info@iie.co.ir         09103551955

  شنبه تا چهارشنبه 8:30 صبح تا 16:30 و پنج شنبه ها تا 13:00 

انواع مختلف دستگاه سختی گیر آب

سختی گیر رزینی
4/5 - (2 امتیاز)

 دستگاه سختی گیر    

معادل انگلیسی دستگاه سختی گیر آب water softener و معادل فارسی آن کلماتی نظیر رسوب زدا یا رسوب گیر می باشد. سختی گیر به دستگاهی گفته می شود که به منظور حذف سختی کل آب یعنی منیزیم، کلسیم و برخی دیگر از کاتیون های فلزی داخل آب استفاده می گردد.

سختی گیر رزینی محیطی مساعد را در داخل بدنه فراهم می آورد. لازم به ذکر است که بدنه، تحت فشار فلزی یا فایبر گلاس قرار می گیرد تا زمینه را برای تبادل یونی آماده کند.

با بهره گیری از دستگاه سختی گیر، آبی نرم را برای صنایع مختلف مانند صنایع نساجی، رنگرزی، غذایی و … فراهم می کنند.

علت سختی آب

مواد معدنی موجود در آب عموما منیزیم و کلسیم می باشند و چنانچه منیزیم و کلسیم بیشتری در آب حل بشود، میزان سختی آب افزایش می یابد. منیزیم و کلسیم دارای یون هایی با بار مثبت می باشند و وقتی که این یون ها در آب وجود داشته باشند، یون های با بار مثبت کمتر در آب سخت حل می گردند. این در صورتی است که اگر آب فاقد بار مثبت باشد یون های بیشتری در آب حل می شوند.

کاربرد دستگاه سختی گیر آب چیست؟

همان طور که می دانید، استفاده از آب سخت معایب زیادی به همراه دارد. پس، از بین بردن سختی آب برای مصارف صنعتی و خانگی جزو امور ضروری می باشد. کاربردهای دستگاه سختی گیر آب در موارد زیر می باشد:

 1. حذف سختی آب های شور، سطحی و چاه
 2. نرم کردن آب مصرفی برای صنایع مختلف غذایی، نساجی، رنگرزی و …
 3. کاهش بسیاری از بیماری های گوارشی و کلیوی
 4. بهبود کیفیت و کارایی لوازم خانگی مانند ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و …
 5. نرم کردن آب مبدل های حرارتی و دیگ های بخار
 6. افزایش طول عمر بسیاری از تجهیزات به دلیل کاهش میزان رسوب گیری در آن ها
 7. افزایش ضریب انتقال حرارت در تجهیزات گرمایشی و مصرف کمتر انرژی

انواع مختلف دستگاه سختی گیر آب از نظر عملکرد:

دستگاه سختی گیر با توجه به نوع عملکردشان برای حذف سختی آب به چند دسته ی مختلف تقسیم می شوند:

دستگاه سختی گیر آب رزینی

دستگاه سختی گیر رزینی با کمک فرآیند تبادل یونی، عامل اصلی سختی آب یعنی همان یون های منیزیم و کلسیم موجود در آب را حذف می کنند. هنگامی که آب به داخل مخزن حاوی املاح معدنی می رود، از بستری از دانه های رزین عبور می کند.

رزین از مواد پلیمری با نام پلی استایرن که توسط یون سدیم باردار شده اند، تشکیل شده است. بار منفی دانه های رزین با بار مثبت منیزیم و کلسیم یکدیگر را جذب کرده و قسمت منفی مواد معدنی موجود در آب، جذب قسمت مثبت رزین می شود.

هنگامی که آب سخت از بستر رزین عبور می کند، کلیه ی عوامل سختی آب، جذب رزین می شوند و بدین ترتیب از آب حذف می گردند. هنگامی که این یون ها جذب می گردند، یون های سدیم موجود در سطح رزین در آب رها می شوند.

سختی گیر رزینی تمام اتوماتیک

عملکرد دستگاه سختی گیر تمام اتوماتیک به گونه ای است که پس از نرم نمودن آب سخت، بدون اینکه نیاز به هیچ اپراتوری داشته باشند، قابلیت تنظیم برنامه ی احیای رزین را با استفاده از شیرهای تمام اتوماتیک دارند.

قیمت این شیرها در حدود 75 درصد بیشتر از قیمت شیرهای سلو ولو می باشد.

شیرهای تمام اتوماتیک تایوانی مورد تایید بیشتر مهندسان می باشند.

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

دستگاه های سختی گیر نیمه اتوماتیک، دستگاه هایی هستند که روی آن ها شیر نیمه اتوماتیک یا همان سلو ولو بسته می شود و برخلاف اتوماتیک قابلیت برنامه ریزی جهت ارسال دستور مکش و کارکرد را ندارند. در چنین دستگاه هایی یک اپراتور باید به صورت مستمر در فواصل زمانی مشخصی عمل تغییر حالت شیر و عملیات بک واش را انجام بدهد.

سختی گیر مغناطیسی

روش دیگر گرفتن سختی آب استفاده از آهن رباهای طبیعی ویا انواع میدان مغناطیسی است که توسط جریان های الکتریکی ایجاد میشود. بدین صورت که میدان مغناطیسی آهنربا از اینکه کلسیم موجود در آب به دیواره لوله ها بچسبد، جلوگیری میکند و این موضوع باعث میشود که کلسیم موجود در آب رسوب نکند.

سختی گیر الکترونیکی

در دستگاه سختی گیر الکترونیکی، امواج الکترونیکی به صورت پیوسته تغییر می کنند. امواج به وسیله ی دستگاه PAC تولید می گردد و توسط آنتن هایی که به دور لوله ی آب پیچیده شده اند به آب سخت درون لوله فرستاده می شود. نمک های محلولی که به صورت یون درون آب می باشند، تحت تاثیر این میدان قرار گرفته و به صورت بلورهای معلق و ریزی در می آیند.

ساختار دستگاه سختی گیر

 • قسمت اصلی و بیرونی شامل مخزن و بدنه
 • بخش دانه های شیمیایی مایع یا همان رزین
 • شیر چند راهی برای تغییر مسیر آب در سخنی گیر
 • مخزن بعدی از جنس پلی اتیلن و حاوی ماده غلیظ آب و نمک
 • نازل های پخش کننده آب و جمع کننده آب

چگونگی محاسبه ظرفیت دستگاه سختی گیر 

برای اینکه ظرفیت سختی آب را محاسبه کنیم به 3 پارامتر اصلی نیاز داریم که عبارتند از:

A. سختی کل آب TOTAL HARDNESS

B. دبی آب مصرفی

C. مدت زمان تایم کاری دستگاه

ظرفیت دستگاه = (17/1)/1000/ABC)

اعداد را در فرمول بالا جایگذاری کرده تا ظرفیت دستگاه به دست بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.