انواع مختلف سختی گیر

 سختی گیر    

معادل انگلیسی سختی گیر  water softener و معادل فارسی آن کلماتی نظیر رسوب زدا یا رسوب گیر می باشد. دستگاه سختی گیر دستگاهی است که به منظور حذف سختی کل آب یعنی منیزیم، کلسیم و برخی دیگر از کاتیون های فلزی داخل آب استفاده می گردد.

سختی گیر رزینی محیطی مساعد در داخل بدنه ای که تحت فشار فلزی یا فایبر گلاس می باشد را فراهم می آورد تا بدین ترتیب زمینه را برای تبادل یونی آماده کند.

با بهره گیری از دستگاه سختی گیر، آبی نرم را به صنایع مختلف مانند صنایع نساجی، رنگرزی، غذایی و … ارائه می کنند.

علت سختی آب

این مواد معدنی عموما منیزیم و کلسیم می باشند و چنانچه منیزیم و کلسیم بیشتری در آب حل بشود، میزان سختی آب افزایش می یابد. منیزیم و کلسیم دارای یون هایی با بار مثبت می باشند و وقتی که این یون ها در آب وجود داشته باشند، یون های دیگربا بار مثبت کمتردر مقایسه با آبی که فاقد منیزیم و کلسیم باشد در آب سخت حل می گردند.

کاربرد دستگاه سختی گیر چیست؟

همان طور که می دانید، استفاده از آب سخت معایب زیادی به همراه دارد. پس، از بین بردن سختی آب برای مصارف صنعتی و خانگی جزو امور ضروری می باشد. کاربردهای دستگاه سختی گیر آب در موارد زیر می باشد:

 1. حذف سختی آب های شور، سطحی و چاه
 2. نرم کردن آب مصرفی برای صنایع مختلف غذایی، نساجی، رنگرزی و …
 3. کاهش بسیاری از بیماری های گوارشی و کلیوی
 4. بهبود کیفیت و کارایی لوازم خانگی مانند ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و …
 5. نرم کردن آب مبدل های حرارتی و دیگ های بخار
 6. افزایش طول عمر بسیاری از تجهیزات به دلیل کاهش میزان رسوب گیری در آن ها
 7. افزایش ضریب انتقال حرارت در تجهیزات گرمایشی و مصرف کمتر انرژی

انواع مختلف سختی گیر آب از نظر عملکرد:

دستگاه سختی گیر با توجه به نوع عملکردشان برای حذف سختی آب به چند دسته ی مختلف تقسیم می شوند:

سختی گیر رزینی

دستگاه سختی گیر رزینی با کمک فرآیند تبادل یونی، کلیه ی یون های منیزیم و کلسیم موجود در آب را که عامل اصلی سختی آب می باشند از آب حذف می کند. هنگامی که آب به داخل مخزن حاوی املاح معدنی می رود، از بستری از دانه های رزین عبور می کند.

رزین از مواد پلیمری با نام پلی استایرن که توسط یون سدیم باردار شده اند، تشکیل شده است. بار منفی دانه های رزین با بار مثبت منیزیم و کلسیم یکدیگر را جذب کرده و قسمت منفی مواد معدنی موجود در آب، جذب قسمت مثبت رزین می شود.

هنگامی که آب سخت از بستر رزین عبور می کند، کلیه ی عوامل سختی آب، جذب رزین می شوند و بدین ترتیب از آب حذف می گردند. هنگامی که این یون ها جذب می گردند، یون های سدیم موجود در سطح رزین در آب رها می شوند.

سختی گیر رزینی تمام اتوماتیک

عملکرد دستگاه سختی گیر تمام اتوماتیک به گونه ای است که پس از نرم نمودن آب سخت، بدون اینکه نیاز به هیچ اپراتوری داشته باشند قابلیت تنظیم برنامه ی احیای رزین را با استفاده از شیرهای تمام اتوماتیک دارند.

قیمت این شیرها در حدود 75 درصد بیشتر از قیمت شیرهای سلو ولو می باشد.

شیرهای تمام اتوماتیک تایوانی مورد تایید بیشتر مهندسان می باشند.

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

دستگاه های سختی گیر نیمه اتوماتیک، دستگاه هایی هستند که روی آن ها شیر نیمه اتوماتیک یا همان سلو ولو بسته می شود و برخلاف اتوماتیک قابلیت برنامه ریزی جهت ارسال دستور مکش و کارکرد را ندارند. در چنین دستگاه هایی یک اپراتور باید به صورت مستمر در فواصل زمانی مشخصی عمل تغییر حالت شیر و عملیات بک واش را انجام بدهد.

سختی گیر مغناطیسی

روش دیگر گرفتن سختی آب استفاده از آهن رباهای طبیعی ویا انواع میدان مغناطیسی است که توسط جریان های الکتریکی ایجاد میشود. بدین صورت که میدان مغناطیسی آهنربا از اینکه کلسیم موجود در آب به دیواره لوله ها بچسبد، جلوگیری میکند و این موضوع باعث میشود که کلسیم موجود در آب رسوب نکند.

سختی گیر الکترونیکی

در دستگاه سختی گیر الکترونیکی، امواج الکترونیکی به صورت پیوسته تغییر می کنند. امواج به وسیله ی دستگاه PAC تولید می گردد و توسط آنتن هایی که به دور لوله ی آب پیچیده شده اند به آب سخت درون لوله فرستاده می شود. نمک های محلولی که به صورت یون درون آب می باشند، تحت تاثیر این میدان قرار گرفته و به صورت بلورهای معلق و ریزی در می آیند.

ساختار سختی گیر

 • قسمت اصلی و بیرونی شامل مخزن و بدنه
 • بخش دانه های شیمیایی مایع یا همان رزین
 • شیر چند راهی برای تغییر مسیر آب در سخنی گیر
 • مخزن بعدی از جنس پلی اتیلن و حاوی ماده غلیظ آب و نمک
 • نازل های پخش کننده آب و جمع کننده آب

چگونگی محاسبه ظرفیت سختی گیر 

برای اینکه ظرفیت سختی آب را محاسبه کنیم به 3 پارامتر اصلی نیاز داریم که عبارتند از:

 1. A: سختی کل آب TOTAL HARDNESS
 2. B: دبی آب مصرفی
 3. C: مدت زمان تایم کاری دستگاه

ظرفیت دستگاه = (17/1)/1000/ABC)

اعداد را در فرمول بالا جایگذاری کرده تا ظرفیت دستگاه به دست بیاید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *