فرایند های تصفیه فاضلاب

فرایند های تصفیه فاضلاب 1

بخش اول :
فرآیندهای هوازی 1

1 فرآیند تثبیت تماسی :

در این روش تصفیه از نوع لجن فعال می باشد که برای فاضلاب های با کدورت بالا مناسب است . در این روش با گرسنه نگه داشتن باکتری ، قدرت جذب و مصرف مواد آلی فاضلاب را توسط باکتریها افزایش داده ، به گونه ای که از یک تانک تثبیت با زمان ماند بین 4 تا 6 ساعت لجن فعال را بدون هیچ گونه خوراک دهی هوادهی کرده تا میکروارگانیزمها در حالت گرسنگی قرار بگیرند و بعد از آن به تانک هوادهی انتقال داده می شوند که در این تانک با خوراک دهی توسط فاضلاب ورودی میکروارگانیزم ها کلیه مواد موجود در پساب را به عنوان خوراک مصرف می کنند.

2- فرآیند هوادهی ممتد :

از نوع لجن فعال با زمان ماند هوادهی بالا بین 24 تا 36 ساعت می باشد.
در این فرآیند تانک ته نشینی اولیه وجود نداشته و به دلیل زمان ماند هوادهی بالا نیاز به هیچ گونه تاسیسات هضم و تغلیظ و تثبیت لجن ندارد.
به دلیل اینکه لجن موجود در تانک هوادهی در اثر هوادهی طولانی مدت به حالت تثبیت و پایدار می رسد . البته عموما در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی یک واحد هاضم هواضی برای لجن مازاد در نظر گرفته می شود.
این روش(هوادهی گسترده) فقط برای دبی های پایین یعنی عموما تا جمعیت 100 هزار نفر توجیه اجرایی دارد و در ظرفیت های بالاتر فرآیند هوادهی متعارف اجرا می شود . یکی از علل آن هم نیاز به تانک هوادهی بزرگ و میزان هوادهی زیاد است که در دبی های بالا توجیه اقتصادی و اجرایی ندارد.

3- فرآیند هوادهی متعارف :

یکی از عمومی ترین روشهای تصفیه فاضلاب شهری می باشد که در ایران تقریبا اکثر تصفیه خانه های فاضلاب شهرهای ایران به این روش اجرا شده است.
در این روش واحد ته نشینی اولیه را داریم که چیزی حدود 30 تا 40 درصد BOD را حذف کرده (شامل مواد معلق) و بعد از آن وارد تانک هوادهی با زمان ماند بین 4 تا 6 ساعت می شود و بعد از آن وارد تانک ته نشینی ثانویه و گندزدایی خواهد شد. در این روش به دلیل اینکه زمان هوادهی فاضلاب پایین می باشد نیاز به تاسیسات تغلیظ و تثبیت و هضم لجن است .
همچنین در این روش میزان لجن برگشتی بین 20 تا 50 درصد فاضلاب ورودی بوده که همین امر باعث افزایش میزان لجن مازاد شده که به موازات آن نیاز به تاسیسات و تجهیزات مربوط به لجن حاصله داریم .

این تاسیسات شامل واحد های زیر می باشد :

• واحد تغلیظ لجن :
در این واحد لجن با گذشت زمان ماند مشخصی به غلظت بین 2 تا 3 درصد رسیده و پس از آن به واحد بعدی یعنی واحد دایجستر(هاضم لجن) که عموما بصورت بیهوازی در مقیاس های بزرگ اجرا می شود منتقل می شود.
با طی زمان ماند بین 10 تا 15 روز لجن در فاز بیهوازی قرار گرفته و شروع به تولید گاز متان می کند .

• واحد آبگیری :
مواد باقیمانده در این مرحله وارد واحد آبگیری خواهد شد که در این روش توسط تجهیزات مختلف من جمله سانترفیوژ- بلت فیلتر- فیلترهای اسکرو دیسکی – فیلتر پرس و… لجن آبگیری می شود و به غلظت بین 30 تا 35 درصد می رسد .
لازم به ذکر است که دراین واحد باید از مواد منعقد کننده و کمک منعقد کننده (پلی الکترولیت) استفاده کرد.

• واحد لجن خشک کن :
مواد فوق الذکر پس از این واحد ابگیری وارد واحدهای لجن خشک کن شده و دپو می شود تا با تابش نور خورشید و باد و گذشت زمان به حالت پایدار و تثبیت برسد.

4- فرآیند های رشد چسبیده :

بدین صورت که در رشد چسبیده با استفاده از بسترهای رشد مناسب میکروارگانیزم ها روی سطح مدیا رشد داده شده و بصورت فیلم لزج بیولوژیکی نمایان می شود .

برای خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی ro  اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *