممبران BW30-400

 • در استفاده ممبرانBw30-400 در سیستم‌های RO، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به فیلتر ممبران و افزایش طول عمر آن باید مانع از وارد شدن شوک‌های هیدرولیکی و تغذیه بیش از حد به فیلتر ممبران شوید. تنها درصورتی‌که این موارد را رعایت کنید می‌توانید از کیفیت بالای آب تصفیه شده توسط دستگاه اطمینان حاصل پیدا کنید.
 • قبل از اینکه از ممبران استفاده و دستگاه RO را راه‌اندازی کنید، از کالیبره بودن ابزارها و آب بندها اطمینان حاصل پیدا کنید و تمام اجزای دستگاه را با دقت چک نمایید.
  برای جلوگیری از وارد شدن خسارات احتمالی به ممبران در هنگام شروع به کار سیستم، خاموش بودن، تمیزکردن و سایر موارد از واردکردن هرگونه فشار ناگهانی یا تغییر جریان ناگهانی به لایه‌های ممبران خودداری کنید.
  در مرحله شروع به کار و راه‌اندازی سیستم RO، به نکات زیر توجه داشته باشید:
 • تنظیم فشار: فشار مهم‌ترین عامل در عملکرد فرایند اسمز معکوس فیلتر ممبران برای تصفیه آب است. برای شروع استفاده از سیستم RO، فشار باید صورت آهسته در مدت‌زمان بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه افزایش پیدا کند.
 • سرعت جریان آب: سرعت آب ورودی به ممبران باید به‌صورت تدریجی و در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۰ ثانیه صورت گیرد. تغییر ناگهانی جریان باعث آسیب‌زدن به لایه‌های ممبران می‌گردد. دور ریختن آب تصفیه شده از اولین ساعت عملکرد سیستم، آبی که توسط سیستم اسمز معکوس وممبران BW30-400 در اولین ساعت راه‌اندازی و شروع به کار سیستم به دست می‌آید را نباید استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.